کنکور دکتری مدیریت دولتی

مقطع دکتری یکی از پر چالش‌ترین مقاطع تحصیلی به شمار می‌آید و به همین دلیل برای پذیرش در این مقطع لازم است که به صورت کاملا هوشمندانه به مطالعه دروس پرداخت. همانطور که می‌دانید مدیریت دولتی از گرایش‌های علوم انسانی به حساب می‌آید که فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد با مدرک هر کدام از دانشگاه‌های سراسری و غیر سراسری می‌توانند در این کد رشته با هم به رقابت بپردازند.

منابع کنکور دکتری مدیریت دولتی معمولا از میان دروس مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد انتخاب می‌شود. با توجه به حساسیت بالای رقابت میان داوطلبان کنکور دکتری، پیشنهاد می‌شود که در رابطه با مطالعه منابع اعلام شده از سوی سازمان سنجش دقت لازم را داشته باشید و همچنین در این مسیر از برنامه‌ریزی اصولی غافل نشوید. در ادامه این مطلب قصد داریم هر آنچه را که لازم است در رابطه با کنکور دکتری مدیریت دولتی بدانید، در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

کنکور ارشد مدیریت دولتی - نوگام

آشنایی با رشته دکتری مدیریت دولتی

مدیریت دولتی یکی از زیر شاخه‌های رشته علوم انسانی تلقی می‌شود که فارغ‌التحصیلان این رشته معمولا به استخدام سازمان‌ها و اداره‌های دولتی و خصوصی در می‌آیند. در این گرایش تحصیلی هر آنچه که به حوزه مدیریت در سازمان‌های دولتی مربوط می‌باشد، آموزش داده می‌شود تا به این ترتیب یک فارغ‌التحصیل مدریت دولتی به خوبی بتواند رابطه مناسبی را بین ارباب‌الرجوع و کارمندان دولت برقرار کند. آشنایی با مسائل نظری مدیریت و همچنین دانش مدیریتی و تربیت نیروی متخصص از دیگر اهدافی است که در تربیت دانشجویان دکتری مدیریت دولتی دنبال می‌شود.

آینده شغلی دکتری مدیریت دولتی

مدیریت دولتی یکی از رشته‌های پر تقاضا در کشور است که دلیل اصلی این امر نیز بازار کار خوب این رشته است به طوریکه بسیاری از سازمان‌های دولتی و خصوصی هر ساله اقدام به جذب نیر‌وهایی از رشته مدیریت دولتی می‌کنند. نکته حائز اهمیت در این باره آن است که برای جذب در بازار کار و کسب موفقیت در این مسیر تنها مدرک تحصیلی کافی نیست؛ بلکه یک فارغ‌التحصیل مقطع دکتری باید علاوه بر فراگیری مسائل نظری، از لحاظ تئوری و دانش عملی نیز آمادگی لازم را داشته باشد.

از جمله دسته‌های شغلی که می‌توان از آن‌ها به عنوان آینده شغلی مقطع دکتری مدیریت دولتی نام برد، عبارتند از:

 • کارشناس اداری
 • تحول اداری
 • حقوق و دستمزد
 • امور کارکنان
 • سرپرستی واحد‌های اداری
 • تشکیلات و روش‌ها
 • طبقه بندی مشاغل
 • برنامه ریزی پرسنلی
 • مدیران سطوح میانی
کنکور ارشد مدیریت دولتی - نوگام

سوالات آزمون دکتر مدیریت دولتی

برای آگاهی از منابع کنکور دکتری مدیریت دولتی باید هر ساله منتظر اعلام سازمان سنجش بمانید. از آن‌جایی که مقطع دکتری در رشته مدیریت دولتی دارای گرایش‌های مختلفی است، لازم است که در ابتدا گرایش مورد علاقه خود را مشخص کرده و سپس با توجه به گرایش مورد نظر، اقدام به تهیه منابع و کتب کنید.

آزمون دکتری برای داوطلبان رشته مدیریت دولتی به سه بخش سوالات دروس عمومی، سوالات دروس تخصصی در سطح کارشناسی و نیز سوالات دروس تخصصی در سطح کارشناسی ارشد تقسیم بندی می‌شود که هر کدام از این بخش‌ها شامل موارد زیر است:

 • سوالات دروس عمومی: استعداد تحصیلی، زبان انگلیسی
 • سوالات دروس تخصصی در سطح کارشناسی: آمار و کاربرد آن در مدیریت، مبانی سازمانی و مدیریت، اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام
 • سوالات دروس تخصصی در سطح کارشناسی ارشد: نظریه‌ها و مبانی مدیریت دولتی، نظریه‌ها و مبانی خط مشی گذاری دولتی

منابع کنکور دکتر مدیریت دولتی

توجه داشته باشید که منابع اعلام شده از سوی سازمان سنجش برای کنکور دکتری مدیریت دولتی تنها شامل سر فصل‌ها و دروس امتحانی است؛ به این معنا که نامی از کتاب خاص و یا نویسنده خاصی برده نمی‌شود. به همین دلیل برای موفقیت در کنکور دکتری می‌بایست ضمن تهیه منابع قوی، با یک برنامه‌ ریزی اصولی و پیشرفته به مطالعه پرداخت. فراموش نکنید که منابع مختلفی برای هر کدام از دروس تالیف شده اند ما چیزی که برای داوطلب کنکور مهم است، دسترسی به منابع قوی و البته اصولی است؛ قطعا یک مشاور حرفه ای می‌تواند در این مسیر برای انتخاب منابع مناسب به داوطلب کمک کند.

نکته مهم دیگری که در این رابطه باید بدانید این است که زبان انگلیسی برای پذیرش در مقطع دکتری بسیار مهم است و به همین دلیل است که گفته می‌شود داوطلبان باید توجه ویژه‌ای به منابع مطالعاتی در این درس داشته باشند.

ضرایب دروس کنکور دکتری مدیریت دولتی

همانطور که گفتیم کنکور دکتری مدیریت دولتی شامل سه بخش دروس عمومی، دروس تخصصی در مقطع کارشناسی و دروس تخصصی در مقطع کارشناسی ارشد است. حال آنکه دروس عمومی شامل استعداد تحصیلی و زبان انگلیسی دارای ضرایب یک و سایر دروس تخصصی در هر دو مقطع کارشناسی و ارشد دارای ضریب ۴ است. هر چند که ضریب دروس عمومی کمتر از دروس تخصصی است اما تجربه نشان داده است که دروس عمومی تاثیر بسیار زیادی در نتیجه کنکور دارد.

 با توجه به اینکه درصدی از داوطلبان مقطع دکتری در دروس زبان عمومی ضعیف هستند، قطعا داوطلبانی که در این درس مطالعه خوبی داشته باشند، می‌توانند گام بزرگی در جهت قبولی بردارند. از آنجایی که اهمیت دروس در کنکور دکتری مدیریت دولتی یکسان نیست، پیشنهاد می‌شود که برای کسب آگاهی بیشتر با یک مشاور مجرب در این زمینه ارتباط بگیرید. قبولی در کنکور دکتری تنها به مطالعه مطلق دروس محدود نمی‌شود بلکه مطالعه آگاهانه و هوشمندانه در طی یک برنامه‌ ریزی اصولی اهمیت بسیار بیشتری خواهد داشت.

گرایش‌های مقطع دکتری مدیریت دولتی

اگر فارغ‌التحصیل ارشد مدریت دولتی هستید و قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را دارید باید بدانید که این رشته در مقطع دکتری دارای چندین گرایش است؛ حال آنکه برای انتخاب هر کدام از گرایش‌های مدیریت دولتی می‌بایست بر حسب علاقه شخصی و بازار کار گرایش مورد نظر اقدام کرد. تمامی فارغ‌التحصیلان مقطع ارشد از دانشگاه‌های روزانه، شبانه، پیام نور، آزاد، غیر انتفاعی و ‌.‌.. می‌توانند در مقطع دکتری با دیگر داوطلبان به رقابت بپردازند.

رشته مدیریت دولتی در مقطع دکتری دارای ۴ گرایش تصمیم گیری و خط مشی گذاری عمومی، مدیریت تطبیقی و توسعه، مدیریت منابع انسانی و نیز رفتار سازمانی است. لازم به ذکر است که پذیرش در مقطع دکتری مدیریت دولتی در دانشگاه‌های روزانه و آزاد به صورت مشترک در یک کنکور برگزار می‌شود و به همین دلیل منابع مطالعاتی برای قبولی در دانشگاه‌های روزانه و آزاد نیز یکسان اعلام می‌شود. بنابراین برای قبولی در کنکور دکتری مدیریت دولتی تنها کافی است با برنامه‌ریزی اصولی به مطالعه منابع مطالعاتی اعلام شده از سوی سازمان سنجش بپردازید.

رتبه قبولی در کنکور دکتری مدیریت دولتی

منظور از رتبه داوطلب، جایگاه به دست آمده توسط او در میان سایر داوطلبان است اما از طرفی دیگر منظور از تراز قبولی داوطلب، سطح علمی داوطلب در میزان پاسخگویی به سوالات تلقی می‌شود. دانشگاه و گرایشی که داوطلب در آن پذیرفته می‌شود بستگی به سطح علمی داوطلب و به عبارتی تراز کسب شده دارد که طبیعتا تراز لازم برای قبولی در هر دانشگاه با سطح علمی ویژه، متفاوت خواهد‌ بود. اگر قصد محاسبه تراز قبولی دانشگاه‌های مختلف را دارید می‌توانید از مشاوران ما در مرکز آموزشی نوگام کمک بگیرید.

اهمیت برنامه ریزی برای قبولی در کنکور دکتری مدیریت دولتی

کنکور در مقطع دکتری دارای تفاوت‌های بسیاری با کنکور کارشناسی و یا ارشد است، چرا که معمولا تعداد داوطلبان مقطع دکتری کمتر بوده و همچنین اینکه هر یک از دانشگاه‌ها تنها تعداد محدودی پذیرش دانشجو دارند. با توجه به اینکه معمولا داوطلبان در این مقطع از لحاظ تحصیلی در سطح قابل قبولی قرار دارند، پذیرش در رشته و گرایش مورد نظر تا حدودی دشوار می‌شود؛ به همین دلیل قطعا برای پذیرش در مقطع دکتری می‌بایست به صورت کاملا برنامه ریزی شده و اصولی پیش رفت.

لازم به ذکر است که هر چند پذیرش در مقطع دکتری چندان آسان نیست اما اگر منابع مطالعاتی به درستی انتخاب شود و اگر با یک برنامه ریزی اصولی برای آشنایی با فوت و فن کنکور پیش بروید، احتمال قبولی بسیار افزایش پیدا می‌کند. قطعا برنامه ریزی و دریافت مشاوره از یک مشاور مجرب و با سابقه برای انتخاب منابع مطالعاتی مفید و همچنین برای بهره گیری از انتخاب شیوه درست مطالعاتی بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

سخن پایانی

اگر شما نیز از داوطلبان کنکور دکتری مدیریت دولتی هستید و نیازمند دریافت مشاوره در این باره هستید، پیشنهاد ما به شما مرکز آموزشی نوگام است؛ مرکزی که در آن مجرب ترین و حرفه ای ترین مشاورین با سال‌ها تجربه در زمینه مشاوره درسی حضور دارند. مرکز آموزشی نوگام با برگزاری دوره‌های تخصصی و همچنین برگزاری کلاس‌های مشاوره تخصصی تمامی نیاز های شما را برای پذیرش در کنکور دکتری مدیریت دولتی پوشش می دهد. ارائه برنامه ریزی های اصولی و متکی بر علم مطالعاتی روز دنیا در کنار معرفی بهترین منابع و همچنین برگزاری کلاس‌های تخصصی همه آن چیزی است که پشتیبان شما برای پذیرش در مقطع دکتری خواهد بود.

سوالات متداول:

از جمله دسته‌های شغلی که می‌توان از آن‌ها به عنوان آینده شغلی مقطع دکتری مدیریت دولتی نام برد، عبارتند از:

 • کارشناس اداری
 • تحول اداری
 • حقوق و دستمزد
 • امور کارکنان
 • سرپرستی واحد های اداری
 • تشکیلات و روش‌ها
 • طبقه بندی مشاغل
 • برنامه ریزی پرسنلی
 • مدیران سطوح میانی

آزمون دکتری برای داوطلبان رشته مدیریت دولتی به سه بخش سوالات دروس عمومی، سوالات دروس تخصصی در سطح کارشناسی و نیز سوالات دروس تخصصی در سطح کارشناسی ارشد تقسیم بندی می‌شود که هر کدام از این بخش‌ها شامل موارد زیر است:

 • سوالات دروس عمومی: استعداد تحصیلی، زبان انگلیسی
 • سوالات دروس تخصصی در سطح کارشناسی: آمار و کاربرد آن در مدیریت، مبانی سازمانی و مدیریت، اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام
 • سوالات دروس تخصصی در سطح کارشناسی ارشد: نظریه‌ها و مبانی مدیریت دولتی، نظریه‌ها و مبانی خط مشی گذاری دولتی

رشته مدیریت دولتی در مقطع دکتری دارای ۴ گرایش تصمیم گیری و خط مشی گذاری عمومی، مدیریت تطبیقی و توسعه، مدیریت منابع انسانی و نیز رفتار سازمانی است.