چرا آزمون آزمایشی مهم است؟!

آزمون آزمایشی کنکور ارشد یکی از مهم‌‍ترین موارد تاثیرگذار در موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد می‌باشد. تمامی داوطلبانی که در کنکور کارشناسی ارشد شرکت می‌کنند، مایل هستند که بهترین نتیجه را از این آزمون به دست آوردند. اما برای کسب موفقیت در این آزمون پررقابت، متقاضیان بایستی که قبل از نشستن پشت صندلی آزمون، آمادگی لازم را به دست آورند. یکی از بهترین روش‌ها برای آشنایی با محیط آزمون و سازگاری با شرایط و نحوه برگزاری کنکور کارشناسی ارشد، شرکت در آزمون‌های آزمایشی (Mock Tests) می‌باشد.

بسیاری از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد، تصور می‌کنند که تمامی نکات سرفصل‌های امتحانی را به یاد دارند و تمامی درس‌ها را به خوبی مطالعه کرده‌اند، اما نتیجه‌ای که در جلسه آزمون به دست می‌آورند، برعکس این موضوع را نشان می‌دهد. از دلایل اصلی این موضوع، غافل شدن از نکات جزئی تست‌ها و همینطور نداشتن تجربه شرکت در آزمون‌های مشابه می‌باشد.

آزمون‌های آزمایشی از بهترین ابزارها برای کسب آمادگی جهت حضور در جلسه کنکور کارشناسی ارشد می‌باشد. متقاضیان وقتی در آزمون‌های آزمایشی شرکت می‌کنند، ضمن اینکه با نحوه طراحی تست‌های کنکور ارشد و نکات مهم آن‌ها آشنا می‌شوند، مهارت‌هایی شامل کنترل استرس در جلسه آزمون، نحوه حل کردن سوالات، مدیریت زمان و … را نیز می‌آموزند. به طوری که خود را در جلسه آزمون تصور می‌کنند و سعی می‌کنند به سوالات پاسخ درست بدهند. در ادامه این مقاله از وبسایت نوگام از مراکز برگزارکننده کلاس‌های آموزشی MBA، همراه ما باشید تا با جزئیات بیشتری از اهمیت آزمون آزمایشی کنکور ارشد آشنا شویم.

چرا آزمون آزمایشی کنکور ارشد مهم است؟

برای پی بردن به تاثیر آزمون‌های آزمایشی، کافی است که با داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد، به خصوص داوطلبان کنکور ارشد MBA صحبت کنید. در آزمون‌های آزمایشی، برخی مشخصه‌های فیزیکی و روحی وجود دارد که به افزایش آمادگی داوطلب، جهت شرکت در آزمون اصلی بسیار کمک می‌کند.

طبیعی است که داوطلبان در روز برگزاری کنکور کارشناسی ارشد، دچار استرس و اضطراب شوند. چراکه قرار است نتیجه ماه‌ها تلاش خود را در تعداد ساعات کوتاهی، بر روی کاغذ پیاده کنند. اما استرس در اغلب موارد، دارای نتیجه منفی بر روی عملکرد داوطلب است. متقاضیان می‌توانند برای اینکه در روز برگزاری آزمون، بر استرس خود غلبه کنند، چند بار شرایط مشابه را تجربه نمایند.

منظور از شرایط مشابه، در واقع شرکت در آزمون آزمایشی کنکور ارشد می‌باشد. اینگونه داوطلبان با چالش‌هایی که ممکن است در جلسه آزمون با آن مواجه شوند، آشنا می‌گردند. به طوری که در روز برگزاری آزمون اصلی، موضوع جدیدی برایشان وجود ندارد.

ضمن اینکه با شرکت در آزمون آزمایشی کنکور ارشد، به مهارت‌های شرکت کنندگان شامل مدیریت زمان نیز افزوده می‌شود. اینگونه شرکت کنندگان، دغدغه‌ای پیرامون کمبود وقت برای پاسخگویی به سوالات این آزمون نخواهند داشت.

از دیگر نکات که به اهمیت آزمون آزمایشی کنکور ارشد اشاره دارد، این است که متقاضیان با شرکت در این آزمون‌ها، نقاط قوت و نقاط ضعف خود را متوجه می‌شوند. اینگونه می‌توانند برنامه‌ریزی بهتری برای مطالعه داشته باشند. به طوری که نقاط قوت خود را تثبیت و نقاط ضعف خود را تقویت کنند.

چرا آزمون آزمایشی مهم است؟! - نوگام

مزایای آزمون آزمایشی ارشد

 • اطلاع از نقاط قوت و ضعف
 • اطلاع از وضعیت خود در طی مسیر مطالعاتی
 • آشنا شدن با سبک طراحی سوالات کنکور ارشد در یک رشته مشخص
 • یاد گیری نکات جزئی و مهم درس
 • شبیه‌سازی شرایط و چالش‌های جلسه کنکور ارشد
 • به دست آوردن توانایی مدیریت زمان

معایب آزمون آزمایشی ارشد

 • امکان ایجاد استرس و تنش ذهنی بیشتر
 • ناامید شدن از کسب درصدهای پایین در آزمون آزمایشی
 • ایجاد اعتماد به نفس کاذب
چرا آزمون آزمایشی مهم است؟! - نوگام

مهم‌ترین ویژگی‌های آزمون آزمایشی کنکور ارشد

آزمون آزمایشی کنکور ارشد دارای چه ویژگی‌هایی است که شرکت کردن در آن بسیار مهم می‌باشد؟ در ادامه قصد داریم به پاسخ این سوال مهم بپردازیم.

دارای یک چارچوب حجم مطالعاتی مشخص میان دو آزمون (بودجه‌بندی)

آزمون آزمایشی کنکور ارشد با تعیین یک چارچوب مشخص برای داوطلبان برگزار می‌گردد. به طوری که شرکت کنندگان باید بر اساس بودجه‌بندی که آزمون برای آن‌ها تعیین می‌کند، مطالعه کرده و در جلسه آزمون حضور داشته باشند.

اما مزیت این بودجه‌بندی برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد چیست؟ اولا بر اساس بودجه‌بندی که در آزمون آزمایشی کنکور ارشد در نظر گرفته می‌شود، هر کدام از مباحث سه الی پنج بار مطالعه و مرور می‌شوند. این موضوع خیال داوطلبان را از خواندن مباحث مختلف و همینطور مرور آن‌ها راحت می‌کند.

ضمن اینکه با توجه به این بودجه‌بندی‌ها، مشخص است که داوطلبان در دو هفته آینده باید چه دروسی را مطالعه کنند. این موضوع از پراکنده خوانی جلوگیری می‌کند. با توجه به اینکه مطالعه داوطلب برای کنکور کارشناسی ارشد در یک چارچوب انجام می‌شود، بازدهی مطالعه او افزایش پیدا می‌کند. چراکه می‌داند در هر بازه زمانی باید چه مباحثی را مطالعه کند، ضمن اینکه مطمئن است تا پیش از برگزاری آزمون، هر مباحث را چندین بار مطالعه کرده و مرور می‌کند.

یادگیری نحوه مدیریت دفترچه‌ آزمون

یکی از چالش‌هایی که برخی از شرکت کنندگان در جلسه کنکور کارشناسی ارشد با آن مواجه هستند، این است که نمی‌دانند پاسخگویی به سوالات را از کدام درس شروع کنند. با اینکه این موضوع جزو موضوعات استراتژیک کنکور کارشناسی ارشد است، اما بسیاری ترتیب پاسخگویی به سوالات سرفصل‌های امتحانی رشته خود را نمی‌دانند.

به طور کلی، بهترین استراتژی برای مدیریت دفترچه کنکور کارشناسی ارشد، این است که داوطلب، پاسخگویی به سوالات دفترچه را از درسی که بر آن تسلط بیشتری دارد، آغاز کند. سپس باید به سراغ درسی برود که قرار است در یک دور به تست‌های آن پاسخ دهد. رسیدن به این موضوع که داوطلب در پاسخگویی به تست‌های کدام درس، تسلط بیشتری دارد و باید پس از آن به سراغ کدام درس برود، با آزمون و خطا در آزمون آزمایشی کنکور ارشد به دست می‌آید.

به عنوان مثال در کنکور کارشناسی ارشد رشته مدیریت کسب و کار، داوطلبان باید به سوالات ریاضی عمومی، جی‌مت و زبان انگلیسی پاسخ دهند. داوطلبان باید قبل از شرکت در جلسه آزمون، با شرکت در آزمون آزمایشی کنکور ارشد مطمئن شوند که قرار است با چه ترتیبی به سوالات پاسخ دهند.

یادگیری مدیریت زمان از ویژگی‌های شرکت در آزمون آزمایشی کنکور ارشد

یکی دیگر از چالش‌هایی که برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد وجود دارد، نحوه مدیریت زمان است. اینکه چگونه زمان را مدیریت کنند تا بتوانند به تمامی سوالات دفترچه پاسخ دهند.

برای هر درس چقدر زمان نیاز است؟ چند بار می‌توان به یک درس بازگشت؟ آیا می‌توان از وقت زبان انگلیسی کمی برای ریاضی اختصاص داد؟ آیا زمان اختصاص داده شده برای هر درس، زیاد و یا کم است؟

با شرکت در آزمون آزمایشی کنکور ارشد می‌توان به پاسخ تمامی این سوالات رسید. در واقع آزمون‌های آزمایشی فرصت آزمون و خطا برای رسیدن به نتیجه را به داوطلب می‌دهد.

یادگیری نحوه مدیریت استرس

پیش‌تر نیز اشاره کردیم که شرکت در آزمون آزمایشی کنکور ارشد، به مدیریت استرس و شکل‌گیری ساختار ذهن در زمان برگزاری کنکور ارشد کمک می‌کند.

بسیاری از افراد از نظر دانش و تسلط بر روی مطالب و سرفصل‌های امتحانی رشته خود قوی هستند، اما به دلیل استرس بیش از اندازه، نمی‌توانند آنطور که باید به سوالات پاسخ دهند.

اغلب این دسته از افراد، در عین برخورداری از توانایی برای حل سوالات، با نوع اضطراب خود آشنایی ندارند. به همین دلیل قادر به مدیریت آن نیز نمی‌باشند. نتیجه این موضوع این است که داوطلب در عین برخورداری از شایستگی، موفق به کسب رتبه قبولی نمی‌شود.

با شرکت در آزمون آزمایشی کنکور ارشد، داوطلب با فضایی مشابه با کنکور کارشناسی ارشد آشنا می‌شود. اینگونه با حضور درجلسه آزمون، فضا برای او غریب نیست و کمتر دچار استرس و اضطراب می‌گردد.

شبیه‌سازی فیزیکی از مزیت‌های آزمون آزمایشی کنکور ارشد

از دیگر مزیت‌های شرکت در آزمون آزمایشی، شبیه سازی فیزیکی است. به این معنا که داوطلب تمرین می‌کند ساعت‌ها و بدون هیچ استراحتی، گردن خود را پایین بیاندازد و یک امتحان طاقت فرسا را پشت سربگذارد.

ارزیابی عملکرد در مقایسه با خود و دیگر رقبا

اگر بخواهید که دائما مطالعه کنید و فقط در جلسه آزمون شرکت کنید، بی‌شک خود را به دست بخت و اقبال سپرده‌اید. چراکه نمی‌دانید آیا در تمام مدت زمانی که مطالعه کرده‌اید، شیوه و حجم مطالعاتی شما مناسب بوده است یا خیر.

برای اینکه بدانید آیا در مسیر درست قدم برمی‌دارید یا خیر، آیا شیوه مطالعاتی که از آن بهره می‌برید درست است یا خیر، حتما باید در آزمون آزمایشی کنکور ارشد شرکت کنید.

با اینکار از وضعیت خود در تک‌تک سرفصل‌های امتحانی رشته خود مطلع می‌شوید. ضمن اینکه می‌توانید از عملکرد خود نسبت به دیگر رقیبان نیز مطلع گردید. درواقع با شرکت در هر آزمون، قادر خواهید بود برای آزمون بعدی، برنامه‌ریزی بهتری داشته باشید.

بهترین محرک خارجی برای رسیدن به هدف

رسیدن به هدف، نیازمند انگیزه است. انگیزه انرژی لازم را ایجاد می‌کند و می‌توان بر اساس آن به سمت موفقیت حرکت کرد. علاوه بر انگیزه‌های درونی که مرتبط به آرزوها و دلایل شخصی هر فردی است، انگیزه‌های بیرونی نیز از اهمیت زیادی برخوردار هستند. آزمون آزمایشی کنکور ارشد همانند یک محرک است و به فرد انگیزه می‌دهد تا به سمت مطالعه بیشتر حرکت کند.

تسلط بیشتر در حل سوالات تستی کنکور کارشناسی ارشد

برای کسب تسلط جهت پاسخ دادن به سوالات کنکور کارشناسی ارشد، داوطلبان هم باید تست‌های تالیفی و هم تست‌های کنکور کارشناسی ارشد در سال‌های گذشته را حل کنند.

تست‌های تالیفی و همینطور تست‌هایی که در آزمون آزمایشی کنکور ارشد می‌آید، توسط فعالان آموزشی طرح می‌گردد. این دسته از افراد، نسبت به تست‌های آزمون اصلی شناخت دارند. به طوری که حل آن‌ها سبب می‌شود که داوطلبان با شیوه طرحی سوالات و نکاتی که در هر سوال و چهار گزینه نهفته است، آشنا شوند.

چرا آزمون آزمایشی مهم است؟! - نوگام

کارنامه‌‌های تحلیلی

تمامی موسساتی که آزمون آزمایشی کنکور ارشد را برگزار می‌کنند، یک کارنامه تحلیلی قوی از این آزمون را نیز به داوطلبان ارائه می‌دهند. کارنامه تحلیلی به داوطلب کمک می‌کند تا وضعیت خود را به خوبی تحلیل کند. در تحلیل آزمون، داوطلبان به سه دسته سوال مواجه هستند:

سوالاتی با پاسخ صحیح از سوی داوطلب

به این دسته از سوالات، داوطلب پاسخ صحیح داده است. به طوری که ممکن است داوطلب به برخی از پاسخ‌ها اطمینان داشته و به برخی به صورت شانسی جواب داده باشد. بهتر است این سوالات بررسی شود و نکته آن‌ها یادداشت گردد تا در صورتی که مجدد به آن‌ها برخوردند، با نحوه حل کردنشان آشنا باشند.

سوالاتی با پاسخ غلط از سوی داوطلب

در تحلیل کارنامه، داوطلب باید سوالاتی که به آن ها پاسخ غلط داده است را بررسی کند و دلیل را پیدا کند. در صورت عدم بررسی پاسخ‌های اشتباه، احتمال تکرار اشتباه در آزمون‌های بعدی نیز وجود دارد.

سوالاتی بدون پاسخ از سوی داوطلب

ممکن است داوطلب برخی مباحث را مطالعه نکرده باشد و یا مطالعه کرده باشد اما به دلایلی شامل کمبود زمان، استرس و الویت بندی اشتباه، در آزمون به آن‌ها پاسخ ندهد.

بهتر است داوطلبان برای مطالعه مباحثی که نخوانده‌اند نیز زمان کافی اختصاص دهند و یا مجدد آن ها را مرور کنند و با تمرین و تکرار به تسلط مناسبی در پاسخگویی به سوالات آن‌ها برسند.

بازخوردگرفتن از سوالات آزمون آزمایشی کنکور ارشد

در بسیاری از موارد، داوطلب به دلیل بی‌دقتی نمی‌تواند به نتیجه مطلوب برسد. با بررسی و تحلیل آزمون، داوطلب می‌تواند به تسلط مناسبی برسد، به طوری که یک اشتباه را چندین بار تکرار نکند.

آزمون آزمایشی کنکور ارشد بهترین فرصت برای دسته‌ای از داوطلبان است که بی‌دقتی زیادی در آزمون دارند. به طوری که با افزایش تجربه، می‌توانند به تسلط بالایی در تست‌زنی و حل سوالات کنکور کارشناسی ارشد رشته خود برسند.

سخن آخر

با توجه به مواردی که اشاره کردیم، اهمیت آزمون آزمایشی کنکور ارشد مشخص است. داوطلبان می‌توانند با شرکت در چند مرحله از آزمون‎‌های آزمایشی که توسط موسسه‌های مختلف برگزار می‌گردد، به تسلط بالایی در پاسخگویی به سوالات آزمون اصلی برسند.

این موضوع را فراموش نکنید که تا زمانی که شما در آزمون‌های آزمایشی شرکت نکنید، قادر به تشخیص نقاط قوت و نقاط ضعف خود نخواهید بود. توصیه مشاوران نوگام این است که با شرکت در آزمون آزمایشی کنکور ارشد، وضعیت خود را مشخص کنید تا بتوانید با آگاهی بیشتری مسیر پیشرو را ادامه دهید.

نوگام برگزارکننده دوره‌های تخصصی کنکور کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA) می‌باشد. ضمن اینکه دوره‌های دروس عمومی و موفقیت در مصاحبه آزمون دکتری را نیز برگزار می‌کند. در صورتی که به دریافت مشاوره تخصصی پیرامون موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد MBA نیاز دارید، می توانید از مشاوران این مجموعه (رتبه های برتر MBA در سال های گذشته) مشاوره و راهنمایی تخصصی دریافت کنید. با نوگام یک پله به موفقیت در کنکور ارشد نزدیک‌تر شوید.

سوالات متداول:

 • اطلاع از نقاط قوت و ضعف
 • اطلاع از وضعیت خود در طی مسیر مطالعاتی
 • آشنا شدن با سبک طراحی سوالات کنکور ارشد در یک رشته مشخص
 • یاد گیری نکات جزئی و مهم درس
 • شبیه‌سازی شرایط و چالش‌های جلسه کنکور ارشد
 • به دست آوردن توانایی مدیریت زمان

تست‌های تالیفی و سوالات مشابه کنکور سال‌های اخیر

کارنامه تحلیلی به داوطلب کمک می‌کند تا وضعیت خود را به خوبی تحلیل کند و طبق آن پاسخ سوالات صحیح، غلط و بدون پاسخ خود را بررسی نماید.