سوالات استعداد تحصیلی بر اساس گروه

داوطلبان شرکت در آزمون دکتری باید در جلسه کنکور علاوه بر دروس تخصصی، به سوالات دروس عمومی پاسخ دهند. دروس عمومی که داوطلب باید برای پاسخ‌گویی به سوالات آن در آزمون آماده شود، شامل استعداد تحصیلی و زبان انگلیسی عمومی است. دروس استعداد تحصیلی و زبان انگلیسی عمومی در دفترچه دوم کنکور دکتری به داوطلب ارائه می‌شود. زمان پاسخ‌گویی به این دفترچه ۹۰ دقیقه می‌باشد و برای هر کدام از این دروس ۳۰ سوال در نظر گرفته شده است. یعنی داوطلب باید در مدت ۹۰ دقیقه جمعاً به ۶۰ سوال از دفترچه عمومی پاسخ دهد‌. از آنجا که درس استعداد تحصیلی اهمیت زیادی در این آزمون دارد، مرکز آموزشی نوگام در ادامه به بررسی سوالات استعداد تحصیلی بر اساس رشته می‌پردازد.

ضرایب دروس کنکور دکتری

هر سال داوطلبان بسیاری برای شرکت در کنکور دکتری اقدام می‌نمایند. در جلسه آزمون به این داوطلبان دو دفترچه سوال ارائه می‌شود که یکی از آنها یعنی دفترچه دوم مربوط به دروس عمومی است. برای درس استعداد تحصیلی در این دفترچه ۳۰ سوال طراحی می‌شود. اگر بخواهید در مورد ضریب درس استعداد تحصیلی بدانید، باید به این نکته اشاره کنیم که ضریب این درس ۱ است. در حقیقت دروس تخصصی ضریب ۴ دارد؛ درس استعداد تحصیلی دارای ضریب ۱ است و ضریب درس زبان عمومی نیز ۱ می‌باشد. در واقع در کارنامه داوطلب شرکت در کنکور دکتری سه درصد مشاهده می‌شود. این سه درصد شامل درصد دروس تخصصی، درصد زبان انگلیسی عمومی و درصد استعداد تحصیلی می‌باشد که ضریب مربوط به آنها به ترتیب ۴، ۱ و ۱ است.

گروه‌های آزمایشی مقطع دکتری

پیش از آنکه به سوالات استعداد تحصیلی بر اساس رشته بپردازیم، بهتر است که نام گروه‌های آزمایشی در مقطع دکتری را ذکر کنیم. در مقطع دکتری ۷ گروه آزمایشی وجود دارد. این گروه‌های آزمایشی شامل علوم انسانی، علوم پایه، هنر، کشاورزی و منابع طبیعی، دامپزشکی، زبان، فنی و مهندسی می‌باشد. نکته مهم این است که درس استعداد تحصیلی برای تمامی این ۷ گروه وجود دارد و داوطلبان تمامی این گروه‌ها باید در جلسه کنکور برای پاسخ‌گویی به سوالات استعداد تحصیلی آمادگی لازم را داشته باشند. استعداد تحصیلی برای این  ۷ گروه در جلسه آزمون دارای ۳۰ سوال است و این درس برای تمام گروه‌های آزمایشی ضریب ۱ دارد.

پیشنهاد مطالعه: مجموعه سوالات استعداد تحصیلی دکتری

سوالات استعداد تحصیلی همه گروه‌ها به جز فنی و مهندسی

هنگامی که بحث سوالات استعداد تحصیلی بر اساس رشته مطرح می‌شود، منظور این است که سوالات استعداد تحصیلی کنکور در گروه آزمایشی و مهندسی با سایر گروه‌های آزمایشی متفاوت است. یعنی گروه‌های آزمایشی علوم انسانی، علوم پایه، هنر، کشاورزی و منابع طبیعی، دامپزشکی و زبان چهار بخش درک مطلب، منطقی، تحلیلی و کمیتی طراحی می‌شود این در حالی است که سوالات استعداد تحصیلی گروه آزمایشی فنی و مهندسی دارای ۴ قسمت درک مطلب، تحلیلی، کمیتی و تجسمی می‌باشد.

درک مطلب

در قسمت درک مطلب سوالات استعداد تحصیلی، دو متن فارسی در اختیار داوطلب قرار می‌گیرد که هر کدام از این متون دارای چند پاراگراف می‌باشند و در واقع متونی بلند محسوب می‌شوند. برای هر کدام از این متون ۴ سوال مطرح می‌شود. یعنی داوطلب باید در مجموع به ۸ سوال در قسمت اول سوالات استعداد تحصیلی یعنی درک مطلب پاسخ دهد. معمولاً پاسخ‌ها به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در این متون گنجانده شده‌اند. پاسخ‌گویی به پرسش‌های این قسمت سخت نیست اما دقت زیادی می‌خواهد.

منطقی

در قسمت منطقی برای هر سوال متن کوتاهی به داوطلب ارائه می‌شود که داوطلب باید آن متن را تجزیه و تحلیل کند و سپس به سوالات پرسیده شده، پاسخ درست دهد. سوالات این قسمت پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و داوطلب باید برای پاسخ دادن به آنها دارای مهارت، قدرت تجزیه و تحلیل، تمرکز بالا و دقت زیادی باشد. موضوع این سوالات معمولاً عمومی هستند. لازم به ذکر است که ۷ سوال برای این قسمت طراحی می‌شود.

تحلیلی

در قسمت تحلیلی اطلاعاتی در اختیار داوطلب قرار می‌گیرد که از آن اطلاعات سوالاتی پرسیده می‌شود. تجزیه و تحلیل داوطلب در این قسمت مورد سنجش قرار می‌گیرد. قسمت تحلیلی دارای ۸ سوال مختلف است که داوطلب باید با دقت زیاد به آنها پاسخ دهد. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که پاسخگویی به این سوالات نیازی به دانش قبلی شما ندارد اما برای اینکه شما بتوانید پاسخ صحیح را انتخاب کنید، نیاز به حل تست‌های زیادی مانند تست‌های سال‌های قبل دارید.

کمیتی

بخش کمیتی در واقع قسمت ریاضیاتی سوالات استعداد تحصیلی است. برای این بخش ۷ سوال مطرح می‌شود. در بخش کمیتی متقاضی شرکت در کنکور با داده‌های عددی سر و کا دارد بنابراین او باید با استفاده از توانایی حل مسئله و محاسبات عددی خود به جواب درست برسد‌.

پیشنهاد مطالعه: استعداد تحصیلی دکتری چیست؟

سوالات استعداد تحصیلی از سال 93

تا به حال متوجه شدید که در مجموع ۳۰ سوال برای سوالات استعداد تحصیلی گروه‌های آزمایشی مختلف به جز فنی و مهندسی مطرح می‌شود. جالب است بدانید که ساختار سوالات استعداد تحصیلی بر اساس رشته از سال ۹۳ تا کنون به همین صورت بوده است. یعنی در این حدود ده سال در ساختار و تعداد سوالات آزمون استعداد تحصیلی هیچ تغییری به وجود نیامده است. چهار قسمتی بودن سوالات، تعداد کلی پرسش‌ها، ترتیب سوالات، تعداد سوالات در هر بخش و ضریب درس استعداد تحصیلی نزدیک به ده سال است که به همین صورت امروزی ثابت باقی مانده است.

سوالات استعداد تحصیلی برای گروه فنی و مهندسی

جالب است بدانید که درس استعداد تحصیلی در دفترچه فنی و مهندسی نیز دارای ۳۰ سوال است. چهار بخش از سوالات این درس که در این دفترچه دیده می‌شوند، به ترتیب درک مطلب، کمیتی، تحلیلی و تجسمی هستند. این یعنی بخش منطقی برای داوطلبان فنی و مهندسی حذف شده است و به جای آن قسمت تجسمی قرار گرفته است. در مورد قسمت‌های درک مطلب، کمیتی و تحلیلی تعداد سوالات دقیقاً مانند رشته‌های دیگر است. یعنی برای درک مطلب 2 متن که هر کدام 4 سوال دارند، طراحی می‌شود و داوطلب باید در قسمت درک مطلب در مجموع به 8 سوال پاسخ دهد. قسمت کمیتی دارای 7 سوال ریاضیاتی است و بخش تحلیلی با دو بسته 4 سواله در مجموع 8 سوال دارد. اما قسمت تجسمی چطور؟

تجسمی

قسمت تجسمی بخش خاص گروه فنی و مهندسی است که برای آن ۷ سوال مطرح می‌شود. این سوالات مربوط به هوش تجسمی داوطلب می‌شوند. داوطلبان گروه‌های فنی و مهندسی در آزمون استعداد تحصیلی دکتری به جای سوالات منطقی، به سوالات تجسمی پاسخ می‌دهند. به چالش کشیدن هوش تصویری، قدرت تجسم و میزان دقت داوطلبان از اهداف اصلی طراحی سولات این بخش از درس استعداد تحصیلی می‌باشد. جالب است بدانید که برای داوطلبان گروه فنی نیز از سال ۹۳ تا به حال هیچ تغییری در تعداد کل سوالات، چهار بخشی بودن سوالات، تعداد سوالات در هر بخش، ضریب درس و… به وجود نیامده است.

نوگام را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: