مجموعه سوالات استعداد تحصیلی دکتری

یکی از دروس عمومی کنکور دکتری رشته‌های مختلف، استعداد تحصیلی می‌باشد. معمولاً در این آزمون مهم از این درس ۳۰ سوال مطرح می‌شود. استعداد تحصیلی درسی تکنیک محور است و شامل پیش نیاز مطالعاتی نیست. در حالت کلی سوالات استعداد تحصیلی دکتری در تمامی رشته‌ها به جز گروه فنی و مهندسی در چهار قسمت مختلف درک مطلب، استدلال منطقی، تحلیلی و کمیتی طراحی می‌شوند. آزمون استعداد تحصیلی دکتری گروه فنی و مهندسی شامل بخش‌های درک مطلب، کمیتی، تحلیلی و تجسمی می‌باشد. لازم به ذکر است که درس استعداد تحصیلی در این مقطع دارای ضریب ۱ می‌باشد. اگر شما دوستان گرامی داوطلب شرکت در کنکور دکتری هستید با مرکز آموزشی نوگام همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد درس استعداد تحصیلی کسب نمایید.

درس استعداد تحصیلی کنکور دکتری

پیش از آنکه نمونه سوال استعداد تحصیلی دکتری را مرور کنید، بهتر است اطلاعاتی کلی در مورد این درس داشته باشید. همان‌طور که ذکر شد این درس یکی از دروس عمومی است یعنی داوطلبان در جلسه کنکور باید به سوالات هوش و استعداد تحصیلی دکتری همراه با سوالات زبان دکتری وزارت علوم پاسخ دهند. تا به حال متوجه شدید که در حالت کلی سوالات استعداد تحصیلی دکتری دارای ۵ بخش درک مطلب، منطقی، تحلیلی، کمیتی و تجسمی می‌باشد. در ادامه هر کدام از آنها را به شما دوستان گرامی توضیح خواهیم داد.

درک مطلب

اگر شما داوطلبان گرامی اقدام به دانلود سوالات استرداد تحصیلی دکتری نمایید، متوجه می‌شوید که در قسمت درک مطلب دو متن به داوطلب ارائه می‌شود که هر کدام از آن متون دارای چهار سوال است. داوطلب باید هر دو متن را با دقت کافی بخواند و سپس با توجه به درک و استدلالی که از آن داشته است به سوالات کنکور پاسخ دهد. این یعنی در قسمت درک مطلب مجموعاً ۸ سوال برای داوطلب کنکور دکتری طراحی می‌شود. بخش درک مطلب معمولاً ساده است و داوطلب می‌تواند خیلی راحت از آن نمره خوبی کسب کند.

موضوع متون ارائه شده به داوطلب در این آزمون گاهی اوقات با توجه به گروه امتحانی تعیین می‌شود یعنی می‌تواند تخصصی نیز باشد. خاطر بسپارید که شما داوطلبان گرامی باید تمامی سوالات مطرح شده در این قسمت را با توجه به آنچه در متن خوانده‌اید پاسخ دهید بنابراین بخش درک مطلب با دانش شما سر و کار ندارد.

استدلال منطقی

با دانلود رایگان سوالات استعداد تحصیلی دکتری با پاسخ تشریحی متوجه می‌شوید که در قسمت استدلال منطقی ۷ سوال به متقاضی کنکور دکتری ارائه می‌شود. داوطلب برای پاسخ‌گویی به این سوال‌ها باید متن سوال را به خوبی مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد و پاسخ مناسب‌تری را برای سوال طراحی شده انتخاب کند. داوطلب باید در این قسمت بر اساس برداشتی که از متن دارد، به سوالات پاسخ دهد. در واقع متقاضی باید به تجزیه و تحلیل متن سوالات بپردازد. به خاطر بسپارید که متن سوالات استدلال منطقی ساده نیستند و معمولاً دارای پیچیدگی خاصی می‌باشند بنابراین شما داوطلبان گرامی برای پاسخ دادن به آنها باید به مهارت و قدرت ذهنی بالایی داشته باشید. متونی که در این قسمت از آنها استفاده می‌شود، موضوعاتی عمومی دارند.

تحلیلی

تست استعداد تحصیلی در قسمت تحلیلی به گونه‌ای است که توانایی تحلیلی داوطلب مورد سنجش قرار می‌گیرد. غالباً برای این بخش یک موضوع برای داوطلب طراحی می‌شود؛ در واقع چند متغیر برای داوطلب تعریف می‌شود البته قوانینی نیز برای آنها در نظر گرفته می‌شود. داوطلب باید با توجه به قوانین تعریف شده، فرضیات و احتمالات به وجود آمده موضوع را تحلیل کند و به سوالات پاسخ درست دهد. متقاضی برای پاسخ به این سوال‌ها نیاز به دقت بالا، تمرکز و تجزیه و تحلیل زیادی دارد. یکی از مواردی که به شما در پاسخ‌گویی به سوالات بخش تحلیلی کمک می‌کند، بررسی نمونه سوال استعداد تحصیلی دکتری با جواب سال‌های گذشته است. در واقع تمرین و تکرار زیاد در این بخش کمک شایانی به شما می‌کند. برای این قسمت ۸ سوال مختلف طراحی می‌شود.

کمیتی

چهارمین بخش از تست استعداد تحصیلی آزمون دکتری، مربوط به بخش کمیتی یا کمی است. با دقت به تست‌های استعداد تحصیلی آزمون دکتری در بخش کمیتی متوجه می‌شوید که سوالات در چهار دسته هوش، حل مسئله، مقایسه‌ای و محاسباتی تقسیم‌بندی می‌شوند. داوطلب در این بخش باید با توانایی حل مسئله بتواند محاسبات عددی را انجام دهد و به پاسخ درست سوال برسد. شما داوطلبان گرامی باید بر محاسبات پایه‌ای ریاضی و هندسه مسلط باشید تا بتوانید به ۷ سوال این قسمت پاسخ دهید. هدف از طراحی این بخش از سوالات سنجش میزان هوش عددی و هندسی داوطلبان است.

تجسمی

بخش تجسمی فقط برای گروه فنی و مهندسی به جای بخش استدلال منطقی طراحی می‌شود. یعنی فقط گروه فنی و مهندسی هستند که باید به سوالات این بخش پاسخ دهند. در تست استعداد تحصیلی دکتری گروه فنی و مهندسی، بخش تجسمی به صورتی طراحی می‌شود که هوش تصویری، میزان دقت و قدرت تجسم داوطلبان مورد سنجش قرار گیرد. داوطلبان برای پاسخ‌گویی به این نوع سوالات نیاز به تمرین و دقت زیادی دارند. از قسمت تجسمی ۷ سوال در آزمون طراحی می‌شود.

تعداد سوالات استعداد تحصیلی دکتری

با دانلود استعداد تحصیلی دکتری متوجه می‌شوید که این آزمون در مجموعه دارای ۳۰ سوال است. برای قسمت درک مطلب ۸ سوال، برای بخش منطقی ۷ سوال، برای قسمت کمیتی ۷ سوال برای بخش تحلیلی ۸ سوال مطرح می‌شود. اگر شما داوطلب گروه‌های فنی و مهندسی هستید، باید بدانید که از قسمت درک مطلب ۸ سوال، از بخش کمیتی ۷ سوال، از قسمت تحلیلی ۸ سوال و از بخش تجسمی ۷ سوال برای شما در این آزمون مهم طراحی می‌شود.

یادگیری درس استعداد تحصیلی

پیش از اینکه نمونه سوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری را بررسی کنید، باید برای موفقیت در این درس مطالعاتی درستی را داشته باشید. آشنایی با سبک سوالات بسیار اهمیت دارد که به آن پرداختیم و حالا می‌دانید که سوالات این درس در بخش‌های مختلفی طراحی می‌شوند. در گام بعدی باید بهترین منبع آموزشی استعداد تحصیلی دکتری را تهیه کنید و یا در کلاس‌های آموزشی کنکور شرکت کنید. پس از تهیه منبع یا شرکت در کلاس‌های آموزشی باید به یادگیری درسنامه بپردازید و تمامی نکات ریز و درشت این درس را بیاموزید.

پس از یادگیری درسنامه، نوبت به مرور آن و حل تمرین می‌رسد. بررسی سوالات و کلید سوالات استعداد تحصیلی دکتری می‌تواند برای شما بسیار مفید واقع شود. اگر به وب‌سایت نوگام مراجعه نمایید، متوجه می‌شوید که این مجموعه سوالات و پاسخنامه سوالات استعداد تحصیلی دکتری را در سال‌های مختلف برای شما قرار داده است و شما می‌توانید آنها را بررسی نمایید. سپس در گام بعدی می‌توانید اشکالات خود را توسط استاد یا افرادی که بر این درس تسلط کامل دارند، برطرف نمایید. و در آخر می‌توانید در آزمون‌های آزمایشی دکتری شرکت کنید و متوجه نقاط ضعف خود شوید تا آنها را برطرف نمایید. به خاطر بسپارید که مرکز آموزشی نوگام آزمون‌های آزمایشی دروس عمومی کنکور دکتری را در 4 مرحله برگزار می‌کند.

پیشنهاد نوگام

مجموعه نوگام یکی از مراکز آموزشی پیشرو در زمینه دروس عمومی کنکور دکتری محسوب می‌شود که پکیج دروس عمومی کنکور دکتری را نیز به شما داوطلبان گرامی ارائه می‌دهد. پیش از آنکه به سراغ دانلود سوالات کنکور و حل سوالات استعداد تحصیلی دکتری بروید، باید بدانید که مرکز آموزشی نوگام کلاس‌های استعداد تحصیلی دکتری را در سه بخش مجزا با نام‌های درس و تست، حل تمرین، نکته و تست به داوطلبان این مقطع ارائه می‌دهد.

درس و تست استعداد تحصیلی

کلاس درس و تست استعداد تحصیلی در مجموعه نوگام فاز ۱ مطالعاتی درس استعداد تحصیلی محسوب می‌شود. متقاضی شرکت در کنکور دکتری در این کلاس درسنامه را به صورت کامل می‌آموزد. علاوه بر آن استاد مربوطه به بررسی تست‌های منتخب و پاسخ سوالات استعداد تحصیلی دکتری می‌پردازد. از ویژگی‌های این دوره می‌توان به تدریس کامل درسنامه، مشاهده فیلم کلاس‌ها به تعداد دفعات نامحدود، ارائه جزوه تایپ شده، ارائه برنامه تمرینی و سرویس رفع اشکال اشاره کرد.

حل تمرین استعداد تحصیلی

هنگامی که گام اول مطالعاتی پشت سر گذاشته شد داوطلب وارد گام دوم مطالعاتی یعنی حل تمرین استعداد تحصیلی می‌شود. در این کلاس، حدود ۱۵۰ سوال و کلید سوالات استعداد تحصیلی با داوطلب کار می‌شود. در حقیقت این فاز دوم مطالعاتی استعداد تحصیلی است که شامل مرور و تثبیت مطالب درسنامه در ذهن داوطلب می‌باشد.

نکته و تست استعداد تحصیلی

پس از آن نوبت به فاز سوم مطالعه یعنی تست‌زنی و شرکت در کلاس نکته و تست استعداد تحصیلی می‌رسد. مدت. داوطلب که حالا فاز اول و دوم مطالعاتی را پشت سر گذاشته است، آماده تست زنی می‌شود. در فاز سوم مطالعاتی داوطلب می‌آموزد که چگونه می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به سوالات آزمون پاسخ درست دهد. مرور درسنامه، ذکر نکات کنکوری، حل تست‌های منتخب و ارتقای مهارت‌های تستی ویژگی‌های کلاس نکته و تست نوگام می‌باشد‌.

نوگام را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: