کنکور دکتری رشته مدیریت

کنکور دکتری رشته مدیریت یک چالش بزرگ برای افرادی است که قصد ادامه تحصیل در این رشته را دارند. آیا شما هم جزئی از این افراد هستید؟ مطمئنا خیلی از افرادی که مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته مدیریت دریافت کرده‌اند و حتی کسانی که کارشناسی ارشد خود را در رشته های غیر از مدیریت فارغ التحصیل شد‌ه‌اند، ممکن است برای شرکت در کنکور دکتری رشته مدیریت وسوسه شده­‌ باشند. گرفتن مدرک دکتری مدیریت می­‌تواند برای هر یک از شما دارای معنی خاصی باشد. اما مهم نیست هدف اصلی شما از شرکت در آزمون دکتری چیست، مهم این است که چگونه قرار است از آن سر بلند بیرون بیایید. برای شرکت در کنکور دکتری رشته مدیریت باید اطلاعات لازم را داشته‌­باشید. کنکور دکتری مدیریت چه گرایش‌­هایی دارد؟ بازارکار و فرصت­‌های شغلی این رشته در مقطع دکتری به چه صورت است؟ برای کنکور دکتری مدیریت باید چه منابع و دروسی را مطالعه کرد؟ چه دانشگاه‌­هایی در مقطع دکتری مدیریت بهترین هستند؟ این‌ها سوالاتی هستند که ممکن است هر یک از شما به عنوان داوطلب کنکور دکتری رشته مدیریت در سر داشته‌ ­باشید.

چرا شرکت در کنکور دکتری رشته مدیریت اهمیت دارد؟

مدیریت یک رشته متنوع و گسترده است. شرکت در کنکور دکتری رشته مدیریت فرصت­‌های شغلی مرتبط با این رشته را برای شما افزایش می‌­دهد. مدیرانی که مدرک دکتری در رشته مدیریت کسب کرده‌­اند، معمولا بهترین کاندید برای سمت­‌های رهبری در سازمان‌­ها هستند. به عنوان دانشجو در مقطع دکتری مدیریت، تحقیقات زیادی برای انجام دادن دارید. به همین دلیل نیز مهارت­‌های شما در زمینه‌­های رهبری، ارتباطات و مدیریت کسب و کار افزایش پیدا می‌­‌کند.

دکتری مدیریت، شما را برای فرصت­‌های شغلی آماده می­‌کند که به دانش گسترده‌­ای از اقتصاد، جامعه‌­شناسی، بازاریابی، مالی و حتی روانشناسی نیاز دارید. برخی معتقد هستند که شرکت در کنکور دکتری رشته مدیریت و اخذ مدرک آن برای پیشرفت شغلی ضروری است.

شما در دکتری مدیریت مهارت­‌های لازم در زمینه نوشتن، مدیریت زمان، تحقیق، برخی­ مهارت­‌های فنی و نرم‌­افزاری و بسیاری از مهارت­‌های قابل انتقال دیگر را فرا می‌­گیرید. هر کدام از این مهارت­‌ها به شما در پیشرفت شغلی و به دست آوردن موقعیت­‌های تحقیقاتی مورد نظرتان کمک می‌­کنند.

کنکور دکتری رشته مدیریت - نوگام

گرایش‌های کنکور دکتری مدیریت

از شرکت در کنکور دکتری رشته مدیریت چه هدفی دارید؟ قصد دارید در کدام گرایش دکتری مدیریت ادامه تحصیل دهید؟ آیا تمامی فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد مجاز به ثبت نام و شرکت در کنکور دکتری رشته مدیریت هستند؟ رشته مدیریت دارای گرایش‌­های مختلفی می‌­باشد که هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند.

مدیریت مالی، مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی، مدیریت دولتی، مدیریت رسانه و اطلاعات، مدیریت فناوری اطلاعات و کارآفرینی، آینده پژوهی و مدیریت تکنولوژی از جمله گرایش‌­های رشته مدیریت در مقطع دکتری هستند. از آنجایی که این گرایش یک رشته شناور است، از تمامی رشته­‌ها می­­توانید در دکتری مدیریت دولتی شرکت کنید. برای آشنایی بیشتر با گرایش­‌های کنکور دکتری رشته مدیریت با ما همراه باشید.

بازرگانی

 جذاب‌­ترین و محبوب­‌ترین گرایش مدیریت، مدیریت بازرگانی می‌­باشد. سه زیر گرایش مدیریت منابع انسانی، مدیریت سیاست­‌گذاری بازرگانی و مدیریت بازاریابی از جمله گرایش­‌های اصلی آن محسوب می­‌شوند. در این گرایش به فردی متخصص در زمینه اقتصاد و بازرگانی تبدیل می­‌شوید. فارغ التحصیلان این رشته مسلط‌ترین افراد بر روی سود و زیان نهادهای تجاری و شرکت­‌ها هستند.

دولتی

در میان داوطلبان کنکور دکتری رشته مدیریت، گرایش مدیریت دولتی طرفداران خاص خود را دارد. مدیریت دولتی به طور کلی بهبود کیفیت و کارایی خدمات ارائه­ شده توسط سازمان­ها را برعهده دارد. یک مدیر دولتی خط مشی را برای سازمان­ها به گونه‌­ای تعریف می­کند که انتظار می­‌رود مطلوب­‌ترین نتایج را برای آنها به دنبال دارد.

صنعتی

تولید و عملیات، تحقیق در عملیات، مدیریت سیستم­‌ها و مالی و استراتژی صنعتی، زیر گرایش‌­های رشته مدیریت صنعتی در مقطع دکتری هستند. این گرایش با رشته مهندسی صنایع رابطه نزدیکی دارد. مدیران تولید و مدیران صنعتی معمولا بر نیروی کار، مواد و تمامی فرآیندهای تولید، نظارت می‌­کنند. شرکت­‌های تولیدی و صنعتی نهادهایی هستند که همیشه به دنبال مدیران صنعتی متخصص و باتجربه می­‌گردند.

مالی

داوطلبان کنکور دکتری رشته مدیریت در این گرایش می‌­آموزند چگونه برای سازمان‌­ها تصمیمات مالی منطقی بگیرند. همچنین یاد می‌­گیرند چگونه جنبه‌­های مالی و اقتصادی یک کسب و کار را برنامه‌­ریزی، مدیریت و تجزیه و تحلیل کنند.

فناوری اطلاعات

مهارت­‌های فنی در این رشته از اهمیت ویژه‌­ای برخوردار است. گرایش‌­های کسب و کار هوشمند و مدیریت خدمات و توسعه فناوری دو گرایش اصلی آن به حساب می‌­آید.

رسانه و اطلاعات

 این گرایش شما را یه فردی متخصص در زمینه رسانه و ارتباطات تبدیل می­‌کند. از آن‌جایی که تب استفاده از رسانه‌­های اجتماعی روز به روز شدیدتر می‌­شود، این گرایش برای بسیاری از شرکت­‌ها و نهادها اهمیت پیدا‌می­‌کند.

کارآفرینی، آینده پژوهی و مدیریت تکنولوژی

فارغ التحصیلان این گرایش­ معمولا در حوزه پژوهشی و تحقیقی شروع به فعالیت می­‌کنند. اما اگر بتوانید در حوزه کارآفرینی، دانش خود را عملی کنید، در آینده کسب و کار خود را خواهی داشت.

کنکور دکتری رشته مدیریت - نوگام

بازارکار دکتری رشته مدیریت

شرکت در کنکور دکتری رشته مدیریت بدون اینکه از بازار‌ کار و آینده شغلی رشته مدیریت اطلاعی داشته ­باشید، بی­‌فایده خواهد بود. در برخی مواقع بدون نیاز به شرکت در کنکور دکتری رشته مدیریت با مدرک کارشناسی ارشد نیز می­‌توانید کار پیدا کنید. قبل از هر تصمیمی ابتدا هدف خود را از ادامه تحصیلات تکمیلی مشخص کنید.

دکتری مدیریت برای افرادی مناسب است که می­‌خواهند در دانشگاه‌­ها به عنوان عضو هیئت علمی و یا استاد دانشگاه به فعالیت بپردازند. البته این نکته را نیز باید در نظر بگیریم که با موفقیت در کنکور دکتری رشته مدیریت و اخذ مدرک آن به نامزد بهتر و گزینه مناسب­‌تری در هنگام استخدام تبدیل می­‌شوید.  

تخصص در مهارت­‌های نرم­‌افزاری، مهارت­ برقراری ارتباط، مهارت تصمیم­‌گیری سریع و درست، آشنایی با مبانی جامعه‌شناسی، اقتصاد و علوم اجتماعی و … همه اینها مواردی هستند که در آینده شغلی شما تاثیر می‌­گذارند. از جمله فرصت‌­های شغلی دکتری مدیریت می­‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدیر مالی
 • مدیر بازرگانی
 • مدیر بیمه
 • مدیر جهانگردی
 • مدیر صنعتی
 • مدیر دولتی
 • مدیر فناوری اطلاعات

برترین دانشگاه ارائه‌دهنده رشته مدیریت در مقطع دکتری

بهترین دانشگاه ارائه­‌دهنده رشته مدیریت در مقطع دکتری کدام است؟ این سوال را خیلی از شما قبل از درگیر شدن در کنکور دکتری رشته مدیریت از خود می­‌پرسید. ولی آیا واقعا اهمیت دارد که مقطع دکتری خود را از کدام دانشگاه دریافت کنید؟ اگر به دکتری مدیریت به صورت جدی توجه می­‌کنید و قصد دارید با دریافت این مدرک آینده بهتری را برای خود رقم بزنید، دانشگاهی که در آن تحصیلات تکمیلی خود را ادامه می‌­دهید، مهم است.

دکتری مدیریت یا هر دکتری دیگری یک مدرک تحقیقاتی است. پس در نتیجه باید کیفیت تحقیقات دانشگاه مورد توجه قرار دهید. عملکرد آموزشی دانشگاه نیز یکی دیگر از مواردی است که باید به آن توجه داشته‌­باشید. با تمام این اوصاف اگر قرار باشد قبل از شرکت در کنکور دکتری رشته مدیریت، دانشگاه هدف خود را مشخص کنید، دانشگاه‌­های زیر را می‌­توان به عنوان برترین دانشگاه‌­های ارائه­‌دهنده دکتری مدیریت معرفی کرد:

 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه شهید بهشتی
 • دانشگاه علامه طباطبائی
 • دانشگاه تربیت مدرس
 • دانشگاه فردوسی مشهد
 • دانشگاه اصفهان
 • دانشگاه تبریز
 • دانشگاه شیراز
 • دانشگاه خوارزمی
کنکور دکتری رشته مدیریت - نوگام

دروس و منابع کنکور دکتری مدیریت

اینکه بدانید برای کنکور دکتری رشته مدیریت باید چه منابعی را مطالعه کنید، مهم و ضروری می‌­باشد. منابع زیادی برای مطالعه وجود دارد و شما قرار نیست که در بین آنها سردرگم و گیج شوید. در کنکور دکتری مدیریت برای هر گرایش منابع متفاوتی وجود دارد. در ادامه مواد امتحانی کنکور دکتری رشته مدیریت را در گرایش­‌های مختلف با شما در میان می­‌گذاریم.

در تمام گرایش­‌های دکتری مدیریت، دروس عمومی و دروس تخصصی در مقطع کارشناسی یکسان هستند و تنها در دروس تخصصی مقطع کارشناسی ارشد با یکدیگر تفاوت دارند.

آزمون دروس عمومی کنکور دکتری رشته مدیریت برای تمامی گرایش‌­های دکتری رشته مدیریت با ضریب 1:

آزمون دروس تخصصی کنکور دکتری رشته مدیریت برای تمامی گرایش‌­ها در مقطع کارشناسی با ضریب 4:

 • مبانی سازمان و مدیریت
 • آمار و کاربرد آن در مدیریت
 • اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام

آزمون دروس تخصصی  کنکور دکتری رشته مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد با ضریب 4:

 • دکتری مدیریت بازرگانی: بازاریابی و مدیریت بازار پیشرفته – مدیریت استراتژیک پیشرفته
 • دکتری مدیریت صنعتی: تحقیق در عملیات پیشرفته – مدیریت تولید و عملیات پیشرفته
 • دکتری مدیریت دولتی: نظریه­‌ها و مبانی خط مشی گذاری دولتی – نظریه­‌ها و مبانی مدیریت دولتی
 • دکتری مدیریت مالی: بازارها و نهادهای مالی – ریسک و مدیریت سرمایه­‌گذاری
 • دکتری مدیریت فناوری اطلاعات: مدیریت دانش – سیستم اطلاعات مدیریت پیشرفته
 • دکتری مدیریت رسانه و اطلاعات: مدیریت استراتژیک – مدیریت ارتباط و رفتار سازمانی
 • دکتری مجموعه کارآفرینی، آینده پژوهی و مدیریت تکنولوژی: مدیریت استراتژیک پیشرفته – نظریه­‌های کارآفرینی – تئوری­‌های نوآوری‌

کنکور دکتری رشته مدیریت همراه با نوگام

کنکور دکتری مدیریت چالشی است که به راحتی نمی­‌توانید از آن عبور کنید. اگر قصد ادامه دادن تحصیلات تکمیلی در گرایش‌­های مختلف رشته مدیریت را دارید، به برنامه آموزشی عالی و بدون نقص نیاز دارید. اصلا نگران نباشید، نوگام به همراه تیم متخصص خود شما را در تمامی مراحل رسیدن به خواسته­‌هایتان همراهی می­‌کند. با دریافت خدمات آموزشی باکیفیت ما می‌­توانید کنکور دکتری رشته مدیریت را با موفقیت پشت سر بگذارید.

سوالات متداول:

مدیریت مالی، مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی، مدیریت دولتی، مدیریت رسانه و اطلاعات، مدیریت فناوری اطلاعات و کارآفرینی، آینده پژوهی و مدیریت تکنولوژی از جمله گرایش‌­های رشته مدیریت در مقطع دکتری هستند.

از جمله فرصت‌­های شغلی دکتری مدیریت می­‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدیر مالی
 • مدیر بازرگانی
 • مدیر بیمه
 • مدیر جهانگردی
 • مدیر صنعتی
 • مدیر دولتی
 • مدیر فناوری اطلاعات

مدیریت یک رشته متنوع و گسترده است. شرکت در کنکور دکتری رشته مدیریت تنها فرصت­‌های شغلی مرتبط با این رشته را برای شما افزایش می‌­دهد. مدیرانی که مدرک دکتری در رشته مدیریت کسب کرده‌­اند، معمولا بهترین کاندید برای سمت­‌های رهبری در سازمان‌­ها هستند.

5/5