هرآنچه در مورد آزمون MSRT باید بدانید!

اگر قصد شرکت در آزمون دکتری را دارید و یا اینکه دانشجوی دکتری هستید، برای کسب امتیاز در مصاحبه دکتری و یا جهت شرکت در آزمون جامع دکتری به مدرک زبان نیاز پیدا می‌کنید. مدرک زبان MSRT جزو آزمون‌هایی است که اکثر دانشگاه‌های کشور آن را تایید می‌کنند.

در این مقاله در مورد آزمون MSRT توضیحاتی را ارائه می‌دهیم و همچنین منابع معتبر را هم معرفی می‌کنیم.

آزمون MSRT چیست؟

MSRT مخفف Ministry of Science، Research and Technology است. در واقع یک آزمون سنجش مهارت و سطح زبان می‌باشد و داوطلبان جهت ورود به مقطع دکتری موظف هستند در آزمونی تحت عنوان MSRT شرکت کنند که توسط وزارت علوم برگزار می‌شود. محتوای آزمون MSRT تقریبا مشابه آزمون‌های IELTS و TOEFL می‌باشد، در مقایسه با این آزمون‌ها آزمون MSRT در سطح ساده‌تری برگزار می‌شود؛ مدرک زبان MSRT در داخل کشور معتبر می‌باشد و برای ادامه تحصیل در خارج از کشور هیچگونه اعتباری ندارد.

مزایای آزمون MSRT

آزمون MSRT یک آزمون آکادمیک زبان انگلیسی می‌باشد که به نسبت سایر آزمون‌های داخلی دارای مزایای زیادی است.

مهم‌ترین ویژگی‌های این آزمون عبارت‌اند از:

  • کاهش هزینه و آمادگی ثبت‌نام
  • عدم داشتن نمره منفی درکارنامه آزمون
  • موردتایید دانشگاه‌های داخل کشور
  • عدم وجود محدودیت برای شرکت در آزمون

اعتبار آزمون MSRT

مدت زمان اعتبار مدرک MSRT دو سال پس از برگزاری آزمون می‌باشد.

نکته: لازم به ذکر است که آزمون MSRT فقط در ایران مورد تایید است و جزو آزمون‌های بین‌المللی به شمار نمی‌رود. چنانچه قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید در آزمون‌های بین‌المللی مانند IELTS، TOFEL، DOLINGO شرکت کنید البته قبل از شرکت در هر آزمون زبانی مطمئن شوید دانشگاهی که قصد دارید اقدام کنید چه نوع آزمونی و مدرکی را قبول دارد.

نحوه شرکت در آزمون MSRT

شرکت در این آزمون محدودیت ندارد و چنانچه موفق نشدید حد نصاب نمره را دریافت کنید، می‌توانید در دوره‌های بعدی ثبت نام کنید. اما اگر داوطلبی نمره بالای 75 کسب کند تا یک سال امکان شرکت در آزمون را ندارد، به دلیل اینکه ظرفیت این آزمون برای مراکز آموزشی و دانشگاهی بوده و آخرین نمره قبولی که قابل پذیرش است، 70 می‌باشد. لازم به ذکر است که این آزمون نمره منفی ندارد و نمره قبولی در آن 50 به بالا (از نمره 100) است، البته این میزان نمره به دانشگاه‌های برگزار‌کننده هم بستگی دارد و ممکن است متغیر باشد. ثبت نام این آزمون به صورت اینترنتی و نحوه پرداخت هزینه هم بصورت آنلاین می‌باشد. هزینه این آزمون از آبان 1399 مبلغ 1200000 ریال می‌باشد.

ساختار آزمون MSRT

برای شرکت در این آزمون توانایی و مهارت خود را در چهار بخش Vocabulary, Reading, Listening, Structure تقویت کنید.

سبک سوالات این آزمون به صورت 100 سوال تستی می‌باشد که از سه بخش تشکیل شده است:

  • Listening Comprehension: این قسمت دارای 30 سوال تستی می‌باشد که از مکالمات کوتاه، بلند و درک مطلب مطرح می‌شود. مدت زمان پاسخگویی به سوالات 30 تا 35 دقیقه بوده و دفترچه سوالات مجزا از سایر بخش‌های دیگر است.
  • Structure and Written Expression: این قسمت دارای 30 سوال تستی می‌باشد که 15 مورد آن مرتبط به بخش Structure و 15 تست دیگر مرتبط به بخش Written Expression می‌باشد. مدت زمان پاسخگویی به سوالات این بخش 20 دقیقه است.
  • Reading Comprehension: این قسمت از 40 تست تشکیل شده که معمولا شامل 4 متن مجزا می‌باشد که در هر قسمت به 10 سوال باید پاسخ دهید. لازم به ذکر است که دفترچه این بخش از سوالات طی یک مرحله توزیع می‌شود.

در جدول زیر تعداد سوالات هر بخش و مدت زمانی که برای پاسخگویی به سوالات اختصاص یافته، نشان داده شده است:

ثبت‌نام آزمون MSRT

برای ثبت‌نام آزمون MSRT باید از طریق پورتال سازمان امور دانشجویان اقدام کنید.

با دنبال کردن وبسایت و سوشال مدیای مرکز آموزشی نوگام می‌توانید از آخرین اخبار آزمون MSRT مطلع شوید.

مراکز برگزاری آزمون MSRT

شهر و حوزه‌های برگزاری قبل از ثبت‌نام هر دوره توسط سازمان امور دانشجویان اعلام می‌گردد.

منابع آزمون MSRT

در  این  مقاله  تعدادی  از  رفرنس‌های معتبر آزمون بین‌المللی معرفی شده است.

کتاب  Longman Preparation Course For The T0FFL TEST: این کتاب دارای آزمون و مثال‌های متنوع می‌باشد که شما را برای پاسخگویی به سوالات بخش گرامر و افزایش سطح عمومی زبان آماده می‌کند. یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت این منبع، سوالات تفکیک شده می‌باشد که از مقدماتی به پیشرفته گردآوری شده و باعث می‌شود گرامر شما مرحله به مرحله تقویت شود.  

کتاب Understanding and Using English Grammar: این کتاب برای تقویت زبان انگلیسی می‌تواند بسیار مفید باشد و برای تمامی سطوح قابل مطالعه می‌باشد. این کتاب حاوی آموزش دستور زبان انگلیسی و ارائه تمرین‌های جامع و نکات مهم در رابطه با هر درس است.

کتاب 504 Absolutely Essential Words: همان طور که از اسم این منبع مشخص است حدودا 500 کلمه ضروری جمع بندی شده که جزو رفرنس‌های آزمون تافل می‌باشد، لازم به ذکر است که لغات در سطح آکادمیک هستند و در آزمون MSRT جزو منابع پر کاربرد برای تقویت دایره لغات و واژگان بشمار می‌رود.

کتاب Essential Words for the TOEFL: همان طور که از اسم این منبع مشخص است حدودا 400 کلمه ضروری جمع بندی شده که جزو رفرنس‌های آزمون تافل می‌باشد، لازم به ذکر است که لغات در سطح آکادمیک هستند و در آزمون MSRT جزو منابع پر کاربرد برای تقویت دایره لغات و واژگان بشمار می‌رود.

کتاب Tactics for Listening: این کتاب منبع مناسبی برای تقویت مهارت شنیداری می‌باشد و می‌توانید از این منبع برای تقویت مهارت شنیداری خود استفاده کنید. همچنین این کتاب برای سه سطح مختلف طراحی شده و هر کتاب دارای 24 درس می‌باشد؛ هر درس موضوعات روزانه و کاربردی را آموزش می‌دهد، این مجموعه کتاب‌ها هم جزو منابع پیشنهادی برای آزمون آیلتس می‌باشد.

ما در نوگام دوره‌های با کیفیت جهت آمادگی آزمون‌های زبان از جمله MSRT برگزار می‌کنیم، در این دوره‌ها بخش‌های گرامر، درک مطلب و واژگان تدریس می‌شوند و نمونه سوالات دوره‌های قبلی کار می‌شود.

سوالات متداول داوطلبان آزمون MSRT

منابع پیشنهادی که در این مقاله معرفی شد شما را در جهت کسب نمره خوب در آزمون کمک می‌کند. بنابراین با مطالعه منابع پیشنهادی و ساختار آزمون که در این مقاله مطرح شده می‌توانید در آزمون موفق شوید. همانطور که در بالا اشاره شد؛ ما در نوگام با تکیه بر تجربه چندین ساله در حوزه کنکور و مصاحبه دکتری و برگزاری دوره‌های مختلف، دوره‌های با کیفیت جهت آمادگی آزمون‌های زبان از جمله MSRT برگزار می‌کنیم، در این دوره‌ها بخش‌های گرامر، درک مطلب و واژگان تدریس می‌شوند و نمونه سوالات دوره‌های قبلی کار می‌شود.

جدول زمان‌بندی برگزاری و ثبت‌نام از طریق پورتال سازمان امور دانشجویان اعلام می‌گردد. با دنبال کردن وبسایت و سوشال مدیای مرکز آموزشی نوگام نیز می‌توانید از آخرین اخبار آزمون MSRT مطلع شوید.

آزمون زبان انگلیسی وزارت علوم به مدت دو سال اعتبار دارد.

با توجه به اینکه این آزمون ویژه دانشجویان مقطع دکتری است و تقریبا مورد تایید تمامی دانشگاه‌های داخلی می‌باشد، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که آزمون ساده‌ای باشد و برای کسب آمادگی جهت شرکت در آزمون هم باید تلاش کنید، هم به تمام بخش‌های ساختار آزمون مسلط باشید و مهارت‌های خود را افزایش دهید. طبق آمارهای موجود تنها درصد کمی از داوطلبین می‌توانند نمره قبولی در آزمون را کسب کنند.

متقاضیان این دوره افرادی هستند که تمایل دارند از بورس دکتری خارج از کشور وزارت علوم، تحقیقات و فناوری استفاده کنند و گرفتن نمره قبولی الزامی می‌باشد. همچنین، این آزمون مانند آزمون تولیمو برای داوطلبان دکتری داخل کشور نیز در نظر گرفته می‌شود.

سیستم نمره‌دهی آزمون MSRT

نمره کل این آزمون 100 می‌باشد که به ازای هر سوال یک امتیاز به پاسخ‌های درست تعلق می‌گیرد. معمولا نمره قابل قبول برای بسیاری از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی نمره 50 به بالا می‌باشد.

جدول امتیاز آزمون MSRT

جهت بررسی و مقایسه نمره آزمون‌های آیلتس، تافل و MSRT در مصاحبه دکتری و آگاهی از امتیاز آزمون‌ها، جدول زیر ارائه شده است:

نکات کلیدی قبولی در آزمون MSRT

نکته اول:

توجه داشته باشید این آزمون دارای نمره منفی نیست و در پاسخگویی به سوالات حتی اگر تعداد غلط‌های بالایی داشته باشید از نمرات مثبت آن کسر نخواهد شد، بنابراین برای کسب نمره قبولی اولین کاری که باید انجام دهید پاسخگویی دقیق به تمامی سوالات است. برای پاسخگویی به هر سوال تنها باید یک گزینه را انتخاب کنید در غیر این صورت برای آن سوال نمره‌ای کسب نخواهید کرد.

نکته دوم:

زمان پاسخگویی به سوالات در آزمون MSRT به جهت سنجش مهارت داوطلبان بسیار محدود است پس باید توجه داشته باشید که برای هر سوال وقت زیادی نگذارید که از پاسخگویی به سایر سوالات جا بمانید.