بعداز کنکور MBA چه کنیم؟

از یک سال تا چند ماه بسته به مدت‌زمانی که داوطلب کنکور صرف می­‌کند تا برای کنکور MBA آماده شود، ذهن داوطلبان و دانشجویان درگیر تست و تست‌زنی و آمادگی کنکور می­‌شود. اما با پشت سر گذاشتن این مرحله و اتمام کنکور سؤالاتی از قبیل آشنایی با گرایش‌­ها و ساختار دوره MBA، نرم­‌افزار و مهارت‌­های موردنیاز برای  MBA، مشخص کردن فیلد و گرایش مورد­علاقه، چگونگی یادگیری مهارت‌­های لازم و چگونگی وارد شدن به بازار کار فارغ‌­التحصیلان این رشته برای دوستان ایجاد می‌شود. ازآنجایی‌ که این سؤال اکثر دانشجویان و داوطلبان است، نوگام تصمیم گرفته نکات جزئی و مفیدی همراه با مثال ارائه دهد و سعی می­‌کند کلیدواژه‌ها و سرنخ‌های لازم را برای جستجو ارائه دهد. بعد از کنکور و در این فرصت به بررسی این سؤالات خواهیم پرداخت. با نوگام همراه باشید.

گرایش‌ها و ساختار دوره MBA

رشته مدیریت ارشد کسب‌وکار (MBA) گرایش‌­های زیادی دارد و در طول سالیان اخیر گرایش‌­ها در دانشگاه­های مختلف دچار تغییراتی شده‌­اند. اما در حال حاضر دانشگاه­‌ها برای رشته MBA عموماً هفت گرایش استراتژی، بازاریابی، مالی، منابع انسانی، عملیات و زنجیره‌تامین، فناوری و فناوری اطلاعات ارائه داده‌­اند.

انتخاب گرایش

در خصوص انتخاب گرایش باید به این مسئله توجه کرد که دروسی که در هر گرایش ارائه می­‌شود، تفاوت زیادی باهم ندارند. در اکثر دانشگاه‌­ها ساختار دوره MBA بدین‌صورت هست که حدود نصف واحدهای دوره MBA برای همه گرایش­‌ها یکسان هست. نصف دیگر واحدها بر اساس انتخاب واحد و انتخاب دانشجو از دروس تخصصی گرایش­‌ها تعیین می­شود که در این‌ بین دروس تخصصی هم بین گرایش‌­ها اشتراک زیادی وجود دارد. در کل می­توان گفت که دو گرایش ممکن است در دو سه درس باهم اختلاف داشته باشند.

با توجه به ساختار دوره و گرایش‌های آن، در انتخاب رشته MBA دانشگاه بر گرایش ارجحیت دارد. البته اکثر دانشگاه­‌ها هر هفت گرایش را ارائه نمی‌­دهند. تعداد واحدهای دوره MBA در اکثر دانشگاه­‌ها ۴۸ واحد می­باشد. البته در بعضی دانشگاه‌ها ۴۵ واحد و در دانشگاه صنعتی شریف ۵۱ واحد می‌­باشد.

حوزه موردعلاقه

سؤال دیگر و یکی از دغدغه‌های اصلی دوستان این است که نمی‌دانند که به کدام گرایش و حوزه کاری علاقه دارند. موضوعات پژوهشی‌شان در چه حوزه‌ای باشد، برای کدام حوزه کاری اقدام کنند. در این خصوص با توجه به اینکه اکثر متقاضیان رشته MBA بک‌گراند مهندسی دارند و ارتباط زیادی با فضای کسب‌وکار نداشتند. بنابراین این سردرگمی تا حدودی طبیعی است و این مورد با وارد شدن به دوره MBA و گذراندن دروس مربوط به هر حوزه و ارتباط با اساتید و جامعه MBA و فضای کسب‌وکار و بازار کار و دنبال کردن حوزه‌های مختلف به‌مرور مشخص خواهد‌شد. تیم تخصصی نوگام نیز در راستای کمک به داوطلبان برای انتخاب گرایش خدماتی همچون مشاوره ارائه می­‌دهد. نوگام اولین مرکز مشاوره تخصصی کنکور MBA کشور با بالاترین کیفیت است و مشاوره فردی پیوسته توسط برترین مشاوران رشته MBA از زمان ثبت‌نام تا روز کنکور و همچنین مشاوره انتخاب رشته در این طرح با نظارت مستقیم استاد عرفانیان ارائه می‌شود.

بعد از کنکور MBA چه کنیم؟ - نوگام

مهارت‌های موردنیاز

از سؤالات پرتکرار دوستان این است که چه مهارت­‌ها و نرم‌­افزارهایی برای دانشجویان MBA ضروری و مفید هست؟ در این خصوص باید به این نکته توجه کرد که خود رشته مدیریت مثل رشته‌­های مهندسی اصولاً رشته نرم‌­افزار محوری نیست و آنچه که بیشتر حائز اهمیت هست، دید مدیریتی و استفاده از نتایج نرم­‌افزارها برای تصمیمات مدیریتی است. بنابراین با توجه به حجم انبوه اطلاعات و داده‌­ها و نیاز به مرتب کردن و تحلیل این داده‌­ها و لزوم تصمیمات بهینه مدیریتی است.

یادگیری مهارت‌ها

برای یادگیری مهارت‌های موردنیاز برای ورود به بازار کار، مفاهیم و تئوری‌های موردنیاز را در دروس دوره MBA دانشگاه فرا خواهید‌گرفت. برای یادگیری مهارت‌های فنی و عملی آموزش و تمرین و تکرار مهم‌ترین عامل موفقیت است. برای آموزش مهارت‌هایی مثل تخصص‌های دیجیتال مارکتینگ، تحلیل داده، بازارهای مالی در گوگل، اینستاگرام، تلگرام و یوتیوب آموزش‌های رایگان بسیار زیادی وجود دارد. همچنین می‌توان از دوره‌های باکیفیتی که در این حوزه‌ها وجود دارد هم استفاده کرد. البته حواستان را جمع کنید که متأسفانه الآن به‌اندازه موهای سرمان مدعی و متخصص و دوره آموزشی داریم!

اکثر شرکت‌ها فرصت‌های کارآموزی هم دارند که فرصت مناسبی برای یادگیری هستند و بعد از دوره هم امکان استخدام شدن در همان شرکت‌ها وجود دارد. همچنین گرفتن یک سری مدرک­‌ها در این حوزه­‌ها هم می‌تواند بسیار مفید باشد؛ برای مثال آزمون اصول سرمایه و CFA در حوزه مالی و اقتصاد و مدرک­‌های داخلی و بین‌­المللی منابع انسانی و …

نکته آخر در این خصوص این است که برای شروع و یادگیری و کار کردن در یک شرکت، خیلی کمال­‌گرا نباشید و نترسید. چون با شروع کردن و تجربه کردن است که یاد می­‌گیرید و پیشرفت می­‌کنید.

نرم‌افزارهای کاربردی

اولین مهارتی که بدون استثنا برای همه دانشجویان و فارغ­‌التحصیلان مدیریت نیاز است، مهارت‌­های کامپیوتری ICDL و ازجمله توانایی کار کردن با Word, Excel, PowerPoint حداقل در سطح مقدماتی است. همچنین کاربرد اختصاصی و پیشرفته Excel برای حوزه‌­های مختلف مثل حوزه مالی، تحقیقات بازاریابی، منابع انسانی، عملیات و … هم بسیار مفید و ضروری هست که با توجه به فیلد کاری و تخصصی فرد و همچنین دروس اخذشده در دانشگاه موردنیاز خواهدبود. در مورد سایر نرم‌­افزارها هم با توجه حوزه‌کاری، علاقه و دروس دانشگاه هر فرد می­تواند یادگیری آن­ها مفید و ضروری باشد. ازجمله Python برای حوزه­‌های مالی و اقتصاد، اقتصادسنجی و معاملات الگوریتمی، Python, R SPSS و Smart PLS برای حوزه تحقیقات بازاریابی و تحلیل داده، نرم‌­افزارهایی مثل Power BI که برای حوزه هوش تجاری مفید است.

از مهارت­‌های مهم دیگری که همواره مفید و نیاز است، مهارت زبان انگلیسی است که سطح خوب زبان هم برای اهداف شغلی و هم اهداف تحصیلی مناسب است. به این صورت که می‌­توان با مطالعه لغات، اصطلاحات و متون تخصصی مدیریت در جهت این امر مهم حرکت کرد.

پیگیری و دنبال کردن اخبار مربوط به کسب‌­وکار و استارتاپ­‌ها در ایران و پیگیری افراد موفق و باتجربه در حوزه­‌های مختلف کسب‌­وکار می­توان دید خوبی از فضای کسب­‌وکار به فرد بدهد که به درک بیشتر و بهتر دوره MBA کمک می­کند. در این خصوص استفاده از قابلیت اینستاگرام، تلگرام، گوگل و یوتیوب بسیار کمک‌کننده خواهد بود. همچنین مطالعه مطالب و کتاب­‌های مدیریتی و مربوط به کسب‌­وکار نیز بسیار مفید است که در این خصوص سایت متمم منبع بسیار خوبی محسوب می­شود.

آینده MBA

درنهایت سؤالی که مطرح می­‌شود در خصوص وضعیت فارغ‌­التحصیلان و آینده رشته MBA هست. با توجه به ماهیت مشاغل مدیریتی که به تجربه و سابقه مدیریتی نیاز دارند، در اوایل نمی‌­توان خیلی انتظار موقعیت‌های ارشد مدیریتی داشت و باید سلسله‌مراتب سازمانی را طی کرد و به ترتیب به سطوح کارشناس، مدیر میانی و مدیر ارشد رسید. همچنین در حوزه مدیریت در صورت قوی کار کردن و برند شدن در یک حوزه خاص، امکان منتور و مشاور شدن در آن حوزه هم وجود دارد که وضعیت مطلوبی دارد.

و در آخر ذکر این نکته هم مهم است که هدف اصلی رشته مدیریت کسب­‌وکار آماده کردن فرد برای راه‌­اندازی و اداره کردن کسب‌وکار شخصی است که این مهم هم بعد از دوره MBA و کسب تجربه عملی کافی و با در نظر گرفتن سایر شرایط می­‌تواند محقق شود.

نکات آخر

چیزی که مهم است، این است که قطعاً با گذراندن ۴۸ واحد درسی کسی مدیر نمی­‌شود، بلکه در این دوره شما سرنخ‌­ها و آشنایی کلی با حوزه‌­های مختلف به دست می‌­آورید و درنهایت دانش و آموزش و تلاش خود شما هست که تعیین‌کننده خواهد بود. در خصوص میزان تأثیر اسم دانشگاه هم می­توان گفت که قطعاً دانشگاه خوب همه‌چیز نیست و از طرفی دانشگاه بد هم پایان کار نیست. برند و شرایط و کیفیت دانشگاه می­تواند تأثیر مثبت داشته باشد و تسهیل‌گر باشد.

سوالات متداول:

در خصوص وضعیت فارغ‌­التحصیلان و آینده رشته MBA می‌توان گفت که با توجه به ماهیت مشاغل مدیریتی که به تجربه و سابقه مدیریتی نیاز دارند، در اوایل نمی‌­توان خیلی انتظار موقعیت‌های ارشد مدیریتی داشت و باید سلسله‌مراتب سازمانی را طی کرد و به ترتیب به سطوح کارشناس، مدیر میانی و مدیر ارشد رسید. همچنین در حوزه مدیریت در صورت قوی کار کردن و برند شدن در یک حوزه خاص، امکان منتور و مشاور شدن در آن حوزه هم وجود دارد که وضعیت مطلوبی دارد.

رشته مدیریت ارشد کسب‌وکار (MBA) گرایش­های زیادی دارد و در طول سالیان اخیر گرایش‌­ها در دانشگاه­های مختلف دچار تغییراتی شده‌­اند. اما در حال حاضر دانشگاه­‌ها برای رشته MBA عموماً هفت گرایش استراتژی، بازاریابی، مالی، منابع انسانی، عملیات و زنجیره‌تامین، فناوری و فناوری اطلاعات ارائه داده‌­اند.

اولین مهارتی که بدون استثنا برای همه دانشجویان و فارغ­‌التحصیلان مدیریت نیاز هست، مهارت­های کامپیوتری ICDL و ازجمله توانایی کار کردن با Word, Excel, PowerPoint حداقل در سطح مقدماتی است. همچنین کاربرد اختصاصی و پیشرفته Excel برای حوزه‌­های مختلف مثل حوزه مالی، تحقیقات بازاریابی، منابع انسانی، عملیات و … هم بسیار مفید و ضروری هست که با توجه به فیلد‌کاری و تخصصی فرد و همچنین دروس اخذشده در دانشگاه موردنیاز خواهد بود. در مورد سایر نرم‌­افزارها هم با توجه حوزه کاری، علاقه و دروس دانشگاه هر فرد می­تواند یادگیری آن­ها مفید و ضروری باشد که در مقاه بالا معرفی شده‌اند.

5/5