اشتباهات رایج تست زنی و روش های جلوگیری از آن

موفقیت در کنکور تنها با مطالعه زیاد و استفاده از منابع آموزشی مختلف ممکن نیست و داوطلبان باید مهارت‌های تست زنی خود را نیز تقویت کنند. اشتباهات رایج تست زنی که بسیاری از داوطلبان کنکوری ارشد و دکتری انجام می‌دهند، باعث می‌شود که رتبه دلخواه را به دست نیاورند در حالی که می‌توان با تمرین و تست زنی‌های منظم، از این اشتباهات در جلسه آزمون جلوگیری کرد. در این صفحه از وبسایت آموزشی نوگام می‌خواهیم اشتباهات رایج تست زنی و روش‌های جلوگیری از آن را بررسی کنیم. از شما داوطلبان کنکوری ارشد و دکتری دعوت می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

موفقیت در کنکور تنها با مطالعه زیاد و استفاده از منابع آموزشی مختلف ممکن نیست و داوطلبان باید مهارت‌های تست زنی خود را نیز تقویت کنند. اشتباهات رایج تست زنی که بسیاری از داوطلبان کنکوری ارشد و دکتری انجام می‌دهند، باعث می‌شود که رتبه دلخواه را به دست نیاورند در حالی که می‌توان با تمرین و تست زنی‌های منظم، از این اشتباهات در جلسه آزمون جلوگیری کرد. در این صفحه از وبسایت آموزشی نوگام می‌خواهیم اشتباهات رایج تست زنی و روش‌های جلوگیری از آن را بررسی کنیم. از شما داوطلبان کنکوری ارشد و دکتری دعوت می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

اشتباهات رایج تست زنی و روش‌های جلوگیری از آن

یادگیری شیوه‌های درست تست زنی و تقویت مهارت تست زدن، می‌تواند برای موفقیت در کنکور بسیار کمک کننده باشد چرا که فرصت پاسخگویی به سوالات آزمون محدود است و تنها داوطلبانی که سرعت تست زنی بالا داشته باشند، موفق به حل و بررسی تمام تست‌ها خواهند بود.

مهارت تست زنی کنکور مهارتی نیست که با تمرین در جلسه آزمون تقویت شود و داوطلب باید از همان ابتدا که برای کنکور برنامه ریزی می‌کند، تکنیک‌های تست رنی را هم تمرین کند و سرعت پاسخگویی به سوالات را افزایش دهد.

برخی اشتباهات رایج تست زنی کنکور عبارتند از :

نخواندن دقیق سوال

برخی از داوطلبان به دلیل استرس یا عدم تمرکز و یا هیجانی بودن، سوالات را دقیق نمی‌خوانند و همین موضوع باعث می‌شود تست را اشتباه جواب دهند. به فعل و فاعل سوال دقت کنید همچنین توجه داشته باشید که از عباراتی مانند اغلب، معمولا، عمدتا، اکثرا و … در جمله استفاده شده است یا خیر.

Common testing mistakes and how to avoid them - nogam

نخواندن تمام گزینه ها

برای پیدا کردن جواب صحیح از میان گزینه‌ها، تمام آنها را بررسی کنید برخی از داوطلبان به محض دیدن نشانه‌ هایی از جواب در یک تست، همان گزینه را انتخاب می‌کنند بدون آنکه گزینه‌های بعدی را مورد بررسی قرار دهند غافل از اینکه تست دارای نکته‌های انحرافی است.

متمرکز نبودن بر روی یک تست

برای حل کردن تست‌های داخل دفترچه کنکور ارشد و دکتری، بر روی یک تست متمرکز شوید و بعد از آنکه پاسخ صحیح را پیدا کردید به سراغ سوالات بعدی بروید. از این تست به آن تست پریدن و مدام دفترچه را ورق زدن باعث آشفتگی ذهنی می‌شود و تمرکز شما را به هم خواهد ریخت.

حل کردن سوالات وقت گیر

اگر با تستی در کنکور مواجه شدید که وقت گیر بود، زمان خود را بر روی آن نگذارید زیرا تست‌های آسان‌تری هستند که ممکن است به دلیل کمبود وقت آنها را از دست دهید. بهترین پیشنهاد برای حل تست‌های وقت گیر، علامت دار کردن آنهاست و در انتهای آزمون که وقت اضافه داشتید می‌توانید این تست‌ها را با دقت و تمرکز بیشتری بررسی کنید.

Common testing mistakes and how to avoid them - nogam

جواب دادن به تست‌های شک دار

از اشتباهات رایج تست زنی، جواب دادن به سوالات شک‌دار است. این تست‌ها را به هیچ عنوان جواب ندهید زیرا تجربه داوطلبان سال‌های قبل نشان می‌دهد که اکثرا گزینه غلط را انتخاب کرده‌اند و تاثیر منفی بر روی آزمون آنها داشته است. می‌توانید تست‌های شک‌دار را علامت بزنید و در وقت اضافه انتهای آزمون دوباره آنها را مورد بررسی قرار دهید.

پیدا نکردن تست‌های آسان

بسیاری از تست‌های کنکور سطح آسانی دارند و اگر شما بتوانید این سوالات را پاسخ دهید، درصد زیادی از آزمون را به راحتی به دست خواهید آورد. روش صحیح پاسخ دادن به سوالات آزمون بدین صورت است که ابتدا باید سوالات آسان را شناسایی کنید و به آنها پاسخ دهید، در حین پیدا کردن تست‌های آسان نیز کنار تست‌های سخت و وقت گیر علامت بگذارید تا در پایان آزمون به سراغ آنها بروید.

جواب دادن به تست‌های تمام درس ها

یکی از اشتباهات رایج برخی از داوطلبان کنکوری ارشد و دکتری، جواب دادن به سوالات تمام درس هاست در حالی که برای قبولی در هر یک از گرایش‌های رشته مورد نظر، فقط باید درس‌های مربوط به آن گرایش را بررسی کرد.

به عنوان مثال مجموعه مدیریت کنکور ارشد از 16 درس تشکیل شده است اما هر یک از گرایش‌ها حداکثر 8 درس امتحانی دارند. البته اگر داوطلبی در آزمون یک مجموعه رشته ثبت نام کرده باشد، می‌تواند به تمام سوالات آزمون پاسخ دهد اما اگر فقط در یک گرایش ثبت نام کرده باشد، فقط درصد دروس مربوط به آن گرایش محاسبه خواهند شد.

Common testing mistakes and how to avoid them - nogam

عدم مدیریت زمان

زمان خود را در جلسه کنکور مدیریت کنید تا در انتهای آزمون وقت کم نیاورید. به هر درس به اندازه سوالاتی که دارد زمان اختصاص دهید و بهتر است سرعت تست زنی خود را نیز افزایش دهید تا وقت اضافه ذخیره برای بررسی مجدد سوالات سخت و وقت گیر داشته باشید.

استفاده نکردن از تکنیک حذف گزینه

برای سرعت در تست زنی توصیه می‌شود از تکنیک حذف گزینه استفاده کنید. این تکنیک می‌تواند برای بسیاری از تست‌ها استفاده داشته باشد و شما بدون آنکه راه حل تست را بدانید، می‌توانید جواب درست را پیدا کنید.

تکنیک حذف گزینه بدین صورت است که گزینه هایی که مطمئن هستید اشتباه هستند را خط بزنید و سپس یا به جواب صحیح می‌رسید و یا باید بین دو گزینه باقی مانده، جواب صحیح را پیدا کنید. تصمیم‌گیری بین دو گزینه بسیار راحت تر از تصمیم‌گیری بین چهار گزینه است.

استفاده از مداد نامناسب

اشتباه رایجی که شاید در نظر شما بی‌اهمیت باشد اما می‌تواند سرعت در تست زنی را پایین بیاورد، استفاده از مداد نامناسب است. برای تست زنی، از مداد نوکی استفاده نکنید زیرا پر کردن گزینه‌ها با این مداد زمان زیادی از شما می‌گیرد و بهتر است مداد نوک پهن در جلسه آزمون همراه خود داشته باشید.

سرعت بیش از حد در تست زنی

سرعت بیش از حد در تست زنی ممکن است نتیجه عکس داشته باشد و به دلیل بی‌دقتی، نکته‌های تست از دید شما پنهان بمانند. در پیدا کردن گزینه درست عجله نداشته باشید و هیجانی پاسخ ندهید. در واقع سرعت در تست زنی به معنای سرسری رد شدن نیست بلکه باید چشم‌ها، دست‌ها و ذهن شما به طور همزمان متمرکز بر روی تست شوند.

اشتباه وارد کردن گزینه صحیح در پاسخ نامه

از اشتباهات رایج تست زنی کنکوری‌ها، اشتباه وارد کردن گزینه صحیح در پاسخ نامه است به همین دلیل توصیه می‌شود هر 10 سوال یکبار، پاسخ نامه را بررسی کنید که جواب‌ها را درست وارد کرده باشید.

تمیز پاک ‌نکردن گزینه‌ غلط

اگر گزینه غلط را می‌خواهید پاک کنید، حتما تمیز پاک کنید و سپس گزینه صحیح را علامت بزنید. گاهی به دلیل تمیز پاک نشدن گزینه‌های غلط، سیستم نمی‌تواند جواب صحیح را پیدا کند و در نتیجه نمره آن تست یا یا تست‌ها از بین می‌رود.

Common testing mistakes and how to avoid them - nogam

روش‌های تقویت مهارت تست زنی

حالا که با چند اشتباه رایج در تست زنی آشنا شدید، در ادامه می‌خواهیم راهکارهایی را برای تقویت مهارت تست زنی ارائه کنیم از جمله آنکه :

شرکت در آزمون‌های آزمایشی

برای رسیدن به تسلط بالا در تست زنی، در آزمون‌های آزمایشی استاندارد شرکت کنید. این آزمون‌ها شما را با سبک طراحی سوالات کنکور آشنا می‌کنند و از طرفی در موقعیت و فضای مشابه کنکور قرار خواهید گرفت که می‌تواند در رفع استرس شما بسیار موثر باشد.

آزمون‌های آزمایشی کنکور ارشد و دکتری توسط موسسات مختلفی برگزار می‌شوند اما اگر به دنبال موسسه‌ای با آزمون‌های استاندارد و در سطح کنکور هستید، موسسه تخصصی نوگام را به شما معرفی می‌کنیم.

استفاده از کتاب‌های استاندارد

منابع تست کنکور ارشد و دکتری را از انتشارات شناخته شده و با سطح سوالات استاندارد تهیه کنید. بهتر است قبل از هزینه کردن برای خرید منابع، درباره آنها تحقیق کنید و مطمئن شوید که از تست‌های تالیفی استانداردی تشکیل شده‌اند.

شبیه سازی فضای کنکور

حتی اگر در آزمون‌های آزمایشی شرکت می‌کنید، در اتاق خودتان نیز فضای کنکور را شبیه سازی کنید این کار مخصوصا در هفته‌های آخر کنکور بسیار کمک کننده است. یک دفترچه سوال به اندازه همان سوالات کنکور تهیه کنید و لباس هایی که می‌خواهید در جلسه آزمون بپوشید را به تن داشته باشید سپس روی یک صندلی و به اندازه زمان اصلی کنکور، وقت بگذارید و به سوالات پاسخ دهید.

تمام تکنیک‌های تست زنی که تاکنون یاد گرفته‌اید را روی آزمون شبیه سازی شده اجرا کنید تا ببینید چقدر موثر هستند.

تحلیل آزمون آزمایشی و شبیه سازی شده

برای تسلط بیشتر در تست زنی توصیه می‌شود بعد از شرکت در آزمون آزمایشی یا آزمون شبیه سازی شده، سوالاتی که اشتباه جواب داده‌اید یا جواب نداده‌اید را تحلیل کنید. با این کار می‌توانید متوجه شوید که نقطه ضعف تان چیست و در فرصتی که تا برگزاری کنکور باقی مانده است، آنها را برطرف کنید.

بررسی دفترچه سوالات آزمون سال‌های قبل

دفترچه سوالات آزمون سال‌های قبل را حتما حل و بررسی کنید زیرا هر ساله تعدادی سوال مشترک و شبیه به هم طراحی می‌شوند که فقط نحوه مورد سوال قرار گرفتن این تست‌ها متفاوت است. شما با بررسی دفترچه‌های آزمون سال‌های قبل می‌توانید با شیوه طراحی سوالات آشنا شوید و تست‌های مشابه را شناسایی کنید.

تقویت مهارت تست زنی با شرکت در کلاس های نکته و تست و آزمون‌های آزمایشی

شرکت در کلاس‌های نکته و تست و همچنین حضور در آزمون‌های آزمایشی، روش‌های موثری برای یاد گرفتن تکنیک‌های تست زنی و جلوگیری از اشتباهات رایج در تست زدن هستند.

آزمون آزمایشی از نظر تعداد سوالات و سطح طراحی سوالات، دقیقا مثل کنکور است و با شرکت در چند آزمون به مرور می‌توانید مدیریت زمان جلسه آزمون را هم یاد بگیرید. همچنین در کلاس‌های نکته و تست نیز بر روی مهارت‌های تست زنی شما کار می‌شود. 

برای شرکت در آزمون‌های آزمایشی معتبر و استاندارد و همچنین حضور در کلاس‌های تست و مدیریت زمان، مجموعه آموزشی نوگام را به شما پیشنهاد می‌کنیم که تخصص لازم در این زمینه را دارد. جهت بررسی خدمات مرکز تخصصی نوگام، لطفا از سایت دیدن فرمایید.