کنترل استرس در کنکور - نوگام

کنترل استرس در کنکور

به روز برگزاری کنکور نزدیک می‌شویم و داوطلبان احساسات مختلفی را تجربه می‌کنند. احساس نگرانی از قبول نشدن و به دست نیاوردن رتبه خوب، استرس داشتن در روزهای پایانی کنکور و … که جزو تجربه‌های مشترک اکثر داوطلبان کنکوری است. اگر شما هم داوطلب کنکور ارشد و دکتری هستید، امکان دارد در جلسه کنکور استرس به سراغتان بیاید اما آنچه که مهم است این است که چگونه به استرس خود غلبه کنید پس لازم است از همین حالا باید به دنبال راهکارهای کنترل استرس در کنکور باشید و برای رفع این مشکل تلاش کنید. در ادامه مطلب می‌خواهیم روش‌های موثر در رفع استرس جلسه کنکور را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

چرا داوطلبان قبل از کنکور استرس دارند؟

استرس تا یک حدی مفید است و می‌تواند باعث انگیزه و تلاش بیشتر شما شود اما اگر بیش از حد باشد، ممکن است موجب عملکرد ضعیف شما در جلسه آزمون شود و تمرکزتان را به هم بریزد. اگر با تمام توان خود برای کنکور مطالعه کرده‌اید، حالا باید به فکر این باشید که چگونه در جلسه کنکور آرامش خود را حفظ کنید تا نتیجه ماه‌ها درس خواندن خود را به هدر ندهید.

استرس در کنکور می‌تواند به دلیل یکی از موارد زیر باشد :

 • احساس آمادگی لازم برای کنکور را ندارید.
 • به دنبال کسب بهترین و عالی‌ترین نتیجه هستید.
 • برای مرور و جمع بندی کنکور وقت زیادی نگذاشته‌اید.
 • مدام حواستان به سایر داوطلبان حاضر در جلسه آزمون است.
 • به تغذیه خود در روز و شب قبل کنکور رسیدگی نکرده‌اید.
 • شب قبل کنکور به خوبی نخوابیده‌اید.
 • از طرف خانواده تحت فشار هستید.
 • ممکن است اتفاقات بدی در زندگی شما رخ داده باشند
 • دیر به جلسه آزمون رسیده‌اید و با مراقبین آزمون بحث کرده‌اید.
 • و …
کنترل استرس در کنکور - نوگام

عوارض استرس در جلسه کنکور

استرس در جلسه کنکور می‌تواند عوارض زیادی را نشان دهد از جمله آنکه :

 • دچار سردرد می‌شوید.
 • انرژی شما تحلیل می‌رود.
 • دچار دل‌درد، مشکلات گوارشی مثل ناراحتی معده، حالت تهوع و … می‌شوید.
 • ممکن است دچار بی‌خوابی شوید.
 • دست و پاهایتان عرق می‌کند.
 • در گوشتان صدای زنگ می‌شنوید.
 • دهان‌‌تان خشک می‌شود.
 • تمرکز خود را از دست می‌دهید.
 • بدبین می‌شوید.
 • رفتارهای عصبی مثل کندن مو یا جویدن ناخن نشان می‌دهید.

راهکارهای کنترل استرس در کنکور

خوشبختانه راهکارهای زیادی هستند که می‌توانید برای کنترل استرس در کنکور از آنها استفاده کنید از جمله آنکه :

فکر نکردن به نتیجه آزمون برای کنترل استرس در کنکور

ترس از ناکامی یکی از دلایل اصلی استرس در کنکور است که بسیاری از داوطلبان را به خود درگیر می‌کند. بسیاری از داوطلبان کنکوری ارشد و دکتری ماه ها درس خوانده‌اند و فشارهای روانی و عاطفی بسیاری را متحمل شده‌اند و این موضوع ممکن است به جای تمرکز، باعث احساس ناکامی و ناامیدی در آنها شود.

افکار منفی زمینه ساز بی‌تمرکزی در پاسخگویی به سوالات هستند به همین خاطر نباید رشته افکار خود را از دست دهید. اگر فکرهای منفی به سراغ شما آمدند، بهتر است دفترچه سوال آزمون را برای چند لحظه کنار بگذارید، چشمان خود را ببندید و با فکر کردن به خوشحالی بعد از اعلام نتایج، ذهن خود را آرام کنید. چند نفس عمیق بکشید و به این فکر کنید که تمام تلاش  خود را کرده‌اید و حالا وقت آزمودن آموخته‌هایتان است.

کنترل استرس در کنکور با مواجه شدن با چند سوال دشوار

ممکن است حین پاسخگویی به سوالات کنکور ارشد و دکتری، با چند سوال سخت و پی در پی مواجه شوید که شما را نگران می‌کند. در چنین مواقعی داوطلبانی که مطالعه بیشتری کرده‌اند، بیشتر دچار استرس می‌شوند چون فکر می‌کنند زحمات و تلاش آنها کافی نبوده است و به کل ناامید می‌شوند.

در برخورد با این سوالات اولا یادتان باشد اگر سوالی سخت است، برای تمام داوطلبان سخت است و شما تنها نیستید ثانیا اینکه شما برای به دست آوردن رتبه خوب حتما نیاز نیست که درصدهای خیلی بالا داشته باشید و با جواب ندادن به چند سوال سخت، شانس قبولی شما از بین نخواهد رفت.

کنترل استرس در کنکور - نوگام

کنترل استرس در کنکور با تکنیک‌های تست زنی

بهتر است در پاسخگویی به سوالات کنکور ابتدا سوالات آسان را شناسایی کرده و پاسخ دهید تا مطمئن شوید که به درصد زیادی از سوالات پاسخ داده‌اید. هرگز وقت خود را صرف تست‌های سخت و زمان بر نکنید و توصیه می‌شود این سوالات را با علامت‌های ضربدر و دایره، نشان‌دار کنید تا در انتهای آزمون که وقت اضافه آوردید، به سراغ حل و بررسی آنها بروید. از تکنیک‌های تست زنی در جلسه کنکور استفاده کنید تا بتوانید با سرعت بیشتری تمام تست‌ها را پاسخ دهید.

کنترل استرس در کنکور با فراموش کردن انتظارات و خواسته ‌هاي ديگران

برای کنترل استرس در کنکور، به انتظارات و خواسته‌های دیگران همچون پدر و مادر و دوستان خود فکر نکنید زیرا ممکن است فکر کنید که نمی‌توانید توقعات آنها را برطرف کنید و دچار استرس و اضطراب خواهید شد.

متمرکز شدن در پاسخگویی به تست ها برای کنترل استرس در جلسه کنکور

هنگام پاسخگویی به تست‌های کنکور، تمام تمرکزتان فقط بر روی تستی باشد که می‌خواهید به آن پاسخ دهید و مدام از این سوال به آن سوال و از این صفحه به آن صفحه نپرید. یک تست را به طور کامل بررسی کنید و بعد از آنکه جواب دادید، تست بعدی را بررسی کنید البته در این میان فراموش نکنید که تست‌های سخت و زمان بر را علامت بزنید تا در انتهای آزمون به سراغ آنها بروید.

نگاه نکردن به خانه‌های سفيد پاسخنامه

یکی از اشتباهاتی که بعضی از داوطلبان کنکور ارشد و دکتری انجام می‌دهند، نگاه کردن به خانه‌های سفید پاسخنامه و آمارگیری مداوم از تعداد سوالاتی است که نتوانسته‌اند پاسخ دهند. این موضوع قطعا باعث استرس خواهد شد و تمرکز برای حل تست‌های باقی مانده را به هم می‌ریزد. سعی کنید پاسخنامه کنکور را مدام چک نکنید مگر آنکه بخواهید از تطبیق شماره سوالات با جواب ها مطمئن شوید. 

بررسی سایر داوطلبان حاضر در آزمون و مقایسه کردن

ممکن است شما هم در جلسه کنکور مدام حواستان به سایر داوطلبان حاضر در جلسه آزمون باشد و خود را با آنها مقایسه کنید. این کار نیز شدیدا استرس زاست زیرا احتمالا فکر کنید که همه داوطلبان به سوالات درست پاسخ می‌دهند و فقط شما نمی‌توانید تست ها را حل کنید. در جلسه آزمون تمام حواستان به تست‌های خودتان باشد، با سایر داوطلبان صحبت نکنید و فرصت مقایسه کردن را به خود ندهید.

خلوت کردن اطراف برای کنترل استرس در جلسه کنکور

برای کنترل استرس در کنکور، اطراف خود را شلوغ نکنید و لازم نیست خوراکی و نوشیدنی زیادی با خود همراه ببرید. یک بطری آب، یک بطری آبمیوه طبیعی، چند عدد خرما و گردو و چند عدد هم شکلات برای شما کافی خواهند بود.

شما در جلسه آزمون یک صندلی بیشتر نخواهید داشت و اگر وسایل اضافی همراه خود ببرید، به ناچار باید آنها را روی صندلی بگذارید که این شلوغی می‌تواند تمرکز شما را به هم بزند.

کنترل استرس در کنکور با خواب کافی

شب قبل از کنکور حتما خواب و استراحت کافی داشته باشید تا صبح روز آزمون سرحال بیدار شوید. ممکن است به دلیل هیجان و استرس خوابتان نبرد که پیشنهاد می‌کنیم برای رفع این مشکل حدود نیم ساعتی پیاده روی تند کنید تا کمی خسته شوید و به راحتی بخوابید. همچنین چند ساعت قبل از خواب، چای و قهوه ننوشید زیرا کافئین موجود در این نوشیدنی ها شما را بد خواب می‌کند.

اهمیت تغذیه در کنترل استرس کنکور

تغذیه مناسب بسیار بیشتر از آنچه که فکر می‌کنید بر روی رفع استرس و بی‌تمرکزی شما در جلسه کنکور موثر است. بهتر است صبح روز آزمون از نوشیدن زیاده از حد نوشیدنی‌های کافئین دار خودداری کنید و صبحانه کامل بخورید.

مواد غذایی مثل شیر، گردو، خرما، نیمرو، عسل، ارده و … برای صبحانه روز کنکور مفید هستند و شب قبل نیز حتما شام سبک اما مغذی نوش جان کنید.

کنترل استرس در کنکور - نوگام

شبیه سازی فضای کنکور برای کنترل استرس

جدید بودن فضای کنکور و آشنا نبودن شما با این فضا می‌تواند موجب استرس و اضطراب شما شود. راهکاری که برای رفع این مشکل موثر است این است که فضای کنکور را برای خود شبیه سازی کنید.

حالا که تا زمان برگزاری کنکور فرصت دارید، جلسه کنکور را با پوشیدن همان لباس‌ها و حتی کفش و قرار دادن یک صندلی شبیه سازی کنید. دفترچه سوالات آزمون‌های سال‌های قبل را تهیه کنید و تصور داشته باشید که در جلسه آزمون هستید و با سوالاتی که درجه‌های سختی مختلف دارند، روبرو هستید. زمان آزمون را هم دقیقا به اندازه آزمون اصلی در نظر بگیرید تا مدیریت زمان را هم یاد بگیرید. این فضاسازی باید به قدری تکرار شود تا شما در پاسخ‌دهی به سوالات کاملا احساس راحتی کنید.

در پایان، معرفی مرکز آموزشی تخصصی نوگام

حالا که زمان زیادی تا برگزاری کنکورهای سراسری ارشد و دکتری باقی نمانده است، بهتر است با حضور در آزمون‌های آزمایشی و شرکت در کلاس‌های تست و نکته، این روزهای پایانی را نیز هدفمند بگذرانید تا بهترین نتیجه را به دست آورید. مشاوران مجموعه آموزشی نوگام در کنار شما هستند و اگر برای شرکت در کلاس‌های درس و تست، حل تمرین، نکته و تست، آزمون‌های آزمایشی و مشاوره برای دروس عمومی و تخصصی به دنبال یک مرکز تخصصی هستید، این مجموعه را به شما معرفی می‌کنیم. می‌توانید از طریق وبسایت به نشانی nogamcenter.com از خدمات مرکز مشاوره تخصصی نوگام مطلع شوید.

سوالات متداول:

جلسه کنکور را با پوشیدن همان لباس‌ها و حتی کفش و قرار دادن یک صندلی شبیه سازی کنید. دفترچه سوالات آزمون‌های سال‌های قبل را تهیه کنید و تصور داشته باشید که در جلسه آزمون هستید و با سوالاتی که درجه‌های سختی مختلف دارند، روبرو هستید. زمان آزمون را هم دقیقا به اندازه آزمون اصلی در نظر بگیرید تا مدیریت زمان را هم یاد بگیرید. این فضاسازی باید به قدری تکرار شود تا شما در پاسخ‌دهی به سوالات کاملا احساس راحتی کنید.

 • کارت ورود به جلسه و کارت شناسایی
 • مداد مشکی نرم و مداد تراش
 • پاک‌کن
 • مواد مغذی و قندی مانند: خرما و کشمش
 • بطری آب آشامیدنی