تمرکز در جلسه کنکور - نوگام

تمرکز در جلسه کنکور

عدم تمرکز در جلسه کنکور و حواس پرتی، مشکلی است که ممکن است شما هم در جلسه آزمون تجربه کنید و بدون شک تاثیر منفی در آزمون شما خواهد داشت. بسیاری از دلایل عدم تمرکز در جلسه کنکور مربوط به کارهایی هستند که قبل از حضور در آزمون انجام داده‌اید. برای مثال بی‌خوابی، تغذیه نامناسب و یا درگیر بودن با مشکلات، می‌توانند تمرکز شما را در جلسه آزمون به هم بریزند و برخی دیگر از دلایل مربوط به تمرکز نداشتن، مربوط به زمان حال شما هستند مثلا ممکن است داوطلبان سر و صدا کنند و یا اینکه محیط اطراف شما شلوغ باشد. مجموعه آموزشی نوگام این مطلب را آماده کرده است تا راهکارهای افزایش تمرکز در جلسه کنکور را ارائه دهد. لطفا همراه ما باشید.

دور کردن افکار منفی

افکار منفی عامل اصلی عدم تمرکز در جلسه کنکور هستند و می‌توانند تاثیر بسیار بدی روی نتیجه آزمون شما بگذارند. شما با تمام توان خود برای آزمون درس خوانده‌اید و حالا زمان آن رسیده است که با آرامش و خونسردی کامل، آموخته‌های خود را محک بزنید.

افکاری مثل قبول نشدن در رشته و دانشگاه مورد علاقه، عدم کسب رتبه خوب و یا فکر کردن به مشکلاتی که در زندگی تان دارید، مانع از تمرکز شما در تست زدن می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از این افکار منفی در جلسه کنکور، حتما قبل از شروع آزمون چند دقیقه ای را پیاده روی کنید و با حس خوب به حوزه آزمون بروید، جملات مثبت را مدام با خودتان تکرار کنید، مدیتیشن کنید و قبل از آزمون از تمام افراد و هر چیزی که به شما استرس می‌دهند، دوری کنید.

مشاوره با کسانی که کنکور داده‌اند

برای بیشتر شدن تمرکز در جلسه کنکور خود، می‌توانید با کسانی که قبلا کنکور داده‌اند مشورت کنید و از حال و هوایی که در جلسه آزمون داشته اند سوال بپرسید. البته یادتان باشد که از هر کسی مشاوره نگیرید زیرا ممکن است کسی که در آزمون موفق نشده است، بخواهد روحیه شما تضعیف کند.

تمرکز در جلسه کنکور - نوگام

شبیه سازی کنکور برای افزایش تمرکز

یکی از دلایل عدم تمرکز در جلسه کنکور می‌تواند به دلیل آشنا نبودن و غریبی کردن با فضای جلسه آزمون باشد. برای رفع این مشکل توصیه می‌کنیم که جلسه کنکور را برای خود شبیه سازی کنید که بسیار هم موثر است.

حدود یک ماه مانده به برگزاری کنکور ارشد و دکتری، هر هفته جلسه آزمون را در اتاق خود و یا حتی در کتابخانه شهر شبیه سازی کنید. یک صندلی بیاورید، سوالات آزمون سال‌های قبل یا سوالات تالیفی با همان تعداد سوالات آزمون آماده کنید و لباسی که می‌خواهید در جلسه آزمون بپوشید را به تن داشته باشید.

در همان زمانی که برای کنکور در نظر گرفته می‌شود، به سوالات پاسخ دهید تا بدین صورت برای مدیریت زمان جلسه واقعی کنکور نیز تمرین داشته باشید. شبیه سازی فضای کنکور بسیار کمک کننده است و می‌تواند با عادی کردن جو کنکور، از عدم تمرکز شما جلوگیری کند.

تمرکز در جلسه کنکور با تنفس عمیق

برای افزایش تمرکز در جلسه کنکور، نفس‌های عمیق نیز موثر هستند و شما می‌توانید برای کاهش استرس خود در آزمون و آرام تر شدن، نفس‌های عمیق بکشید. اگر در جلسه کنکور کلافه شده‌اید و تمرکز برای پاسخگویی به سوالات ندارید، برای چند ثانیه کوتاه چشمان خود را ببندید و تنفس عمیق داشته باشید، بعد از گذشت چند ثانیه دوباره این کار را انجام دهید و سپس به سراغ حل سوالات بروید. تنفس عمیق، حس و حال شما را مثبت می‌کند و با ذهن باز تر و آرام تری می‌توانید به سوالات کنکور پاسخ دهید.

تمرکز در جلسه کنکور با تنظیم وقت

از دیگر دلایل عدم تمرکز در جلسه کنکور، عجله کردن است و ممکن است مدام نگران باشید که وقت کافی برای حل کردن تمام سوالات نداشته باشید. برای آنکه فرصت کافی جهت حل کردن تمام سوالات آزمون داشته باشید، به هر درس به اندازه وقت خود زمان اختصاص دهید و اگر زمان درس تمام شد، بهتر است به سراغ درس‌های بعدی بروید و در آخر آزمون که وقت اضافه داشتید، سوالاتی که جواب نداده‌اید را بررسی کنید.

همچنین برای مدیریت زمان جلسه آزمون، ابتدا به سوالات آسان پاسخ دهید. بدین صورت که در هر درس بررسی کنید که کدام سوالات سخت، آسان و متوسط هستند و با حل کردن سوالات آسان، خیالتان راحت خواهد بود که به بخش زیادی از سوالات پاسخ داده‌اید.

سوالاتی که زمانبر هستند و یا در جواب آنها شک دارید، علامت گذاری کنید و وقت خود را برای سوالات سخت صرف نکنید زیرا ممکن است با وقت گذاشتن در این تست‌ها، فرصت حل کردن سوال‌های آسان را از دست دهید.

تمرکز در جلسه کنکور - نوگام

استفاده از تکنیک‌های تست زنی برای افزایش تمرکز در جلسه کنکور

استفاده از تکنیک‌های تست زنی کنکور به افزایش تمرکز و دقت شما کمک می‌کنند. شما با بهره گیری از این تکنیک‌ها در زمان کوتاه تری به تست‌های کنکور پاسخ خواهید داد به عنوان مثال با استفاده از تکنیک حذف گزینه، می‌توانید بدون اطمینان از پاسخ یک سوال، جواب درست را با حذف گزینه‌های غلط انتخاب کنید.

توجه نکردن به سر و صدای اطراف و سایر داوطلبان

ممکن است در جلسه آزمون سر و صداهایی ایجاد شوند مثل صدای رد شدن موتور و ماشین‌ها در خیابان و یا سر و صدای داوطلبان در جلسه. شما نباید به این سر و صداها عکس‌العمل نشان دهید و تلاش کنید که بر روی سوالات مطرح شده متمرکز شوید.

همچنین به داوطلبانی که در کنار شما آزمون می‌دهند بی‌توجه باشید. شاید ببینید که داوطلبی به تمام سوالات پاسخ می‌دهد و این موضوع باعث کاهش تمرکز شما شود اما از کجا می‌دانید که تمام جواب‌های او درست هستند؟ شما فقط به فکر حل کردن آزمون خود باشید و از حاشیه‌های روز آزمون دوری کنید.

دقیق فهمیدن سوال و تمرکز در آزمون

حتما سوالات آزمون را درست و دقیق بخوانید و سرسری رد نشوید. به فعل سوال که منفی یا مثبت است توجه کنید و همچنین فعل ها را در گزینه ها نیز بررسی کنید. برای دقیق فهمیدن سوال می‌توانید با استفاده از مداد خود جزئیات مهم را خط بکشید و این موضوع باعث افزایش تمرکز شما روی جزئیات می‌شود.

از حرف زدن با داوطلبان قبل از آزمون دوری کنید

همیشه قبل از آزمون افرادی هستند که به سراغ شما می‌آیند و با دادن اطلاعات غلط، تمرکزتان را به هم می‌ریزند. این افراد ممکن است خودشان به اندازه کافی مطالعه نکرده باشند و باعث دلسردی شما هم می‌شوند حتی می‌توانند اعتماد به نفس شما را پایین بیاورند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم قبل از شروع آزمون، با داوطلبانی که نمی‌شناسید صحبت نکنید.

تمرکز در جلسه کنکور - نوگام

به موقع حاضر شدن در جلسه کنکور

برای آنکه مشکلی در ورود به حوزه امتحان نداشته باشید، نیم ساعت قبل از شروع آزمون در حوزه حضور داشته باشید. ممکن است با دیر رسیدن به محل آزمون، از ورود شما جلوگیری شود و در نتیجه استرس بگیرید. همچنین توصیه می‌کنیم روز قبل از کنکور یکبار به حوزه آزمون بروید تا آدرس دقیق محل را یاد بگیرید و روز آزمون نگران پیدا نکردن آدرس و دیر رسیدن خود نباشید.

حفظ آرامش در مواجه شدن با سوالات سخت کنکور

اگر با یک درسی مواجه شدید که سوالات آن سخت تر از حد معمول و سال‌های قبل است، نگران نباشید زیرا سختی سوالات شامل حال تمام داوطلبان است و شما تنها نیستید. سعی کنید سوالات آسان‌تر را پیدا کرده و به آنها پاسخ دهید و اگر در تست‌هایی بین دو گزینه شک داشتید، به هیچ وجه پاسخ ندهید.

بررسی نکردن سوالات مباحثی که نخوانده‌اید

اگر مباحثی را حذف کرده‌اید و اصلا نخوانده‌اید، در جلسه آزمون به سراغ تست‌های این مباحث نروید زیرا ممکن است باعث بی تمرکزی و نگرانی شما شوند. البته اگر در پایان آزمون وقت داشتید بد نیست سوالات مباحث حذف شده را بررسی کنید، شاید تست آسانی باشد که شما از درستی جواب آن کاملا مطمئن باشید و پاسخ دهید. 

تمرکز در جلسه کنکور - نوگام

چک کردن گزینه‌های پاسخ نامه

ممکن است بعد از حل کردن تعداد زیادی سوال متوجه شوید که یک گزینه را اشتباه علامت زده‌اید و گزینه‌های بعدی نیز به همین صورت اشتباه وارد شده اند. در این وضعیت امکان دارد وقت کافی برای پاک کردن پاسخ نامه نداشته باشید به همین دلیل توصیه می‌شود بعد از هر 10 تا 15 تستی که پاسخ می‌دهید، پاسخ نامه را حتما بررسی کنید که گزینه‌ها را درست علامت زده باشید.

هر لحظه تمرکز بر یک سوال کنکور

با پاسخ دادن به هر سوال آزمون، تمام تمرکزتان فقط بر روی آن تست باشد و به تست‌های قبلی که پاسخ نداده‌اید فکر نکنید. مدام دفترچه سوال آزمون را ورق نزنید و از این سوال به آن سوال نپرید، یک سوال را کامل جواب دهید و سپس به سراغ تست بعدی بروید. اگر هم تستی شک‌دار یا سخت بود، با علامت‌های ضربدر و دایره آن تست را مشخص کنید تا بعدا در وقت اضافه‌ای که دارید دوباره آنها را بررسی کنید.

شلوغ نکردن اطراف برای تمرکز در جلسه کنکور

برای حضور در جلسه آزمون وسایل لازم همچون چند مداد مشکی نرم، پاک‌ کن، مداد تراش، کارت ورود به جلسه، سنجاق، کارت ملی، ساعت مچی، دستمال کاغذی یا پارچه ای، یک بطری آب کوچک، مواد قندی مثل شکلات و خرما همراه خود داشته باشید و بیشتر از این وسایل را با خود به جلسه آزمون نبرید. در حوزه امتحان بیشتر از یک صندلی  به شما اختصاص داده نمی‌شود و وسایل زیاد ممکن است باعث شلوغی اطراف شما شوند و تمرکزتان را به هم بریزند.

استراحت قبل از کنکور

برای تمرکز در جلسه کنکور خواب و استراحت کافی داشته باشید زیرا خواب ناکافی می‌تواند زمینه ساز عدم تمرکز شما در جلسه آزمون شود. حداقل 6 ساعت و حداکثر 8 ساعت شب قبل کنکور بخوابید تا صبح آزمون سرحال بیدار شوید.

تغذیه مناسب برای افزایش تمرکز در کنکور

بعضی از مواد غذایی، حواس پرتی و تمرکز نداشتن در جلسه کنکور را تشدید می‌کنند و شما باید از خوردن این خوراکی ها و مواد غذایی خودداری کنید. غذاهای قندی مانند نوشابه گازدار و همچنین غذاهای سنگین و چرب برای شما مفید نیستند و بهتر است غذاهایی بخورید که باعث انرژی بیشتر مغز شما می‌شوند مثل خرما، شیر، غذاهای با پروتئین بالا، میوه و …

محدود کردن مصرف کافئین برای افزایش تمرکز

بهتر است برای افزایش تمرکز در جلسه کنکور، مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار را محدود کنید زیرا کافئین می‌تواند استرس شما را بیشتر کند. شب قبل کنکور به هیچ عنوان قهوه یا نوشیدنی‌های کافئین دار ننوشید تا خواب راحتی داشته باشید، صبح روز آزمون هم اگر احساس خواب آلودگی داشتید می‌توانید مقدار کمی چای یا قهوه بنوشید تا سرحال تر شوید اما زیاده روی نکنید.

دریافت مشاوره و خدمات مجموعه آموزشی نوگام

در پایان اگر برای شرکت در کلاس‌های درس و تست، حل تمرین، نکته و تست، آزمون‌های آزمایشی و مشاوره برای دروس عمومی و تخصصی و … می‌خواهید در یک مجموعه آموزشی اختصاصی کنکور ارشد و دکتری ثبت نام کنید و یا از مشاوره بهره مند شوید، نوگام می‌تواند بهترین انتخاب شما باشد. مجموعه تحصیلی نوگام به طور ویژه در زمینه آزمون های ارشد و دکتری فعالیت می کند و از طریق وبسایت به نشانی nogamcenter.com می‌توانید از خدمات این مجموعه مطلع شوید.

سوالات متداول:

  • محدود کردن مصرف کافئین 
  • رد کردن سوالات مباحثی که نخوانده‌اید
  • توجه نکردن به سر و صدای اطراف و سایر داوطلبان
  • استفاده از تکنیک‌های تست زنی و …
  •  

غذاهای قندی مانند نوشابه گازدار و همچنین غذاهای سنگین و چرب برای شما مفید نیستند و بهتر است غذاهایی بخورید که باعث انرژی بیشتر مغز شما می‌شوند مثل خرما، شیر، غذاهای با پروتئین بالا، میوه و … .