اشتباهات رایج کنکوری ها که نباید انجامشان دهید - نوگام

اشتباهات رایج کنکوری ها که نباید انجامشان دهید

ممکن است تصور کنید که اشتباهات رایج کنکوری‌ها خطاهایی هستند که پیچیده بوده و در موارد کمی رخ می‌دهند. درصورتی‌که این اشتباهات ممکن است کارهای ساده‌ای را در برگیرند که شما نسبت به آن‌ها بی‌اهمیت بوده‌اید. نکته‌ای که لازم است در این باره بدانید این است که چنین اشتباهاتی ممکن است طی بازه‌های مختلفی از آماده‌شدن شما برای کنکور رخ دهند. باتوجه‌ به این موضوع می‌توان به این نتیجه دست‌یافت که این اشتباهات محدود به زمان خاصی نخواهند شد. فراموش نکنید که این اشتباهات می‌توانند تأثیرات منفی قابل‌توجهی روی رتبه شما در کنکور داشته باشند.

بر این‌ اساس اگر به دنبال کسب رتبه بالا در آزمون هستید نباید به‌سادگی از کنار این اشتباهات رایج کنکوری‌ها عبور کنید. این روزها مراکز آموزشی بسیار زیادی را می‌توان دید که با ارائه اطلاعات لازم می‌توانند به شما کمک‌های قابل‌توجهی کنند. شما به‌واسطه مشاورین متخصص این مراکز می‌توانید گام‌های مؤثری را در این راستا بردارید. انتخاب یک مرکز آموزشی تخصصی و مشاور متخصص از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است تا بتوانید از بروز این اشتباهات جلوگیری کنید. پرسشی که مطرح می‌گردد این است که این اشتباهات چه هستند؟

اثرات منفی اشتباهات رایج کنکوری‌ها

قبل از بررسی انواع اشتباهات رایج کنکوری‌ها قصد داریم تا اشاره‌ای به تأثیرات منفی این اشتباهات در آزمون داشته باشیم. همان گونه که در بخش‌های قبل نیز بیان شد این اشتباهات می‌توانند بر روی رتبه نهایی شما اثرگذار باشند. با بروز چنین شرایطی شما موفق به قبولی در آزمون کنکور نخواهید شد و این بازخورد منفی آن‌ها است. نکته‌ای که لازم است بدانید آن است که برای موفقیت در کنکور و جلوگیری از بروز اشتباهات کنکوری بایستی برنامه‌ریزی داشته باشید.

این برنامه‌ریزی به شما کمک می‌کند تا قدم‌به‌قدم برای کنکور آماده شوید. توصیه داریم هم‌زمان با برنامه‌ریزی کنکور خود، تمامی کارهایی را که انجام داده‌اید بررسی کنید. بررسی روند انجام کارها این امکان را به شما می‌دهد تا متوجه تغییرات خود و تحقق اهدافی که در ذهن دارید شوید.

عدم توجه به این موضوع را می‌توان یکی از اشتباهات رایج کنکوری‌ها دانست. ممکن است تصور کنید که این بررسی تنها محدود به بررسی اهداف می‌شود اما بایستی بدانید این تصور کاملاً اشتباه است. طی این بررسی‌ها لازم است به اشتباهات خود پی ببرید و آن‌ها را شناسایی کنید. این موضوع اثرات قابل‌توجهی در افزایش کیفیت مطالعات شما خواهد داشت؛ بنابراین به‌سادگی از کنار آن عبور نکنید.

مهم‌ترین اشتباهات رایج کنکوری‌ها

حال که با اثرات منفی اشتباهات رایج کنکوری‌ها آشنا شدید قصد داریم تا به بررسی این اشتباهات پرداخته و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. این اشتباهات شامل موارد زیر می‌شوند و هرکدام از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

  • بی‌توجهی به نقاط قوت خود و دروس مهم

یکی از مهم‌ترین اشتباهات رایج کنکوری‌ها عدم شناخت درس‌های مهم و اولویت‌دادن به آن‌ها است. فراموش نکنید هرکدام از داوطلبین کنکور باتوجه‌به شرایطی که دارند دارای برتری‌های خاصی نسبت به یکدیگر هستند که این برتری‌ها موجب توانمندی آن‌ها در مطالعه دروس کنکور می‌شوند و می‌توان آن‌ها را به‌عنوان نقاط قوت در نظر گرفت. به بیان ساده‌تر می‌توان گفت؛ ممکن است داوطلبی را بیابید که تنها در برخی دروس قوی است. چنین داوطلبی با درنظرگرفتن این توانمندی خود می‌تواند نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی نموده و به دروس مهم خود اولویت ببخشد.

اگر شما نیز جزء چنین افرادی هستید لازم است بدانید، عدم قراردادن این دروس در برنامه‌های مطالعاتی یکی از مهم‌ترین اشتباهات رایج کنکوری‌ها است. همچنین برخی از داوطلبین تصور می‌کنند؛ چون در یک درس توانایی بالایی دارند دیگر نیازی به مطالعه آن ندارند. این کار را می‌توان بزرگ‌ترین اشتباه کنکوری‌ها دانست چرا که مطالب درسی بسیار فرار هستند. با این تفاسیر برای موفقیت آزمون کنکور نیاز به مطالعه مداوم دروس خوانده شده نیز می‌باشد.

  • عدم شناخت روش‌های تست‌زنی و مطالعه

شما قبل از شروع مطالعه بایستی با روش‌های صحیح مطالعه آشنا شوید. عدم کسب اطلاعات لازم درباره نحوه تست‌زنی و مطالعه دروس می‌تواند مشکلات متعددی را برای شما ایجاد کند. به بیان ساده‌تر می‌توان گفت موفقیت شما در آزمون کنکور در گرو رعایت اصول مطالعه، تست‌زنی صحیح و خلاصه‌نویسی درست است. عدم توجه به این نکات یکی از مهم‌ترین اشتباهات رایج کنکوری‌ها است. تکرار این اشتباه چیزی جز شکست در آزمون را به همراه نخواهد داشت چرا که موجب کاهش کیفیت مطالعه شما نیز خواهد شد.

برای جلوگیری از بروز این اشتباه بایستی با بهترین شکل مطالعه آشنا شوید. توجه داشته باشید، بهترین حالت برای مطالعه مناسب و اصولی یادگیری عمیق است. در واقع شما زمانی می‌توانید کیفیت بالایی را برای مطالعات خود شاهد باشید که یادگیری عمیقی داشته باشید. در این راستا مشاورین تخصصی کنکور می‌توانند به شما کمک‌های شایانی نمایند. در حال حاضر روش‌های خاصی برای مطالعه صحیح دروس کنکوری وجود دارند که با فراگرفتن این روش‌ها می‌توانید شرایطی بسیار عالی را تجربه کنید.

اشتباهات رایج کنکوری ها که نباید انجامشان دهید - نوگام
  • تست‌زنی کم

یکی دیگر از اشتباهات رایج کنکوری‌ها عدم تست‌زنی فراوان است. اگر قصد دارید تا در آزمون کنکور به رتبه مناسبی دست یابید بایستی با تست‌های زیادی آشنا شوید. تست‌زنی فراوان را می‌توان یکی از راهکارهای آشنایی با این تست‌ها دانست. این روش می‌تواند به شما کمک کند تا با راه‌حل‌های سؤالات بیشتر آشنا شوید. همچنین این روش مزیت‌های قابل‌توجه دیگری نیز برای شما به همراه خواهد داشت. اگر بخواهیم اشاره‌ای اجمالی به این مزیت‌ها داشته باشیم می‌توان شناخت نقاط ضعف و رفع آن‌ها، مرور کامل مطالب، شبیه‌سازی کنکور برای آمادگی بیشتر و افزایش اعتمادبه‌نفس را نام برد.

  • مطالعه بدون ارزیابی سطح علمی و تست‌زنی

افرادی که با تمامی روش‌های صحیح مطالعه آشنایی دارند قادر هستند تا به طور خودکار تست‌زنی فراوان را در برنامه درسی خود قرار دهند. در این راستا توصیه داریم به‌هیچ‌عنوان تست‌زنی را جدای از مطالعه خود ندانید. تمام سعی و تلاش خود را به کار گیرید تا سطح علمی خود را با تست‌زنی مورد بررسی قرار دهید. لازم است پس از مطالعه هر مبحث تست‌های مربوطه را انجام دهید تا به قدرت بالایی در این زمینه دست یابید.

  • عدم توجه به برنامه‌ریزی‌ها

یکی دیگر از اشتباهات رایج کنکوری‌ها عدم توجه به برنامه‌ریزی است. نکته‌ای که شما به‌عنوان داوطلب لازم است بدانید این است که برنامه‌ریزی پله‌ای برای موفقیت شما است؛ بنابراین به‌هیچ‌عنوان نسبت به این موضوع بی‌تفاوت نباشید. در حال حاضر داوطلبین بسیار زیادی را می‌توان دید که بهترین برنامه‌ریزی‌ها در اختیار دارند؛ اما به آن وفادار نیستند. به بیان ساده‌تر چند روز پس از شروع مطالعه، برنامه‌ریزی خود را فراموش کرده و بر اساس آن پیش نمی‌روند. چنین افرادی نباید انتظار دریافت نتیجه مناسب از آزمون خود را داشته باشند و این موضوعی است که نباید نسبت به آن بی‌تفاوت بود.

در این راستا توصیه داریم نسبت به‌تمامی برنامه‌ریزی‌های خود اعم از کوتاه‌مدت و بلندمدت وفادار باشید. به طور مرتب دروس مطالعه شده را باتوجه‌به برنامه‌ریزی خود مرور کنید. چنین شرایطی به شما کمک می‌کند تا سطح اعتمادبه‌نفس خود را افزایش داده و باانگیزه بالاتری ادامه دهید. فراموش نکنید که شرط موفقیت شما تعهد به این برنامه‌ریزی‌های درسی است. داشتن یک برنامه منظم روزانه علاوه بر پیشرفت در کنکور به تنظیم سبک زندگی شما نیز کمک‌های شایانی خواهد نمود.

  • مطالعه در روزهای نزدیک به آزمون کنکور

این موضوع را می‌توان یکی دیگر از اشتباهات رایج کنکوری‌ها دانست که نسبت به آن بی‌توجه هستند. برخی از داوطلبین تا روزهای پایانی نیز سعی بر یادگیری مطالب جدید دارند؛ درحالی‌که این موضوع اصلاً به نفع آن‌ها نخواهد بود. نکته‌ای که نباید فراموش کنید این است که یادگیری مطالب جدید چند روز مانده به کنکور سطح یادگیری شما را کاهش خواهد داد. بهترین راه‌حل این است که یک ماه به کنکور به سراغ مباحث جدید نروید. این بازه زمانی یک‌ماهه را بایستی تنها به‌مرور و جمع‌بندی اختصاص دهید. این موضوع شرط موفقیت شما در آزمون کنکور خواهد بود و از اهمیت بالایی برخوردار است.

  • عدم شبیه‌سازی کنکور

برای آمادگی هرچه بیشتر و نداشتن استرس در کنکور لازم است شرایط آزمون خود را شبیه‌سازی کنید. در این راستا نکات بسیار مهمی وجود دارند که رعایت آن‌ها می‌تواند به شما در موفقیت کمک کند.

  • حتماً اتفاقاتی را که ممکن است به‌صورت غیرمنتظره در آزمون کنکور رخ دهند را پیش‌بینی کنید.
  • طی مطالعه خود روش‌های مختلف تست را امتحان نموده و بهترین آن‌ها را انتخاب کنید.
  • به پیمایش دفترچه آزمون دقت نموده و تمرینات لازم را در این زمینه انجام دهید.

نکات کلیدی رفع اشتباهات کنکوری

علاوه بر مواردی که در بخش قبل بیان شد؛ نکات کلیدی دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند به شما در کاهش اشتباهات رایج کنکوری‌ها کمک کنند. اولین نکته عدم راه‌رفتن زیاد است. شما برای کسب آمادگی لازم بایستی طی روز ساعات زیادی به مطالعه بپردازید. راه‌رفتن حین درس‌خواندن نوعی عادت بد است چرا که انرژی شما را از بین می‌برد.

به هیچ وجه مطالب و مفاهیم درسی خود را حفظ نکنید. تمام آزمون‌های کنکور دارای سؤالات مفهومی هستند و حفظ‌کردن مفاهیم در چنین شرایطی اصلاً به نفع شما نیست. وسواس را می‌توان یکی دیگر از اشتباهات رایج کنکوری دانست. وسواس می‌تواند سطح یادگیری شما را کاهش داده و روند مطالعه شما را نیز کند سازد. شما با درنظرگرفتن این نکات می‌توانید به نتایج دلخواه خود در آزمون کنکور دست یابید.

مرکز آموزشی نوگام برترین مرکز اموزشی در سطح کشور

این روزها مراکز زیادی وجود دارند که در راستای ارائه مشاوره‌های تخصصی و آموزش دروس کنکوری فعالیت دارند. انتخاب یک مرکز از میان مراکز موجود موضوعی است که اهمیت زیادی دارد. ما در مرکز آموزشی نوگام بسترهای لازم را برای شما فراهم نموده‌ایم تا مشاوره‌های تخصصی لازم را دریافت کنید. این مشاوره‌ها می‌توانند به شما در شناخت هرچه بهتر اشتباهات رایج کنکوری کمک‌های شایانی نمایند.

سوالات متداول:

حتماً اتفاقاتی را ممکن است به‌صورت غیرمنتظره در آزمون کنکور رخ دهند را پیش‌بینی کنید.

طی مطالعه خود روش‌های مختلفی تست را امتحان نموده و بهترین آن‌ها را انتخاب کنید.

به پیمایش دفترچه آزمون دقت نموده و تمرینات لازم را در این زمینه انجام دهید.

نکته‌ای که نباید فراموش کنید این است که یادگیری مطالب جدید چند روز مانده به کنکور سطح یادگیری شما را کاهش خواهد داد. بهترین راه‌حل این است که یک ماه به کنکور به سراغ مباحث جدید نروید. این بازه زمانی یک‌ماهه را بایستی تنها به‌مرور و جمع‌بندی اختصاص دهید. این موضوع شرط موفقیت شما در آزمون کنکور خواهد بود و از اهمیت بالایی برخوردار است.