چه زمانی درس نخوانیم؟ - نوگام

چه زمانی درس نخوانیم؟

چه موقع درس نخوانیم؟ زمان‌های نامناسب برای درس‌خواندن کدام‌ها هستند؟ اینها پرسش‌هایی است که ممکن است ذهن شما را نیز به خود مشغول نموده باشند. درس‌خواندن در زمان‌های مناسب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که می‌تواند کیفیت مطالعات شما را بالا برده و به این شرایطی بسیار عالی‌تر را برایتان رقم بزند. درصورتی‌که موفق به انتخاب زمان مناسبی برای مطالعه نشوید، درس‌خواندن نفع خاصی برای شما نخواهد داشت به همین جهت توصیه داریم حتماً در این راستا دقت عمل لازم را به کار گیرید.

زمان‌های نامناسب برای درس‌خواندن می‌توانند تأثیرات منفی بسیار زیادی بر روی سطح یادگیری شما داشته باشند. برخی بر این باورند که برای موفقیت در هر آزمونی از جمله آزمون کنکور بایستی در تمامی فرصت‌ها به مطالعه پرداخت. نکته‌ای که لازم است بدانید این است که این باور کاملاً اشتباه بوده و شما بایستی ساعات خاصی از روز را صرف درس‌خواندن کنید. چنین شرایطی به شما می‌کند تا علاوه بر درس‌خواندن به دیگر کارهای روزمره خود نیز بپردازید.

بهترین زمان برای درس خواندن

قبل از بررسی زمان‌های نامناسب برای درس‌خواندن قصد داریم تا اشاره‌ای به بهترین زمان برای مطالعه داشته باشیم. این امر موجب می‌شود تا با دید بازتری ادامه این نوشتار را مطالعه کنید. فراموش نکنید که در طول شبانه‌روز و در برخی از ساعات شما می‌توانید کیفیت بالایی را برای درس‌خواندن خود شاهد باشید. این امر نشان می‌دهد که بازدهی مطالعاتی شما تا حد بالایی افزایش می‌یابد. طبیعی است که درس‌خواندن در این ساعات از روز بیشتر به نفع شما خواهد بود. باتوجه‌به این موضوع توصیه داریم حتماً مطالعه خود را به این ساعات موکول کنید.

اگر بخواهیم در قالب یک مثال این موضوع را تشریح نماییم می‌توان صبح‌های زود را نام برد. برخی در این زمان بهتر می‌توانند مطالب و مفاهیم را درک کنند؛ بنابراین بهترین راهکار این است که درس‌خواندن را به این زمان‌ها محدود کنند. در مقابل اگر شما جزء افرادی هستید که توانمندی بالایی برای درس‌خواندن در صبح‌ها را ندارید، می‌توانید شب‌ها را به این امر اختصاص دهید. این موضوع می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین زمان برای درس‌خواندن خود انتخاب نموده و در آزمون موردنظر به موفقیت دست یابید.

چه زمانی درس نخوانیم؟

این پرسشی است که در ابتدای نوشتار با عنوان زمان‌های نامناسب برای درس‌خواندن نیز مطرح نمودیم. حال قصد داریم تا به آن پاسخی جامع و کامل دهیم. در کنار راهکاری که در بخش قبل برای انتخاب بهترین زمان درس‌خواندن بیان شد، لازم به ذکر است در برخی زمان نباید درس خواند حتی اگر بهترین زمان برای مطالعه شما باشد. ممکن است بپرسید چرا؟ توجه داشته درس‌خواندن در چنین زمان‌هایی می‌تواند سطح یادگیری شما را کاهش دهد؛ بنابراین نه‌تنها نفعی برای شما ندارد؛ بلکه شما را متحمل ضرر نیز خواهد نمود. از مهم‌ترین زمان‌های نامناسب برای درس‌خواندن می‌توان موارد زیر را تشریح نمود که هرکدام از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند.

زمانی که عصبانی هستید

شرط اول مطالعه صحیح را می‌توان آرامش دانست چرا که می‌تواند به شما کمک کند تا باقدرت یادگیری بالایی درس بخوانید. باتوجه‌به این موضوع شما بایستی حتماً برای درس‌خواندن آرامش لازم را داشته باشید. این آرامش به معنای دور بودن ذهن شما از هرگونه دغدغه‌ای است که می‌توانند ذهن شما را به خود مشغول نمایند. حتماً هنگام مطالعه تمام تلاش خود را به کار گیرید تا عصبانی و ناراحت نباشید. این عوامل می‌توانند کیفیت مطالعه شما را کاهش داده و موجب عدم تمرکز شما شوند.

زمانی که برنامه‌ریزی مناسبی ندارید

یکی از مهم‌ترین زمان‌های نامناسب برای درس‌خواندن زمانی است که شما برنامه‌ریزی مناسبی ندارید. این امر موجب بی‌نظمی شما شده و در نتیجه مطالعه و درس‌خواندن را نیز بی‌فایده می‌سازد. نکته‌ای که لازم است بدانید این است که برنامه‌ریزی را یکی از ابزارهای مطالعاتی می‌دانند که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در این راستا توصیه داریم حتماً برای دریافت یک برنامه مطالعاتی مناسب از مشاورینی که در این زمینه دانش و مهارت بالایی دارند کمک بگیرید. این امر مهم‌ترین قدم شما برای یک درس‌خواندن صحیح و اصولی است که نباید نسبت به آن بی‌تفاوت باشید.

چه زمانی درس نخوانیم؟ - نوگام

زمانی که مهمان دارید

همه ما در حضور مهمانان خود تمرکز لازم برای درس‌خواندن را نخواهیم داشت و این نشان می‌دهد چنین زمانی یکی از زمان‌های نامناسب برای درس‌خواندن است. این شرایط و سروصداهایی که در محیط وجود دارند می‌توانند ذهن شما را به سمت هر چیزی جز مفاهیم و مطالب درسی پرت کنند. ممکن است بگویید که در حضور مهمان نیز می‌توان به‌راحتی درس خواند؛ اما آیا مطالعه شما کیفیت لازم را دارد؟ توصیه داریم در این وضعیت درس‌خواندن را کنار گذاشته و آن را به زمانی که فضای خانه آرام شد موکول کنید.

زمانی که اتاق نامرتب است

از دیگر زمان‌های نامناسب برای درس‌خواندن می‌توان به وقتی اشاره کرد که اتاق شما نامرتب است. نامرتب بودن اتاق را می‌توان یکی از مهم‌ترین عامل‌های عدم تمرکز ذهن دانست؛ چرا که ذهن در مقابل این به‌هم‌ریختگی‌ها واکنش‌های خوبی از خود نشان نخواهد داد. بهترین کار این است که قبل از شروع درس‌خواندن، مدت‌زمان کوتاهی را به تمیز و مرتب‌کردن اتاق مطالعه خود اختصاص دهید.

بعد از خوردن غذا

یکی دیگر از زمان‌های نامناسب برای درس‌خواندن دقیقاً بعد از خوردن وعده‌های غذایی است. در این زمان ذهن شما به دلیل خواب‌آلود بودن و خستگی توانایی‌های لازم برای مطالعه را نخواهد داشت. در چنین شرایطی لازم است حتماً بعد از وعده‌های غذایی خود حدود 30 دقیقه استراحت نموده سپس مطالعه خود را آغاز کنید. افرادی که با شکم پر درس می‌خوانند قادر نخواهند بود تا بازدهی لازم را از مطالعه خود شاهد باشند.

چه زمانی درس نخوانیم؟ - نوگام

زمانی که روی تخت هستید

همه ما می‌دانیم که تخت محلی برای استراحت و خوابیدن است؛ بنابراین به‌هیچ‌عنوان نباید در چنین مکانی درس خواند. شما برای آماده‌شدن جهت حضور در هر آزمونی بایستی اصولی مطالعه کنید تا ذهن شما تمرکز لازم برای دریافت اطلاعات را داشته باشد. زمانی که شما تخت را برای مطالعه و درس‌خواندن خود انتخاب می‌کنید کیفیت مطالعه خود را کاهش خواهید داد. چنین محیطی است موجب خواب‌آلودگی شما خواهد شد؛ بنابراین بهتر است تنها برای خواب به تخت خود بروید.

زمانی که آهنگ گوش می‌دهید

 با اینکه موسیقی می‌تواند به انسان آرامش دهد، یکی از زمان‌های نامناسب برای درس‌خواندن است. به‌هیچ‌عنوان هم‌زمان با درس‌خواندن خود کارهای دیگری انجام دهید؛ چرا که موجب کاهش کیفیت درس‌خواندن شما خواهد داشت. اگر علاقه بسیار زیادی به موسیقی و آهنگ دارید بهتر است در چنین زمانی درس‌خواندن را فراموش کنید.

زمان تفریح

یکی از نکات بسیار مهمی که بایستی هنگام درس‌خواندن به‌خصوص زمانی که در حال آماده‌شدن برای کنکور هستید رعایت کنید تفریح‌کردن است. خیلی‌ها بر این باورند که بایستی هنگام درس‌خواندن، تفریح‌کردن را کنار گذاشت. توجه داشته باشید، این باور کاملاً اشتباه است و شما برای آرام‌شدن ذهن خود بایستی مدت زمانی را صرف تفریح‌کردن کنید. توصیه داریم به‌هیچ‌عنوان هنگام تفریح درس نخوانید و سعی کنید پس از پایان این دوره مجدداً شروع به درس‌خواندن کنید. زمان تفریح یکی از زمان‌های نامناسب برای درس‌خواندن است چرا که سودی به حال شما نخواهد داشت.

بعد از ورزش

اگر بخواهیم اشاره‌ای به یکی دیگر از زمان‌های نامناسب برای درس‌خواندن داشته باشیم می‌توان بعد از ورزش را نام برد. فراموش نکنید پس از پایان تمرینات ورزشی شما انرژی بسیار زیادی ازدست‌داده‌اید. این امر می‌تواند توان مغز شما را کاهش داده و مانع از یادگیری شما شود. بهتر است درس‌خواندن خود را به 30 الی 45 دقیقه بعد از ورزش موکول کنید تا با آمادگی کافی مفاهیم را درک نمایید.

ساعات پایانی شب

راز موفقیت شما به‌هیچ‌عنوان شب‌زنده‌داری نیست و حتی می‌تواند موجب دریافت نتایج نامطلوبی نیز گردد. این زمان را می‌توان یکی از زمان‌های نامناسب برای درس‌خواندن دانست. توصیه داریم به‌هیچ‌عنوان ساعات پایانی شب را برای مطالعه انتخاب نکنید چرا که ذهن شما خسته بوده و کیفیت درس‌خواندنتان نیز کاهش خواهد یافت.

سوالات متداول:

لازم است حتماً بعد از وعده‌های غذایی خود حدود 30 دقیقه استراحت نموده سپس مطالعه خود را آغاز کنید. افرادی که با شکم پر درس می‌خوانند قادر نخواهند بود تا بازدهی لازم را از مطالعه خود شاهد باشند.

خیر، راز موفقیت شما به‌هیچ‌عنوان شب‌زنده‌داری نیست و حتی می‌تواند موجب دریافت نتایج نامطلوبی نیز گردد. این زمان را می‌توان یکی از زمان‌های نامناسب برای درس‌خواندن دانست. توصیه داریم به‌هیچ‌عنوان ساعات پایانی شب را برای مطالعه انتخاب نکنید چرا که ذهن شما خسته بوده و کیفیت درس‌خواندنتان نیز کاهش خواهد یافت.