آشنایی با کنکور دکتری مدیریت بازرگانی و راهبردی

مدیریت از رشته‌هایی است که برای تحصیل در آن داوطلبان از تمام رشته‌های نظری می‌توانند اقدام کنند. با توجه به گستردگی این رشته، در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری نیز داوطلبان بسیاری از رشته‌های تحصیلی دیگر، به اخذ مدرک مدیریت رغبت پیدا می‌کنند. دانشجویان رشته‌ی مدیریت می‌آموزند تا با فراگیری نظریه‌های مربوط به این علم، در زمینه‌ها وحوزه‌هایی که ورود می‌کنند، مشکلات و موانع را رفع کرده و بهره‌وری و کارآمدی سازمان را افزایش دهند. همین کاربرد به نظر ساده‌ی رشته‌ی مدیریت باعث می‌شود تا هر سازمان و عرصه‌ای که با فعالیت انسان سر و کار دارد به مدیرانی نیاز داشته باشد، که از نظر علمی و عملی توان بالابردن بازدهی فعالیت‌ها را داشته باشند.

همانطور که انتظار می‌رود مدیریت به طور عام بسیار گسترده است. به همین دلیل این رشته به گرایش‌ها و زیرگرایش‌هایی تقسیم می‌شود. هر گرایش و زیرگرایش به طور خاص و تخصصی بخشی از رشته‌ی مدیریت را در بر‌می‌گیرد. علاقه‌مندان به تحصیل در مقطع دکتری رشته‌ی مدیریت هر ساله از بین هفت گرایش این رشته، گرایش مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند و با توجه به مباحث و دروس تعیین شده برای این گرایش‌ها، خود را برای کنکور دکتری آماده می‌کنند. در ادامه شرحی از گرایش مدیریت بازرگانی و راهبردی، و زیرگرایش‌های مربوط به آن آمده است.

مدیریت بازرگانی و راهبردی

در این گرایش به نظریات و تئوری مدیریت کسب و کارها پرداخته می‌شود. این گرایش دارای دو زیر گرایش اصلی است: مدیریت راهبردی و مدیریت بازرگانی.

مدیریت راهبردی

مدیریت راهبردی شامل مدیریت تمام عملیات‌های اجرایی یک کسب و کار می‌شود. عملیات‌هایی از قبیل تامین منابع، طراحی، تولید، فروش و عرضه محصولات یا خدمات، منابع انسانی، فناوری اطلاعات، مالی، برنامه‌ریزی و … که در ارتباط با کسب و کار یا سازمان خاصی است، در حیطه‌ی مدیریت راهبردی هستند. در مقطع دکتری مدیریت راهبردی، مدیران (بالقوه یا بالفعل) آموزش می‌بینند که چگونه می‌توانند از امکانات محیطی و انسانی خود و تجزیه و تحلیل عوامل درونی و بیرونی موثر بر سازمان، برای توسعه‌ی برنامه‌ها و رسیدن به اهداف کسب و کار یا سازمان استفاده کنند.

مدیریت بازرگانی

گرایش مدیریت بازرگانی زیرگرایش اصلی دیگر مدیریت بازرگانی و راهبردی است. دانشجویان در این رشته مسائل و مبانی مرتبط با مدیریت سازمان‌های بازرگانی را بررسی می‌کنند. رسالت اصلی دانش‌آموخته‌ی مدیریت بازرگانی، ارزیابی راه‌حل‌های مختلف در مورد هر مسئله در سازمان بازرگانی و تصمیم‌گیری در راستای اجرا و بسط سیاست‌ها و برنامه‌های سازمان و اجرای تصمیمات است. مدیریت بازرگانی در دوره‌ی دکتری سه زیر گرایش دارد. این زیر گرایش‌ها شامل: مدیریت بازاریابی، مدیریت سیاست‌گذاری بازرگانی، رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی می‌شود.

مدیریت بازاریابی

مدیریت بازاریابی فرآیندی است که در آن افراد و گروه‌ها از طریق مبادله‌ی کالا یا تامین نیاز‌های دیگری با ارائه‌ی خدمات، اقدام به سودآوری برای سازمان یا کسب و کار خود میکنند. در مدیریت بازاریابی علاوه‌بر آشنایی با تئوری‌های علمی و شناخت بازار، خلاقیت در ایجاد و ارائه‌ی ارزش در جهت کسب سود برای سازمان و کسب و کار مورد نظر اهمیت بسیاری دارد. بهترین مدیران در این عرصه کسانی هستند که روش‌های جدید و نوینی در ارائه‌ی محصولات و خدمات خود ایجاد کرده‌اند. با ارائه‌ی هنرمندانه و همزمان عالمانه‌ی محصول یا خدمات خود به بازار، میزان فروش و اقبال مشتریان به محصول خود را به حداکثر رسانده‌اند. مدیریت بازاریابی به شناخت و تحلیل دقیق بازار، فرهنگ و نیازهای مشتریان و همچنین ارائه‌ی محصول مطابق با تجزیه و تحلیل انجام شده وابسته است. دانشجویان در مقطع دکتری زیرگرایش مدیریت بازاریابی با اصول علمی و عملی در بازاریابی درگیر هستند و در نهایت با اشراف کامل توانایی استفاده از تئوری‌ها و استفاده از روش‌های بازاریابی در کسب و کار را خواهند داشت.

مدیریت سیاستگذاری بازرگانی

مدیریت سیاستگذاری بازرگانی یا رشته‌ی مدیریت استراتژیک نیز یکی از زیرگرایش‌های اصلی رشته مدیریت بازرگانی است. چشم‌انداز کلی این رشته برنامه‌ریزی و اجرای استراتژی‌های مربوط به بنگاه‌های اقتصادی است. مدیران متخصص دانش‌آموخته‌ی مدیریت سیاستگذاری بازرگانی بر مباحث بسیار گسترده‌ای اشراف داشته و توانایی تصمیم‌گیری در زمینه‌های کلان را دارند.

رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی

زیرگرایش سوم در مدیریت بازرگانی، رفتار سازمانی و منابع انسانی است. در این زیر گرایش تاکید بر عوامل انسانی در یک سازمان یا کسب و کار است. با اینکه تاثیر عوامل انسانی در سازمان‌های گوناگون متفاوت است اما نمی‌توان انکار کرد که بخش بزرگی از موفقیت و بهره‌وری سازمان‌ها در گرو عوامل انسانی است. در یک سازمان خدماتی که کالایی برای ارائه به مشتریان وجود ندارد، منابع و عوامل انسانی اهمیت بسیار زیادی دارند. در این گرایش دانشجویان به بررسی رفتار انسان‌ها در سازمان و انگیزه‌ها و نگره‌های افراد در تعامل و برخورد با سازمان بازرگانی می‌پردازند. در بخش مربوط به مدیریت منابع انسانی نیز روش‌های استخدام و به کارگیری منابع انسانی در سازمان بررسی می‌شود.

منابع و مباحث درسی کنکور دکتری مدیریت بازرگانی و راهبردی

برای شرکت در آزمون دکتری مدیریت بازرگانی و راهبردی دو دسته دروس عمومی و تخصصی وجود دارد. دروس عمومی شامل زبان انگلیسی تخصصی و استعداد تحصیلی هستند. هر دو این دروس در آزمون دکتری ضریب ۱ دارند. دروس تخصصی به دو دسته‌ی دروس در سطح کارشناسی و دروس در سطح کارشناسی ارشد تقسیم می‌شوند. موسسه نوگام دوره‌های آموزشی مربوط به تمام این دروس را هر ساله برگزار می‌کند. داوطلبان بسیاری هر ساله با شرکت در این دوره‌ها به اشراف بر مباحث این دروس و آمادگی برای کنکور دکتری مدیریت دست می‌یابند.

در سطح کارشناسی سه درس آمار و کاربرد آن در مدیریت، مبانی سازمان و مدیریت، اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام قرار دارند.

در سطح کارشناسی ارشد دو درس بازاریابی و مدیریت بازار پیشرفته و مدیریت استراتژیک پیشرفته قرار دارد. ضرایب دروس تخصصی در کنکور دکتری 4 است.

دانشگاه‌های ارائه‌دهنده‌ی رشته مدیریت بازرگانی و راهبردی

برای برنامه‌ریزی جهت موفقیت در کنکور دکتری بهتر است با دانشگاه‌هایی که گرایش‌های مختلف رشته‌ی مدیریت بازرگانی را ارائه می‌دهند، آشنا شوید. شناخت دانشگاه‌ها در برنامه‌ریزی تحصیلی و انتخاب رشته می‌تواند بسیار مفید باشد. البته در این مسیر تیم مشاوره‌ای نوگام نیز همراه شما خواهد بود و با توجه به شرایط مدنظر داوطلبان، بهترین رهنمون برای دست‌یابی به رشته، گرایش و دانشگاه مورد نظر شما خواهند بود. در ادامه دانشگاه‌هایی که به صورت روزانه گرایش‌ها و زیرگرایش‌های مختلف مقطع دکتری رشته مدیریت بازرگانی و راهبردی را ارائه می‌دهند، آورده‌ایم.

  • گرایش مدیریت بازاریابی: دانشگاه اصفهان، دانشگاه الزهرا (ویژه‌ی زنان)، دانشگاه تهران (دانشکده مدیریت)، دانشگاه سمنان، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه مازندران (محل تحصیل بابلسر)، دانشگاه محقق اردبیلی). دانشگاه‌هایی که نام آن‌ها ذکر شده، این گرایش را در دوره‌ی شبانه (نوبت دوم) نیز ارائه می‌دهند. همچنین دانشگاه تهران (پردیس خودگردان کرج)، علامه و اصفهان به صورت پردیس خودگردان نیز مدیریت بازاریابی را در دوره‌ی دکتری ارائه می‌دهند.
  • مدیریت سیاست‌گذاری بازرگانی: دانشگاه تهران (پدریس فارابی قم)، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه گیلان ( محل تحصیل رشت). هر سه این دانشگاه‌ها این گرایش از مدیریت بازرگانی را در دوره شبانه (نوبت دوم) نیز ارائه می‌کنند.
  • رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی: دانشگاه اصفهان، دانشگاه تهران و دانشگاه علامه طباطبایی. همچنین در دوره‌ی شبانه (نوبت دوم) دانشگاه‌های اصفهان و علامه طباطبایی گرایش رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی را ارائه می‌دهند.
  • مدیریت راهبردی: دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه تهران. به جز دوره‌ی روزانه تنها دانشگاه تربیت مدرس در دوره‌ی پردیس خودگردان در محل خود دانشگاه، این گرایش را ارائه می‌دهد.

تیم مشاوره‌ و آموزشی نوگام در تمام مراحل آمادگی برای کنکور دکتری، انتخاب رشته و دانشگاه و در نهایت آمادگی برای مصاحبه‌ی دکتری همراه داوطلبان و متقاضیان هست. حاصل این همراهی و همکاری دست‌یابی داوطلبان کنکور دکتری به رشته و دانشگاه مطلوب خود خواهد بود.

سوالات متداول:

مدیریت سیاستگذاری بازرگانی یا رشته‌ی مدیریت استراتژیک نیز یکی از زیرگرایش‌های اصلی رشته مدیریت بازرگانی است. چشم‌انداز کلی این رشته برنامه‌ریزی و اجرای استراتژی‌های مربوط به بنگاه‌های اقتصادی است. مدیران متخصص دانش‌آموخته‌ی مدیریت سیاستگذاری بازرگانی بر مباحث بسیار گسترده‌ای اشراف داشته و توانایی تصمیم‌گیری در زمینه‌های کلان را دارند.

دروس عمومی شامل زبان انگلیسی تخصصی و استعداد تحصیلی هستند. هر دو این دروس در آزمون دکتری ضریب ۱ دارند. دروس تخصصی به دو دسته‌ی دروس در سطح کارشناسی و دروس در سطح کارشناسی ارشد تقسیم می‌شوند. موسسه نوگام دوره‌های آموزشی مربوط به تمام این دروس را هر ساله برگزار می‌کند.

در این گرایش به نظریات و تئوری مدیریت کسب و کارها پرداخته می‌شود. این گرایش دارای دو زیر گرایش اصلی است: مدیریت راهبردی و مدیریت بازرگانی.

5/5