روش‌های تندخوانی برای کنکور

روش‌های تندخوانی برای کنکور را می‌شناسید؟ آیا می‌دانید با کسب چند مهارت ساده در زمینه تندخوانی می‌توانید در زمان کم، تعداد زیادی از کتاب‌های درسی خود را بخوانید؟ شاید هم در مورد تندخوانی از قبل مطالبی به گوشتان خورده باشد. اما بر این باور باشید که این مهارت، تنها مخصوص کتاب‌های رمان و داستان است. شاید پیش خود فکر می‌کنید برای یادگیری روش‌های تندخوانی در کنکور خیلی دیر است. ما اینجاییم تا به تمام سوالات شما درباره روش‌های تندخوانی برای کنکور پاسخ دهیم. تا انتهای مقاله با ما باشید تا به یکی از ابزارهای ویژه قرن در مسیر موفقیت، دست یابید.

تندخوانی، کاربردی‌ترین ابزار جهانی

در ایران چند سالی است که روش‌های تندخوانی برای کنکور، کتاب‌های درسی و حتی غیر درسی رواج یافته است. اما مهارت تندخوانی در کشورهای پیشرفته جهان مانند آمریکا، ژاپن، انگلیس و … قدمت بسیار دارد. در این کشورها روش‌های تندخوانی برای کنکور و دیگر کتاب‌های موجود، از دبستان به دانش آموزان آموزش داده می‌شود. بدین ترتیب نسل آینده آن‌ها با قوی‌ترین ابزار یعنی تندخوانی پا به عرصه صنعت و علم می‌گذارند.

یکی از مهم‌ترین دلایل موفقیت کشورهای جهان اول، کسب مهارت تندخوانی است که باعث می‌شود در مدت زمان کوتاه، اطلاعات زیاد بدست آورد. از رازهای موفقیت این است که در طول یکسال بتوانید حداقل 50 جلد کتاب پیرامون هدف خود مطالعه کنید. اگر کندخوان باشید این پروسه ملال‌آور است. اما اگر روش‌های تندخوانی برای کنکور را بدانید و به آن‌ها عمل کنید مطالعه دروس، شیرین می‌شود.

روش های تندخوانی برای کنکور - نوگام

باورهای اشتباه پیرامون روش‌های تندخوانی برای کنکور

پیرامون روش‌های تندخوانی برای کنکور، باورهای اشتباه فراوانی وجود دارد. این باورهای غلط باعث می‌شود افراد برای کسب این مهارت، اشتیاق خود را از دست بدهند. ما برای حل این مسئله، باورهای نادرست شما را با تفکرات درست و اصولی پیرامون تندخوانی جایگزین می‌کنیم. آن وقت خواهید دید که یادگیری روش های تندخوانی برای کنکور، بهترین راه میانبر برای سبقت از دیگر رقیبان است.

لیست باورهای اشتباه در مورد روش‌های تندخوانی برای کنکور

 • با تندخوانی درک مطلب پایین می‌آید.
 • حفظ دروس از طریق تندخوانی غیرممکن است.
 • روش‌های تندخوانی برای کنکور به مدت زمان طولانی برای آموزش نیاز دارد.
 • تندخوانی فقط مخصوص کتاب‌های درسی و رمان است و روش‌های تندخوانی برای کنکور اصلا موضوعیت ندارد.
 • شاید بتوان دروس تئوری را با تندخوانی مطالعه کرد اما این مهارت مناسب دروسی مانند ریاضی و فیزیک نیست.
 • هنگام تندخوانی داشتن تمرکز، امری غیر ممکن است.
 • و …
روش های تندخوانی برای کنکور - نوگام

حالا وقت آن رسیده که تمام باورهای اشتباه خود درباره روش های تندخوانی برای کنکور را با باورهای درست و اصولی جایگزین کنید. تندخوانی نه تنها درک مطلب و تمرکز را افزایش می‌دهد بلکه به یادآوری سریع اطلاعات کمک می‌کند. این مهارت در زمان کم و با انجام یک سری از تمارین مخصوص به سرعت قابل یادگیری و اجرا است. به کمک روش‌های تندخوانی برای کنکور، همه دروس اعم از حفظی، تئوری، عملی و فرمولی به راحتی قابل مطالعه است. ما به شما برخی از مهم‌ترین روش های تندخوانی برای کنکور را معرفی می‌کنیم تا بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. البته برای پیشرفت بهتر به یک مرکز آموزشی معتبر نیاز دارید. مرکزی که در زمینه کنکور، تجربه فراوان داشته باشد و بتواند شما را یاری کند.

معرفی روش‌های اصلاح مطالعه

روش‌های تندخوانی برای کنکور، متنوع و جذاب است. شما در ابتدا نیاز دارید اصول ابتدایی تندخوانی را آموزش ببینید. سپس با به کارگیری روش‌های تندخوانی برای کنکور، تمامی کتاب‌های درسی را مرور کنید. با آموزش‌های اولیه تندخوانی و انجام تمرین‌های آن، شما به نتایج زیر دست پیدا می‌کنید:

 • افزایش حوزه دید
 • افزایش تمرکز
 • عدم خستگی چشم حین مطالعه
 • به یاد‌آوری سریع مطالب

حالا با داشتن تمام این مشخصات شما می‌توانید روش‌های تندخوانی برای کنکور را امتحان کنید.

مهم‌ترین روش‌های تندخوانی برای کنکور

به کارگیری راهنما حین مطالعه: استفاده از یک نشان حین مطالعه یکی از روش‌های تندخوانی برای کنکور است. بدین منظور که به کمک یک مداد، خودکار و یا انگشت، خطوط را دنبال کنید. سرعت حرکت چشم شما در ابتدا محدود است. اما با وجود خط‌بَری، چشم خود را ملزم می‌کنید تا به دنبال راهنما حرکت کند. بدین گونه شما هر بار می‌توانید بر سرعت خود بیفزایید.

دور زدن ممنوع: یکی از روش‌های تندخوانی برای کنکور، عدم بازگشت به مطالب قبلی خوانده شده است. شما باید خود را ملزم کنید که فقط یکبار از روی هر خط عبور کنید. با این تکنیک، مغز شما به راحتی تسلیم روش‌های تندخوانی برای کنکور می‌شود.

تصویرسازی و کدگذاری: از مهم‌ترین روش‌های تندخوانی برای کنکور، می‌توان به تصویرسازی و کدگذاری به شیوه‌ای خلاق اشاره کرد. تصویرهای ذهنی باید فانتزی، خنده‌دار و اغراق‌آمیز باشند تا ماندگاری همیشگی خود را حفظ کنند. سعی کنید حفظ هیچ مطلبی را بدون تصویرسازی انجام ندهید.

لب‌خوانی و تکرار کلمات را فراموش کنید: اگر عادت دارید همیشه با صدای بلند درس می‌خوانید، بدانید اشتباه می‌کنید. لب‌خوانی، بلند خوانی و تکرار کلمات فقط باعث افت سرعت مطالعه و شلوغی ذهن می‌شود. بنابراین طبق روش‌های تندخوانی برای کنکور، فقط با نگاه و بدون تکرار لغات، مطالعه کنید.

به ویژگی‌های شخصیتی و روان‌شناسی خود توجه کنید: افزایش اعتماد به نفس از روش‌های تندخوانی برای کنکور است. اگر اعتماد به خود نداشته باشید، هنگام مطالعه مدام احساس بدی دارید. شاید فکر کنید مطالب را به خوبی یاد نگرفته‌اید، یا هر چه به خاطر می‌سپارید، زود فراموش می‌کنید. اگر همه روش‌های تندخوانی برای کنکور را بی کم و کاست اجرا می‌کنید اما هنوز با این افکار مواجه هستید، باید تغییر کنید. به کمک یک مشاور با تجربه می‌توانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

 از جمله دیگر مشکلات روحی حین مطالعه، داشتن وسواس است. با وسواس، هیچ کدام از روش‌های تندخوانی برای کنکور قابل انجام نیست. شخص مبتلا به وسواس، هیچ وقت از کیفیت مطالعه خود راضی نیست. به طور مداوم مطالب را مرور می‌کند بدون این‌که بداند چه هدفی دارد. در آخر نیز دچار افسردگی، استرس و خستگی می‌شود. بنابراین رفع مشکلات روحی و روانی هم‌چون عدم اعتماد به نفس و وسواس پیش از انجام روش‌های تندخوانی برای کنکور ضرورت دارد.

حواس‌پرتی را به بعد موکول کنید: قطعا برای همه ما پیش آمده حین مطالعه، دچار افکار گوناگون می‌شویم. برای این‌که بتوانید روش‌های تندخوانی برای کنکور را به طور کامل اجرا کنید باید با غول حواس‌پرتی بجنگید. اما این غول حواس‌پرتی در کسری از ثانیه به موجودی ریز تبدیل می‌شود. اما چگونه؟

یک کاغذ سفید کنار میز مطالعه خود قرار دهید. سپس هر زمان که حین مطالعه دچار افکار مختلف شدید موضوع را روی برگه بنویسید تا در زمان استراحت خود به آن فکر کنید. با انجام این کار ذهن شما به طور کامل متمرکز می‌شود. ذهن متمرکز، قوی‌ترین ابزار برای انجام روش‌های تندخوانی برای کنکور است.

یک تکنیک فوق‌العاده در روش‌های تندخوانی برای کنکور

یکی از روش‌های تندخوانی برای کنکور و کتب درسی که بسیار موثر است، تکنیک تمرکز لیزری است. به کمک این روش، شما با یک نگاه به صفحه کتاب می‌توانید مطالب زیادی را به خاطر آورید. مطابق با این تکنیک، خط به خط کتاب درسی را پیش می‌روید و می‌خوانید. سپس در هر خط به دور کلمه کلیدی و مهم خط می‌کشید. بدین گونه در مرحله بعد که به مطالعه کتاب بپردازید، نگاه شما هم‌چون یک لیزر، به روی کلمات کلیدی زوم می‌شود و آن‌ها را به هم وصل می‌کند. سپس کل مطلب به طور همزمان در ذهن شما تداعی می‌شود.

حتی فرمول‌های مهم، تعاریف مخصوص در ریاضی و فیزیک و هر مطلب درسی را می‌توانید با تکنیک تمرکز لیزری به خاطر بسپارید. به کمک روش‌های تندخوانی برای کنکور، درس خواندن هرگز سخت نیست. بلکه هر روز به جذابیت آن افزوده می‌شود. علی الخصوص زمانی که یک مشاور دلسوز در کنار خود داشته باشید. یا اینکه در یک مرکز آموزشی معتبر به فراگیری دروس تخصصی رشته خود بپردازید. علاوه بر روش‌های تندخوانی برای کنکور، در ادامه به شما یک یار همراه در این مسیر معرفی خواهیم کرد.

روش های تندخوانی برای کنکور - نوگام

نوگام، گامی فراتر از موفقیت

مرکز آموزشی نوگام، یک آموزشگاه و موسسه‌ مجرب در زمینه کنکور دکتری و کارشناسی ارشد است. در این مرکز شما به راحتی به همه آن چه که در مسیر کنکور دکتری و ارشد به آن نیاز است، دسترسی دارید. از جمله لیست خدمات و مزایای مراجعه به نوگام به شرح زیر است:

 • مشاوره رایگان
 • پشتیبانی
 • رفع اشکال
 • دوره‌های برتر آموزشی
 • بهره‌مندی از حضور بهترین اساتید
 • آزمون‌های آزمایشی تخصصی
 • آماده‌سازی داوطلب برای جلسه مصاحبه کنکور دکتری

اگر شما نیز یک داوطلب کنکور هستید و یا در آینده‌‌ای نه چندان دور، قصد شرکت در آزمون دارید، تعلل نکنید. حتما از طریق سایت و کانال تلگرام نوگام با رتبه‌های برتر کنکور در ارتباط باشید و از مشاوره آن‌ها بهره ببرید. وقت را دریابید و آینده را با دستان پرتلاش خود بسازید.

سوالات متداول:

 • تصویرسازی و کدگذاری
 • لب‌خوانی و تکرار کلمات
 • شناخت نقاط ضعف و تلاش برای بهبود آنها

به کمک مهارت تندخوانی شما می توانید در مدت زمانی کوتاه سرعت مطالعه خود را افزایش دهید.همچنین، قدرت درک مطالب و بازدهی خود را نیز بالا ببرید.

5/5