برنامه ریزی برای کنکور

برنامه ریزی برای کنکور چه مزایایی دارد؟ آیا شما خواهان موفقیت صد در صد در کنکور هستید؟ تا به حال برای شرکت در کنکور کارشناسی ارشد و دکتری چه گام‌های موثری برداشته‌اید؟ اگر از آن دسته افرادی هستید که بدون هیچ تلاش و پشتکاری می‌خواهند به هدف خود برسند همین الان خواندن این مقاله را متوقف کنید. اما اگر فردی هستید که خواهان موفقیت تضمینی در مسیر دشوار کنکور هستید تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. ما برای شما رازی از رازهای رتبه‌های برتر کنکور را برملا می‌کنیم. در نهایت نیز به شما یک مرکز آموزشی نوین در زمینه برگزاری دوره‌های تخصصی آزمون دکتری و کارشناسی ارشد را معرفی می‌کنیم. بدین گونه در این مسیر، دو بال قوی و کارآمد خواهید داشت.

برنامه ریزی در کنکور - نوگام


برنامه ریزی، راز موفقیت نفرات برتر کنکور

شاید در نگاه اول، برنامه ریزی برای مطالعه کنکور اهمیت زیادی نداشته باشد. اما با تمرکز بر موضوع، خواهید دید بدون یک برنامه ریزی همه جانبه، شانس قبولی در آزمون به صفر می‌رسد. به کمک یک برنامه اصولی و هدفمند است که شما می‌دانید اکنون در کجای مسیر قرار دارید. سپس در روز، هفته و ماه آینده قرار است چه کنید. حتی میزان پیشرفت هر فرد نسبت به دیگر رقبا، توسط برنامه نوشته شده، مشخص می‌شود.

خیلی از متقاضیان شرکت در کنکور، به این دلیل که نمی‌دانند از کجا شروع کنند دچار سردرگمی می‌شوند. همین سردرگمی باعث اتلاف وقت، هزینه و انرژی بسیار می‌شود. حالا که به اهمیت فراوان برنامه ریزی برای کنکور پی بردید، نوبت به بیان اصول آن می‌رسد. هر برنامه‌ای پتانسیل این را ندارد که شما را به برتری در کنکور برساند. این برنامه باید از اصول مشخصی پیروی کند تا تاثیرگذار باشد. در ادامه تمام مشخصه‌های یک برنامه موفق را برایتان شرح می‌دهیم.

تعیین هدف، اولین اصل ضروری برنامه ریزی برای کنکور

جهت برنامه ریزی برای کنکور، نیاز به بیان دقیق هدف دارید. به عبارتی هدف شما از تحصیل و قبولی در کنکور، اولین گام برای برنامه ریزی است. زمانی می‌توان به یک برنامه همه جانبه با کیفیت بالا دست یافت که پاسخ این سوالات را دریابید. قبولی در چه رشته‌ دانشگاهی را مد نظر دارید؟ قصد ادامه تحصیل در چه دانشگاهی دارید؟ برای این کد رشته و دانشگاه، به چه رتبه‌ای نیازمندید؟ به کمک تعیین یک هدف دقیق، شور و اشتیاق شما برای پیگیری امور درسی به طرز شگفت‌آوری افزایش پیدا می‌کند. پس از مرور این سوالات و پاسخ به آن‌ها وارد مرحله بعدی برنامه ریزی در کنکور می‌شویم.

سوابق تحصیلی، نقاط ضعف و قدرت

دومین اصل ضروری برای داشتن یک برنامه موفق، بررسی سوابق تحصیلی است. برای همه افراد، امکان ارائه یک برنامه واحد وجود ندارد. به طبع، نقاط ضعف و قدرت هر شخص در دروس مختلف متفاوت است. برنامه موفق، برنامه‌ای است که موجب شود نقاط قوت شما تقویت و موارد ضعف نیز برطرف شود. در نهایت با عمل به آن برنامه، تمامی ضعف‌های شما به نقاط قوت تبدیل گردد. مشاور برنامه ریزی برای کنکور به شما برای حل این مسائل کمک می‌کند.

برنامه ریزی در کنکور - نوگام

کمیت یا کیفیت؟ کدام یک هنگام برنامه ریزی برای کنکور مهم‌تر است؟

اولین نکته‌ای که هنگام برنامه ریزی برای کنکور به ذهن افراد می‌رسد، کمیت برنامه ریزی است. کمیت به معنی تعداد روزها و ساعت‌های اختصاص داده شده به یک درس است. اما واقعیت این است که کمیت تنها عامل مهم نیست. کمیت خوب بدون رعایت کیفیت در برنامه ریزی، هیچ نتیجه‌ای ندارد. هر دو عامل کمیت و کیفیت با هم اثرگذار هستند. کیفیت کار نیز وابسته به روش‌های مخصوص مطالعه و تندخوانی مناسب کتاب‌های درسی است.

ویژگی‌های شخصیتی و روانشناسی در برنامه ریزی

برنامه ریزی برای کنکور باید مطابق با مشخصات و ویژگی‌های شخصیتی هر فرد باشد. ساعت مطالعاتی فرد در هر ساعت از شبانه‌ روز متغیر است. برخی در ساعات اولیه روز و برخی دیگر در طول شب، تمرکز کافی دارند. همیشه بهتر است مطالعه خود را با درسی آغاز کنید که به آن علاقه دارید. سپس دروسی را که تمایل کمتری به خواندن آن‌ها دارید را شروع کنید. البته اگر شیوه صحیح مطالعه را بیاموزید خواندن همه دروس برای شما لذت‌بخش و شیرین خواهد بود.

تا بدین جا عواملی را برشمردیم که پیش از برنامه ریزی برای کنکور، توجه به آن‌ها ضروری است. در ادامه به طور کلی، شاخصه‌های عمومی برای تعیین یک برنامه هدفمند را بررسی می‌کنیم.

اصول یک برنامه ریزی هدفمند

جهت برنامه ریزی در کنکور، باید مجموعه‌ای از اصول اساسی و مهم را رعایت کنید. در نظر گرفتن این موارد کلی به همراه رعایت اصول شخصی که پیشتر گفته شد، باعث می‌شود برنامه‌ای بی‌نقص تنظیم گردد:

انعطاف‌پذیری هنگام برنامه ریزی برای کنکور:

یک برنامه موفق باید منعطف باشد. به هر حال در زندگی روزمره به دلایل مختلف ممکن است اتفاقاتی رخ دهد که ما را از برنامه خود باز دارد. اگر شما برای این برنامه، هیچ گونه ساعت جبرانی یا زمان آزاد قرار نداده باشید، ممکن است از ادامه راه بازمانید. برنامه ریزی در کنکور بدون انعطاف، تنها خستگی و ملالت افراد را به دنبال دارد.

قابلیت دسترسی و اجرای مناسب برنامه ریزی برای کنکور:

برخی گمان می کنند که برنامه موفق، باید فشرده و سنگین باشد. اما باور درست این است که یک برنامه باید در توان فرد باشد. اگر قابلیت دسترسی به اجرای برنامه مطالعاتی خود را نداشته باشید اشتیاق خود را از دست می‌دهید. بنابراین با توجه به این جنبه مهم هنگام برنامه ریزی در کنکور می‌توان به قوی‌ترین اهداف و موقعیت‌ها دست یافت.

پوشش همه جانبه دروس هنگام برنامه ریزی برای کنکور:

در کنکور دکتری و ارشد، مطالعه مجموعه‌ای از همه دروس عمومی و تخصصی ضرورت دارد. برخی از مشاوران به اشتباه، تعدادی از دروس عمومی را حذف می‌کنند. با این استدلال که اینگونه زمان بیشتری برای مرور دروس دیگر دارید.  اما این باور کاملا نادرست است. هنگام برنامه ریزی در کنکور، باید برای همه دروس، مطابق با ضریب تاثیر آن در آزمون، زمان مطالعه در نظر گرفته شود.

مرور و تست مداوم حین برنامه ریزی برای کنکور:

جهت آماده‌سازی برای کنکور، تنها مطالعه دروس، کافی نیست. مرور اصولی و مداوم مطالب باعث می‌شود که تمام اطلاعات، وارد حافظه بلند مدت شما شود. بدین گونه یادآوری آن‌ها هنگام تست بسیار راحت می‌شود. با استفاده از تست‌های آموزشی نیز بهتر و بیشتر از قبل می‌توان به تجزیه و تحلیل دروس مختلف پرداخت. هنگام برنامه ریزی در کنکور، رعایت این موارد بسیار اهمیت دارد.

داشتن زمانی برای استراحت در جدول برنامه ریزی برای کنکور:

حتی ماشین‌های پرقدرت صنعتی نیز به استراحت نیاز دارند. پس چرا عده‌ای معتقدند بدون استراحت می‌توانند بهتر به اهداف خود برسند؟ برای برنامه ریزی در کنکور حتما زمانی را برای استراحت و گذراندن اوقات فراغت در نظر بگیرید. نوع تفریح دلخواه خود را مشخص کنید تا در تایم استراحت، تمام انرژی خود را بازیابید. سپس می‌توانید بقیه برنامه را با انرژی کامل و تمرکز بیشتر ادامه دهید.

رعایت اصل تنوع برای برنامه ریزی برای کنکور:

هر انسان فهیم از یکنواختی و روزمرگی بیزار است. اگر می‌خواهید اشتیاق و علاقه خود را مثل روز اول حفظ کنید، تنوع را رعایت کنید. برنامه متنوع سبب می‌شود خستگی روح از میان برود و شور و هیجان جای آن را پر کند. برای برنامه ریزی در کنکور نیز رعایت تنوع یک شرط اساسی است.

شجاعت تغییر برنامه را داشته باشید: در هر زمان که احساس کردید برنامه ریزی در کنکور به مشکل برخورده یا مناسب نیست، می‌توانید نسبت به ویرایش و تغییر آن اقدام کنید. اگر در این مورد به موقع اقدام نکنید مطمئن باشید نتیجه دلخواه را نمی‌گیرید. با برنامه ریزی در کنکور به صورت نادرست و غیر اصولی، مسیر مطالعه به سمت ناکجا می‌رود.

بهره‌مندی از یک راهنمای فوق‌العاده جهت برنامه ریزی برای کنکور:

در زمان برنامه ریزی برای کنکور، وقت حکم طلا را دارد. شما نمی‌توانید زمانی که برای کنکور آماده می‌شوید، تمام اصول مورد نیاز برای داشتن یک برنامه موفق را بیاموزید. بنابراین همراه داشتن یک راهنما و مشاور می‌تواند به بهترین وجه ممکن به شما کمک کند. بهتر است وقت و انرژی خود را برای یافتن برترین مرکز آموزشی صرف کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. زمانی که مشاور دلخواه خود را یافتید، برنامه ریزی در کنکور را به عهده او بگذارید. سپس به دستورالعمل‌های او گوش سپارید تا در پیچ و خم‌های سخت کنکور به سلامت عبور کنید.

تا به این جا اصول جزئی و کلی برنامه ریزی در کنکور را با هم مرور کردیم. تمام نفرات برتر در کنکور ارشد و دکتری، تنها به کمک استفاده از یک برنامه اصولی و منظم به هدف خود دست یافته‌اند. شما نیز تا دستیابی به اهداف خود فاصله‌ای ندارید. فقط کافی است اراده کنید تا قدم بر قله موفقیت بگذارید.

برنامه ریزی در کنکور - نوگام

نوگام در کنار شما تا انتهای مسیر

با توجه به اهمیت فوق‌العاده بالای برنامه‌ ریزی برای کنکور، وجود یک مشاور همراه و یا یک موسسه معتبر به عنوان مرجع در این مسیر لازم است. مرکز آموزشی نوگام با خدمات ویژه بهترین اوقات را برای شما حین آموزش مباحث کنکوری بوجود می‌آورد. پکیج کامل این مرکز شامل مشاوره رایگان، پشتیبانی و رفع اشکال، دوره‌های برتر آموزشی با بهترین اساتید مجرب و آزمون‌های آزمایشی تخصصی است. دست خود را در دست نوگام بگذارید تا این گونه تمام پیچ و خم‌های راه دشوار قبولی در کنکور به مسیر دلچسب جاده‌های سرسبز شمال تبدیل شود. همین الان وقت را غنیمت بشمار و درخواست مشاوره خود با رتبه‌های برتر و برنامه ریزی در کنکور را از طریق سایت یا تلگرام ثبت کن تا در اسرع وقت به جواب تمام سوالات خود برسی.

سوالات متداول:

شاید در نگاه اول، برنامه ریزی برای کنکور اهمیت زیادی نداشته باشد. اما با تمرکز بر موضوع، خواهید دید بدون یک برنامه ریزی همه جانبه، شانس قبولی در آزمون به صفر می‌رسد. به کمک یک برنامه اصولی و هدفمند است که شما می‌دانید اکنون در کجای مسیر قرار دارید. سپس در روز، هفته و ماه آینده قرار است چه کنید. حتی میزان پیشرفت هر فرد نسبت به دیگر رقبا، توسط برنامه نوشته شده،  مشخص می‌شود.

هر انسان فهیم از یکنواختی و روزمرگی بیزار است. اگر می‌خواهید اشتیاق و علاقه خود را مثل روز اول حفظ کنید تنوع را رعایت کنید. برنامه متنوع سبب می‌شود خستگی روح از میان برود و شور و هیجان جای آن را پر کند. برای برنامه ریزی در کنکور نیز رعایت تنوع یک شرط اساسی است.

 

5/5