نحوه مطالعه صحیح کنکور چگونه است؟ چگونه بدون فراموش کردن برای کنکور مطالعه کنیم؟ آیا واقعا برای مطالعه صحیح مطالب کنکور روش خاصی وجود دارد؟ فرقی نمی‌­کند که برای کنکور کارشناسی آماده می­‌شوید یا ارشد و دکتری، تا وقتی ندانید چگونه باید مطالعه موثر داشته‌‌باشید، موفق نمی­‌شوید. منابع زیاد و زمان محدودی که در اختیار دارید، به راحتی می­‌تواند برای شما وحشتناک باشد.

مشکل اصلی در مطالعه کنکور، فراموش کردن مطالب است. تصور کنید زمانی زیادی را صرف مطالعه کرده‌­اید، اما بعد از مدت کوتاهی هر آنچه خوانده­‌اید را فراموش می­‌کنید. همین الان هم استرس گرفتید، اینطور نیست؟ پس نحوه مطالعه صحیح کنکور چیست؟

نحوه مطالعه صحیح کنکور

نحوه مطالعه صحیح کنکور به صورت یکسان برای همه وجود ندارد. بگذارید خیالتان را همین اول کار راحت کنیم. به عبارتی، روش‌­های مطالعه برای هر شخصی متفاوت است. هر کدام از شما توانایی و شرایط متفاوتی دارید، پس باید خودتان تعیین کنید که چه روشی برای شما مفید است و چه روشی مناسب نیست. اما با این حال ما نکاتی را برای شما بازگو می­‌کنیم که ممکن است در مطالعه صحیح مطالب کنکور به شما کمک کنند. در این مقاله همراه ما باشید.

نحوه مطالعه صحیح کنکور - نوگام

نحوه مطالعه صحیح کنکور و هر آنچه باید بدانید.

یافتن نحوه مطالعه صحیح کنکور به تدریج اتفاق می‌­افتد. یعنی، یک شبه نمی‌­توانید بفهمید که کدام روش مطالعه کنکور برای شما مناسب­‌تر است. دانستن روش صحیح مطالعه موثر و بدون فراموشی از وحشت و نگرانی و ناامیدی شما در آزمون جلوگیری می­‌کند. نحوه صحیح مطالعه کنکور را اینگونه می‌­توان بیان کرد:

مرحله اول: پیش‌خوانی کنید.

هدف اصلی پیش­خوانی کردن این است که یک دید کلی نسبت به مطالب پیدا کنید. قرار نیست در این مرحله مطلبی را به خاطر بسپارید. فقط قرار است روی تصاویر، سر فصل­‌ها، سرتیتر مطالب، چکیده­‌ها و خلاصه­‌ها یک نگاه گذرا و سرسری بیندازید.

مرحله دوم: از خودتان سوال بپرسید.

در نحوه مطالعه صحیح کنکور سوال کردن، به ویژه از خودتان اهمیت زیادی دارد. چرا؟ بعد از پیش­خوانی مطالب، کتاب را ببندید و از خود سوال کنید که مطلبی که خواندید دقیقا می­‌خواهد چه چیزی را برای شما بازگو کند. شاید این کاری برای برخی مسخره به نظر برسد، اما باور کنید این مسئله نه تنها باعث یادگیری فعال می‌­شود، بلکه تمرکز و دقت شما را در هنگام مطالعه افزایش می‌­دهد.

مرحله سوم: شروع به خواندن کنید.

حالا وقت آن رسیده که شروع به خواندن مطالب کنید. مطالب را بخوانید و مفهوم و هدف اصلی آن را به خوبی درک کنید. نکته اصلی نحوه مطالعه صحیح کنکور این است که مطالعه فعال داشته ­باشید. یعنی چه؟ یعنی یادداشت­ برداری کنید، خلاصه‌­نویسی داشته­ باشید، نکات مهم را هایلایت کنید و هر کار دیگری که باعث می‌­شود مطالب را بهتر فرا بگیرید.

مرحله چهارم: به آنچه آموخته‌اید، فکر کنید.

تفکر کنید. قرار نیست از روی مطالب بخوانید و بدون اینکه چیزی درک کرده‌­باشید، از آنها عبور کنید. تفکر درباره مفهوم مطالب و درک آنها، مطالب را در حافظه ثبت می­‌کند.

مرحله پنجم: مطالب را از حفظ بگویید.

بعد از نحوه مطالعه صحیح کنکور و خواندن دروس و درک مفاهیم آنها، باید سعی کنید آنها را از حفظ بگویید. اگر موفق شدید و مطالب را به خوبی به یاد آوردید که هیچ، در غیر اینصورت از ضعف خود مطلع می‌­شوید و باید دوباره شروع به خواندن کنید. یعنی مراحل قبلی را دوباره از سر بگیرید.

مرحله ششم: مرور کنید، مرور کنید و مرور کنید.

نکات برنامه‌ریزی برای مطالعه صحیح مطالب کنکور

دانستن نحوه مطالعه صحیح کنکور به تنهایی کافی نیست. بدون برنامه‌­ریزی، تمام کردن تمامی منابع و مرور آنها تقریبا غیر ممکن است. اگر داوطلب کنکور کارشناسی، ارشد یا دکتری هستید، تا الان باید فهمیده‌‌­باشید که کلید اصلی موفقیت در کنکور و نحوه مطالعه صحیح کنکور چیست؟ درست است، برنامه‌­ریزی صحیح کلید اصلی موفقیت شما در کنکور می­‌باشد. اما چطوری باید برنامه‌ریزی کنیم. برخی از نکات مهم و اصلی که باید در هنگام برنامه‌­ریزی برای کنکور در نظر بگیرید، به شرح زیر است:

 • براساس عادت­‌های مطالعاتی و یادگیری­‌تان، برنامه‌­ریزی کنید. زمان مطالعه برخی ممکن است 30 دقیقه و برخی دیگری 1 ساعت باشد. ممکن است عده‌­ای صبح‌­ها بهتر مطالعه کنند و عده­ای دیگر شب­‌ها تمرکز کافی برای مطالعه داشته‌ ­باشند. با توجه به عادت­‌های خود برنامه‌­ریزی صحیحی برای مطالعه کنکور انجام دهید.
 • مطالعه دروس را برای خود اولویت‌­بندی کنید. نحوه مطالعه صحیح کنکور و برنامه‌­ریزی برای آن، در اولویت­‌بندی درست دروس خلاصه می‌­شود. ببینید در چه دروسی قوی یا ضعیف هستید و بررسی کنید کدام یک از دروس به وقت بیشتری برای مطالعه و مرور نیاز دارند. براساس همین موارد دروس را برای خود اولویت­‌بندی کنید
 • مدیریت زمان داشته‌ ­باشید. باید به موقع مطالعه کنکور را شروع کنید و روند خود را نیز حفظ کنید. برای این کار باید بتوانید زمان خود را مدیریت کنید. اگر بتوانید ساعت مطالعه خود را افزایش دهید، یعنی توانسته­‌اید به خوبی از عهده مدیریت زمان برآیید.
 • منابع درست پیدا کنید. از مراحل مهم نحوه مطالعه صحیح کنکور و برنامه‌­ریزی برای آن، می­‌توان به پیدا کردن منابع درست و مهم اشاره کرد. قرار نیست خود را در منابع گوناگون غرق کنید. از همان ابتدا به دنبال منابع اصلی باشید.
 • از برنامه­‌ریزی غیر واقعی پرهیز کنید. شما باید بتوانید به برنامه خود عمل کنید، پس یک برنامه قابل اجرا را برای خود در نظر بگیرید. در نحوه مطالعه صحیح کنکور به این مسئله توجه ویژه‌­ای داشته ­باشید.
 • وقت کافی برای تست‌­زنی ایجاد کنید.
 • زمانی را برای استراحت در نظر بگیرید.
 • یک برنامه انعطاف‌­پذیر برای خود داشته ­‌باشید.
 • از مشاوران باتجربه کمک بخواهید.
 • برنامه خود را حتما روی یک کاغذ یادداشت کنید.

روش‌های افزایش تمرکز در زمان مطالعه متمرکز کنکور

چه با نحوه مطالعه صحیح کنکور آشنا باشید چه نباشید، اگر نتوانید در هنگام مطالعه تمرکز خود را حفظ کنید، چیزی بدست نمی­‌آورید. نداشتن تمرکز کافی در زمان مطالعه یکی از اساسی‌­ترین مشکلات داوطلبان کنکور محسوب می­‌گردد. همه ما در اطراف خود حواس پرتی‌­هایی داریم که مانع حفظ تمرکز در نحوه مطالعه صحیح کنکور می‌­شود. چه اقداماتی لازم است انجام دهید تا بتوانید یک مطالعه متمرکز را تجربه کنید؟ شاید راهکارهای زیر بتوانند به شما کمک کنند:

 • توجه به نحوه مطالعه صحیح کنکور و خواندن مطالب به صورت فعال (خط کشیدن زیر مطالب مهم، یادداشت برداری نکات)
 • مشخص کردن مکان و زمان مناسب برای مطالعه
 • فاصله گرفتن از تلفن همراه، تلویزیون و هر وسیله الکتریکی دیگر، تا حد امکان
 • پرسیدن سوالات مرتبط با موضوع در زمان مطالعه
 • افزایش سرعت مطالعه (استفاده از تکنیک‌­های تندخوانی)
 • افزایش علاقه و جدیت در زمان مطالعه
 • داشتن حالت روحی و شرایط بدنی خوب و مناسب برای شروع مطالعه
 • اهمیت دادن به خواب و رژیم غذایی
 • تمرین تنفس و مدیتیشن
نحوه مطالعه صحیح کنکور - نوگام

تقویت اراده جهت مطالعه پیوسته کنکور

مطالعه صحیح مطالب کنکور به آن راحتی که فکر می­‌کنید، نیست. شاید در ابتدا همه چیز خوب پیش برود ولی شرایط طبق آن چیزی که می‌­خواهید پیش نمی‌­رود. چه بخواهید و چه نخواهید، در مسیر دنبال کردن نحوه مطالعه صحیح کنکور خسته می‌­شوید. اینکه بتوانید انگیزه و اراده خود را در مطالعه کنکور حفظ کنید، بزرگ‌­ترین چالشی است که با آن سروکار دارید. برای اینکه اراده خود را در مطالعه پیوسته کنکور تقویت کنید، راه حل­‌هایی وجود دارد که با شما در میان می­‌گذاریم:

 • برای خود هدف داشته­‌باشید. با نحوه مطالعه صحیح کنکور و متعهد بودن به آن، قرار است به چه چیزی برسید؟ این همه تلاش برای چیست؟ از اهداف کوچک شروع کنید. وقتی اهداف بلند مدت را تقسیم کرده و اهداف کوچک‌­تر تبدیل می­‌کنید، همه چیز آسان­‌تر می‌­شود.
 • مطالعه برای کنکور را در زندگی خود در اولویت قرار دهید.
 • دلیل اصلی با اراده بودن خود را کشف کنید.
 • مطالعه را برای خود جذاب کنید. با تغییر مکان مطالعه، استفاده از هایلایت‌­ها و کاغذهای یادداشت‌برداری رنگی، گوش دادن به موسیقی و … می‌­توانید مطالعه را به امری لذت­‌بخش تبدیل کنید.
 • برای خود پاداش یا مجازات در نظر بگیرید.
 • از عوامل حواس­‌پرتی خود دوری کنید.
 • دست از مقایسه خود با دیگران بردارید. مسیر شما از آنها کاملا جداست. خود را با افکار منفی عذاب ندهید.

بهترین زمان برای مطالعه صحیح مطالب کنکور

هیچگاه نمی­‌توان در نحوه مطالعه صحیح کنکور مشخص کرد که چه زمانی برای مطالعه مناسب است. این مورد از جمله مواردی است که به خودتان بستگی دارد. هر چه ساعت­‌های مطالعه شما بیشتر باشد، بیشتر به هدف خود یعنی موفقیت در کنکور، نزدیک می‌­شوید. برای اینکه بتوانید زمان مناسبی را برای مطالعه پیدا کنید، ببینید در چه زمان‌هایی در روز (صبح، بعد از ظهر، شب و یا حتی نیمه شب) هوشیارتر هستید. توجه کنید که چه زمان­‌هایی قدرت یادگیری و تمرکز بالایی دارید.

آموزش نحوه مطالعه صحیح کنکور و نوگام

یافتن نحوه مطالعه صحیح کنکور دشوار است و به زمان احتیاج دارد. اگر برای پیدا کردن روش مطالعه صحیح مطالب کنکور وقت زیادی را صرف کنیم، زمان مطالعه دروس را از دست می‌­دهیم. پس چه باید کرد؟ باید بتوانید از مشاوران باتجربه برای پیدا کردن نحوه مطالعه صحیح کنکور کمک بگیرید. نوگام و تیم متخصص و حرفه­‌ای خود، شما را برای رسیدن به موفقیت در کنکور قدم به قدم همراهی می­‌کنند.

سوالات متداول:

نحوه مطالعه صحیح کنکور به صورت یکسان برای همه وجود ندارد. به عبارتی، روش‌­های مطالعه برای هر شخصی متفاوت است. اما  ما نکاتی را در این مقاله برای شما بازگو کرده ایم که ممکن است در مطالعه صحیح مطالب کنکور به شما کمک کنند. 

این مورد از جمله مواردی است که به خودتان بستگی دارد. هر چه ساعت­‌های مطالعه شما بیشتر باشد، بیشتر به هدف خود یعنی موفقیت در کنکور، نزدیک می‌­شوید. برای اینکه بتوانید زمان مناسبی را برای مطالعه پیدا کنید، ببینید در چه زمان‌هایی در روز (صبح، بعد از ظهر، شب و یا حتی نیمه شب) هوشیارتر هستید. توجه کنید که چه زمان­‌هایی قدرت یادگیری و تمرکز بالایی دارید.

 • برای خود هدف داشته­‌باشید.
 • برای خود پاداش یا مجازات در نظر بگیرید.
 • از عوامل حواس­‌پرتی خود دوری کنید.
 • دست از مقایسه خود با دیگران بردارید.
 • مطالعه برای کنکور را در زندگی خود در اولویت قرار دهید.
 • دلیل اصلی با اراده بودن خود را کشف کنید.
 • مطالعه را برای خود جذاب کنید. با تغییر مکان مطالعه، استفاده از هایلایت‌­ها و کاغذهای یادداشت‌برداری رنگی، گوش دادن به موسیقی و … می‌­توانید مطالعه را به امری لذت­بخش تبدیل کنید.
5/5