سوالات استعداد تحصیلی دکتری 1401 با پاسخ تشریحی

اگر شما داوطلب کنکور دکتری هستید، می‌دانید که یکی از دروس عمومی کنکور مقطع دکتری در رشته‌های مختلف درس استعداد تحصیلی است. معمولاً ۳۰ سوال برای درس استعداد تحصیلی در کنکور دکتری طراحی می‌شود که داوطلبان باید به آنها پاسخ درست دهند. این درس دارای پیش نیاز مطالعاتی نیست و در واقع درسی تکنیک محور محسوب می‌شود. اگر به سوالات استعداد دکتری ۱۴۰۱ و سال‌های دیگر دقت کرده باشید، متوجه می‌شوید که این درس در ۴ قسمت مختلف برای تمامی گروه‌ها به جز گروه فنی و مهندسی طراحی می‌شود. این چهار قسمت شامل بخش‌های درک مطلب، استدلال منطقی، تحلیلی و کمیتی است.

نکته مهم این است که سوالات این درس در کنکور دکتری برای گروه فنی و مهندسی در ۴ قسمت با نام‌های درک مطلب، کمیتی، تحلیلی و تجسمی طراحی می‌شود. مشخص است که داوطلبان دکتری در گروه فنی و مهندسی به جای پاسخ‌گویی به سوالات بخش استدلال منطقی، باید به سوالات قسمت تجسمی پاسخ دهند. یکی از نکات بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید این است که درس استعداد تحصیلی در مقطع دکتری ضریب ۱ دارد. مرکز آموزشی نوگام قصد دارد در ادامه به بررسی سوالات استعداد تحصیلی دکتری ۱۴۰۱ بپردازد و امکان دانلود رایگان سوالات استعداد تحصیلی دکتری با پاسخ تشریحی ۱۴۰۱ را برای شما دوستان گرامی فراهم کند. 

استعداد تحصیلی در کنکور دکتری

شما داوطلبان گرامی می‌دانید که سوالات این بخش در چهار قسمت درک مطلب، استدلال منطقی، تحلیلی و کمیتی برای گروه‌های مختلف به جز گروه فنی و مهندسی طراحی می‌شود. اگر به دفترچه استعداد تحصیلی دکتری ۱۴۰۱ گروه فنی و مهندسی توجه کنید، متوجه می‌شوید که داوطلبان شرکت در این کنکور ملزم به پاسخ‌گویی به چهار قسمت درک مطلب، کمیتی، تحلیلی و تجسمی بودند که البته این روند اکنون نیز به همین صورت ادامه دارد.

بهتر است کمی به جزئیات بپردازیم تا متوجه شویم که در هر بخش از سوالات استعداد تحصیلی دکتری ۱۴۰۱ چه گذشت و داوطلب باید چگونه به این سوالات پاسخ درست می‌داد. در دفترچه شماره ۲ کنکور دکتری سال ۱۴۰۱ شما شاهد سوالات دو درس استعداد تحصیلی و زبان انگلیسی عمومی هستید. در آن سال برای داوطلب از هر درس ۳۰ سوال طراحی شد و زمان پاسخ‌گویی به کل سوالات دروس عمومی ۹۰ دقیقه بود.

بخش درک مطلب

اولین قسمت سوالات دفترچه استعداد تحصیلی دکتری ۱۴۰۱ مربوط به بخش درک مطلب بود. با دانلود این دفترچه متوجه می‌شوید که برای سوال درک مطلب ۸ سوال در نظر گرفته شده بود. در قسمت درک مطلب آزمون، دو متن به داوطلب ارائه می‌شود که هر کدام از این متون ۴ سوال دارند. داوطلب دکتری باید متون با دقت زیاد بخواند و با توجه به استدلالی که از آنها دارد، در مجموع به ۸ سوال در مورد آنها پاسخ دهد. قسمت درک مطلب سخت نیست و داوطلب می‌تواند با دقت زیاد به سوالات، پاسخ درست دهد. متونی که در قسمت درک مطلب برای داوطلب طراحی می‌شود، گاهی با توجه به گروه آزمایشی داوطلبان تعیین می‌شود تا موضوعی تخصصی داشته باشد.

بخش استدلال منطقی

بخش دوم سوالات استعداد تحصیلی دکتری ۱۴۰۱ مربوط به سوالات استدلال منطقی بود. شما داوطلبان گرامی باید بدانید که برای پاسخ‌گویی به سوال‌های استدلال منطقی باید موقعیت مطرح شده در هر سوال را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید و در نهایت پاسخ مناسب‌تری برای سوال مورد نظر انتخاب نمایید. معمولاً ۷ سوال در بخش استدلال منطقی برای داوطلب طراحی می‌شود و او باید با توجه به برداشتی که از متن دارد، به سوالات پاسخ دهد. غالباً هر کدام از سوالات این قسمت یک پاراگرافی هستند. این پرسش‌ها معمولاً دارای پیچیدگی‌های خاص خود می‌باشند و شما داوطلبان گرامی باید با مهارت و قدرت ذهنی بالایی به آنها پاسخ درست دهید.

پیشنهاد مطالعه:  سؤالات استعداد تحصیلی دکتری علوم انسانی 1400 + پاسخ تشریحی

بخش تحلیلی

در قسمت تحلیلی درس استعداد تحصیلی دکتری ۱۴۰۱ برای داوطلبان ۸ سوال مطرح شد. از نام این قسمت مشخص است که توانایی تحلیلی داوطلبان را مورد سنجش قرار می‌دهد. اما نحوه و نوع سوالات قسمت تحلیلی چگونه است؟ در این قسمت به داوطلب توضیحاتی در مورد موضوعی داده می‌شود و قوانینی نیز برای او تعریف می‌شود. سپس داوطلب باید با توجه به این قوانین فرضیات و احتمالات موجود به تحلیل موضوع بپردازد و به سوالات مطرح شده پاسخ دهد. این بخش پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و داوطلب باید با دقت بالا و تمرکز زیاد و استفاده از قدرت تجزیه و تحلیل خود به ۸ سوال مختلف در این قسمت پاسخ دهد. یکی از مواردی که در پاسخ‌گویی به این سوالات به شما کمک خواهد کرد، تست‌زنی و بررسی کلید سوالات استعداد تحصیلی دکتری ۱۴۰۱ و سال‌های دیگر است.

بخش کمیتی

بخش چهارم درس استعداد تحصیلی در آزمون دکتری، مربوط به قسمت کمیتی است که شامل مقایسه‌های کمی، استعداد عددی و ریاضیاتی، حل مسئله و… می‌باشد. این بخش دارای ۷ سوال مختلف است که داوطلب باید به آنها پاسخ دهد. سوالات این قسمت در چهار گروه حل مسئله، هوش، مقایسه ای و محاسباتی تقسیم‌بندی می‌شوند.

بخش تجسمی

همان‌طور که پیشتر نیز به این موضوع اشاره کردیم، سوالات بخش تجسمی مختص گروه فنی و مهندسی طراحی می‌شود. یعنی داوطلبان گروه فنی و مهندسی به جای قسمت استدلال منطقی به سوالات بخش تجسمی پاسخ می‌دهند. اگر به حل سوالات استعداد تحصیلی دکتری ۱۴۰۱ و سوال‌های دیگر گروه فنی و مهندسی بپردازید، متوجه می‌شوید که ۷ سوال برای بخش تجسمی در این آزمون طراحی می‌شود که داوطلبان باید به آنها پاسخ دهند.

تعداد سوالات استعداد تحصیلی دکتری در گروه‌های مختلف

حالا که می‌دانید استعداد تحصیلی در کنکور دکتری ضریب 1 دارد و دارای بخش‌های مختلفی است، بهتر است در مورد تعداد سوالات این درس نیز اطلاعاتی کسب نمایید. در جداول زیر تعداد سوالات هر بخش این درس را برای شما دوستان گرامی مشخص کرده‌ایم.

پیشنهاد مطالعه: استعداد تحصیلی دکتری چیست؟

پیشنهاد نوگام

مرکز آموزشی نوگام یکی از برترین مراکز آموزشی در زمینه دروس کنکور ارشد و دکتری محسوب می‌شود. این مجموعه برای دروس عمومی کنکور دکتری پکیجی در نظر گرفته است که شامل درس استعداد تحصیلی نیز می‌شود. یکی از نکات مهمی که شما داوطلبان گرامی باید به آن توجه کنید این است که به غیر از بررسی سوالات و پاسخ سوالات استعداد تحصیلی دکتری ۱۴۰۱، باید روند مطالعاتی صحیحی را پیش گیرید. اما این روند مطالعاتی صحیح چگونه است؟
شما داوطلبان عزیز در روند مطالعاتی درست باید ابتدا به یادگیری درسنامه بپردازید و آن را به صورت کامل و عالی یاد بگیرید. سپس نوبت به مرور درسنامه و حل تمرین‌های مختلف می‌رسد. در این مرحله با مرور درسنامه، موارد آموخته شده در ذهن شما تثبیت می‌شوند. در مرحله آخر شما باید مهارت‌های تست‌زنی را بیاموزید و به حل سوالات استعداد تحصیلی دکتری ۱۴۰۱ و سال‌های دیگر بپردازید. در این مرحله شما داوطلبان گرامی آماده پاسخ‌گویی به تمامی سوالات استعداد دکتری در جلسه آزمون خواهید بود. مجموعه آموزشی نوگام کلاس‌های درس و تست، حل تمرین، نکته و تست استعداد تحصیلی را به همین منظور برگزار می‌کند و به شما ارائه می‌دهد تا شما دوستان گرامی روند مطالعاتی درستی را پیش گیرید.

کلاس درس و تست استعداد تحصیلی

کلاس درس و تست استعداد تحصیلی نوگام فاز ۱ مطالعاتی محسوب می‌شود. این دوره در ۴۴ ساعت به داوطلب ارائه می‌شود. شما داوطلبان گرامی باید بدانید که در کلاس درس و تست استعداد تحصیلی درسنامه را به صورت کامل می‌آموزید. لازم به ذکر است که در این دوره تست‌های منتخب و پاسخ آنها نیز بررسی خواهند شد. یعنی برخی از سوالات و کلید سوالات استعداد تحصیلی دکتری ۱۴۰۱ و سال‌های دیگر در این دوره با متقاضیان شرکت در کنکور کار می‌شود. شما با شرکت در این دوره نوگام امکان مشاهده فیلم کلاس‌ها را به تعداد دفعات نامحدود دارید. به خاطر بسپارید که برای تمامی کلاس‌های این مجموعه جزوه‌ای تایپ شده به داوطلب ارائه می‌شود.

کلاس حل تمرین استعداد تحصیلی

پس از اتمام دوره درس و تست داوطلب باید وارد فاز دوم مطالعاتی یعنی دوره حل تمرین استعداد تحصیلی شود. مدت زمان این کلاس ۱۴ ساعت است. در کلاس حل تمرین، درسنامه برای داوطلب مرور می‌شود و او به حل تمرین و بررسی پاسخ سوالات استعداد تحصیلی دکتری ۱۴۰۱ و سال‌های دیگر می‌پردازد تا بتواند درسنامه را در ذهن خود تثبیت کند. بنابراین فاز دوم مطالعاتی یعنی مرور و تثبیت مطالب درسنامه در ذهن داوطلب در دوره حل تمرین استعداد تحصیلی نوگام صورت می‌گیرد.

کلاس نکته و تست استعداد تحصیلی

داوطلب در فاز سوم مطالعاتی یعنی تست‌زنی، می‌تواند در کلاس نکته و تست استعداد تحصیلی نوگام شرکت کند. مدت زمان این دوره ۲۴ ساعت است و داوطلب که دو فاز قبلی مطالعاتی را به خوبی پشت سر گذاشته است، اکنون باید مهارت‌های تست زنی را بیاموزد و بتواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پاسخ درست سوالات آزمون برسد. از دیگر ویژگی‌های کلاس‌های نوگام می‌توان به ارتقای مهارت‌های تستی، بالا بردن سرعت عمل، حل تست‌های منتخب کنکور، ارائه برنامه تمرینی و سرویس رفع اشکال و… اشاره کرد.